Uros 1,5v.

Myydään?

Noniin... Elikkäs meillä olisi paha paikka edessä.. Rakkaasta koirastamme olisi luovuttava..
Ongelmana ei ole se, etteikö me mieheni kanssa pärjättäisi koiran kanssa, vaan se, ettei "kukaan muu sen kanssa pärjää.." Eli joku voisi sanoa että kyse on osin "ongelmakoirasta."
Meille on syntymässä lapsi pian, ja emme uskalla ottaa sitä riskiä että koira lapsellemme jotain tekisi. Tämä kun ei ole kovin innostunut lapsista.
Koira on aivan ihana luonteeltaan kun sen luottamuksen saavuttaa, siitä saa kyllä aivan ihanan toverin. Peruskoulutettu.
Paljon löytyy positiivista tästä ihanasta ja komeasta energiapakkauksesta, mutta valitettavasti ne negatiiviset piirteet ovat liikaa meidän tulevalle elämäntilanteellemme.
Emme haluaisi rakastamme viedä piikille, ajattelimme että ehkä jostain löytyy joku joka voisi koiran kanssa pärjätä, joku jolla riittää voimat ja kärsivällisyys mahdollisesti kouluttaa koiraa sopeutumaan muihin yms.
Jos nyt joku tälläinen ihminen lukee tämän tekstin ja on kiinnostunut "ottamaan haasteen vastaan", kerron koirasta mielelläni lisää esim sähköpostin avulla. Kuten sanoin, löytyy tästä tapauksesta todella paljon myös niitä hyviä puolia.
Toivon asiallisia vastauksia, en syyttelyä tai muuta vastaavaa. Luopuminen on todella raskasta meille, mutta emme tässä tilanteessa näe muuta vaihtoehtoa...

5

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      Moikka antaisitko sähköpostiosoitteesi niin otan yhteyttä (:

    • OLE TARKKANA

      Se on tosi surkea juttu,kun rakkaasta koirasta pitää luopua!!Mutta ole tarkkana kenelle myyt lemmikkisi,ostajia varmasti on,mutta mieti tarkkaan kenelle myyt.Meitä on moneen lähtöön,mieluummin tapaat tämän henkilön jolle päätät myydä!!Voimia teille!!!

    • 1,5v rwu:n omistaja

      Mitä tarkoitat kun kirjoitat "negatiiviset piirteet"?? Eihän koiralla sellaisia olekaan. Peruskoulutettu joo,mutta jos ei tule toimeen lapsien kanssa ja asenne on se ettei "kukaan muu sen kanssa pärjää", niin kyllä se vika löytyy sieltä hihnan toisesta päästä.. En tahtoisi syyllistää tms,pistää vaan vihaksi samantien kun lukee kirjoituksessa "Emme haluaisi rakastamme viedä piikille".....Ei taida olla koiran oma vika ettei tule toimeen,ei ole sosialistettu ja paikka laumassa taitaa olla korkealla..

    • paikka_

      Toivottavasti löydätte koirallenne uuden, hyvän kodin! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      34
      2871
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe