navetalle naapurista? Esim metriä per yksi lehmä.
Mitkä ovat sallitut rakennusetäisyydet
12+15
133575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://www.ymparisto.fi/download.asp?contentid=22396
"Hajuhaitta on merkittävä kotieläinsuojien sijoittamiseen liittyvä ongelma, joka aiheuttaa eniten
valituksia. Rakennettaessa uusi kotieläinsuoja lantaloineen tai erillinen lantala talouskeskuksen
ulkopuolelle suositeltavan etäisyyden häiriintyviin kohteisiin tulisi olla eläinmäärästä, tuotantosuunnasta
(märehtijät/yksimahaiset) ja olosuhteista (alueen topografia ja vallitsevat sääolosuhteet)
riippuen 200 – 400 m. Kun arvioidaan kuinka lähelle häiriintyvää kohdetta toiminta
voidaan sijoittaa, on kuitenkin otettava huomioon rakennuksen tekniset ratkaisut."
"Vanhojen eläinsuojien laajennuksissa suositeltavan vähimmäisetäisyyden häiriintyviin kohteisiin
tulisi olla vähintään 100 m. Laajentamisen tulee tapahtua häiriintyvästä kohteesta poispäin,
mikäli se on kohtuullisin kustannuksin toteutettavissa. Joissain tapauksissa voidaan tarvittaessa
edellyttää edellä mainittua suurempaakin etäisyyttä (ks. liite 2)."
eikös nämä enään pädekkään, että naapurin rajasta 5 metriä ja rakennusten väli 10 metriä?
Tuo liittyy noihin valituksiin ja niiden seuraamuksiin, ei rakennuslakiin. Omalla kylällä jos tuollaisia etäisyyksiä alettaisiin vaatia, jäisi karjaa vaan joka toiseen taloon...sen verran lähekkäin tilakeskukset toisiaan, ettei ikuna täyttyisi nuo pykälät. Mutta kukapa karjankasvattaja naapurin navetasta valittaisi (paitsi oli täällä yksi valittaja, naapurin navetta tuli 30 metrin päähän talosta, välissä tosin oli myös oma navetta...jolle haki laajennuslupaa seuraavana vuonna...), enemmän se on noiden karjattomien työssäkäyvien aluetta se valittaminen, mutta toisaalta harvoin niitä kokonaan uusia karjarakennuksia tulee - kaikilla on kyllä yleensä ennestäänkin ollut jo karja silloin kun naapuri on kylään muuttanut. Että ei ihan yllätyksenä tule että joskus haisee yms.
Tämä viiden metrin raja on minimi, joka koskee muita rakennuksia, mutta tuotantorakennuksilla on varmasti muitakin vaatimuksia, jotka täytyy täyttää.
Eihän sitä sahaakaan tai muuta teollisuusrakennusta saa laittaa viiden metrin päähän rajasta.
Meillä ainakin kunnan rakennusjärjestyksessä on tämä 5 metrin etäisyys rajasta ja palovaarallisilla rakennuksilla etäisyydet toisiin rakennuksiin määritelty.
Tosin jotenkin tuntuu olevan tämä homma vähän sieltä tännepäin ja miten sattuu, tuohon ilmestyi lietesäiliö naapurin parvekkeen alapuolelle, matkaa n. 50m ja vesistöön matkaa n. 20m, asiasta ei ollut mitään naapurien kuulemista. Joten näitä ilmeisesti saa rakentaa miten sattuu, vaikka juuri tuon 5 metrin päähän rajasta.
Empä oikein usko, että ihan noin menee kun uuden rakennuksen rakennat.
Samat lait ne on koko maassa.
Sieltähän ne löytyy rakennusjärjestyksestä etäisyydet. Rakensin muutama vuosi sitten uuden viljankuivurin, niin silloin oli tuo 5 metriä naapurin rajasta ja lähempänä piti olla naapurin suostumus kirjallisesti.
Meilläkin on tässä varsin kapea tontti, niin noilla 200-400m etäisyyksillä tänne ei pysty rakentamaan mitään.
Viljakuivuri ja sikala on vähän eri asioita, tai navetta, siinä on vähän eri suuruiset katselmukset kun nykyaikaista sikalaa tai navettaa rakennetaan, luulempa että jos asutusta on heti rajan takana niin lupaa ei heltiä millään syyllä alueelle.
Kyllähän sitä jonkun koirankopin varmasti saa rakentaa ...
Rakennus kuin rakennus. Käyttötarkoituksella ei merkitystä. Puolentoistasadan lehmän navetta tulee asuintonttini viereen, navettarakennuksen seinään rajaltani seittemän metriä! Kaupungin mielestä paikka ok! Ja mitään katselmuksia ei ole ollut. Lupa tulee aina ja mihin vaan jos ely-keskus niin "määrää". Hallinto-oikeus ainoostaan voi homman perua...
Ehkä se jossakin ihan hevonperseessä onnistuu, mutta eipä taida onnistua taajamien läheisyydessä.
Meillä on myös tila kaupungissa, ainut missä tuli ongelmia rakennusten suhteen, oli etäisyys rantaan, muuten etäisyydet naapurin rajaan oli 5metriä. Tosin hain lupaa tanssilavalle, niin vaan vaadittiin ns. melulupa, eli naapureiden kuuleminen melusta, jota mahdollisesti tulee harjoitetusta toiminnasta.
Kysy kunnasta, mitä rakennusjärjestys sanoo.
5 m rajalta ja jos rakennus on korkeempi niin sen korkeuden verran.
Mulla homma todentuu piakkoin. Kaupungin viranomaiset viis veisaavat ympäristöministeriön ohjeistuksesta! Ohjeistuksen mukaan oikee minimietäisyys ois mun tapauksessa melkeen 300 m. Vetoovat vaan (virheellisesti tehtyyn) ympäristölupapäätökseen, josta en hyväuskosena (tyhmänä) valittanut. Muistakaa kuitenkin, et hallinto-oikeuteen asti lähinaapuri saa homman rakennuslupavaiheessa aina venytettyä.