Kirjoitin tällä palstalla elokuussa 2009. Kyse oli valtion virkamiehestä tehty tutkintapyyntö. Asia on edennyt niin pitkälle, että Kouvolan käräjäoikeus on antanut siitä tuomion. Tarkemmin asiasta Kymen Sanomat (paperilehti) 4.5.2010.
virkamies
???
4162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
???
Eli voisiko vähän valottaa, että mikä oli asia ja mikä oli "tuomio"?
Ainakaan minulla kun ei ole mahdollista lukea Kyen Sanomien paperilehteä, valitettavaa mutta totta :(
http://www.valtakunta.fi
Kyse oli laittomasta virkasuhteen purkamisesta, ja sen kumouduttua valtion virkamieslautakunnassa, samalla perusteella tehdystä virkasuhteen irtisanomisesta. Tuomio oli 40 päiväsakkoa.
Puhutaanhan vähän totuuksia tuosta virkasuhteen purkamisesta. Siinä ei ole mitään irtisanomisaikaa, vaan työt päättyvät heti. Jotta näin tapahtuisi, niin kysymyksessä on oltava vakava asia, esimerkiksi rikos.
Jälkeenpäin voidaa tietysti saivarrella vaikka miten paljon, mutta yleensä päätöksen tehneet maksavat ilomielin tuon 40 päiväsakkoa, kunhan vaan pääsevät ´virkamiehestään´ eroon.
Kun virkasuhteen purkupäätös kumotaan valtion virkamieslautakunnassa eli lautakunta katsoo ettei perusteita virkasuhteen purkamiselle ole tai päätös on lainvastaisesti tehty, virkamiehelle maksetaan menetetty ansio ja virkasuhteen pitäisi palautua ennalleen. Kun käsittely lautakunnassa kestää lähes vuoden kyse ei ole pikkurahoista. Sakko sen sijaan on rangaistus rikoksesta eli laittoman purkupäätöksen tehneelle viranomaiselle.