Windows palomuuri ei käynnisty

Träbeli

Onkelma on että tietoturvakeskus ei mene päälle eli palomuurin asetuksia ei pääse säätämään ja palomuuri ei ole edes päällä. jos klikkaan palomuurikuvaketta tulee ruutuun :windows palomuurin asetuksia ei pysty näyttämään koska siihen liittyvä palvelu ei ole käynnissä, haluatko käynnistää palvelun windows palomuuri/ internetyhteyden jakaminen ics. ja kun siitä klikkaa tulee teksti: windows ei pysty käynnistämään palvelua windowspalomuuri. Olen kokeillut käynnistystä hallinnan kautta mutta siellä tulee virhesanoma 1068 liittopalvelu tai ryhmä ei käynnistynyt. olen kokeillut, Käynnistä-suorita-cmd netsh winsock reset ja käynnistäny koneen uudelleen ,ei mitään.
Eilen oli hetken tietoturva keskus päällä kun tietokonetta käynnistäessä tuli ilmoitus käynnistäpalkkiin että tietokoneen tietoturva saattaa olla uhattuna, klikkasin siitä niin silloin kaikki toimi normaalisti, sammutin koneen ja kokeilin uudestaan nyt ei tullut ilmoitusta tietoturva uhasta mutta eipä mennyt enää tietoturva keskus eikä palomuuri päällekkään.
Joten Wiisaat datailiat kaikkivoipaisuudessanne auttakaa mua pliis.

4

2305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palvelijatar Service

      Kuten sanomaruudussa todetaan, palvelu ei ole päällä ja siksi sitä ei voi käyttää.

      Käy laittamassa palveluista palomuuri käynnistymään automaattisesti. Näin se käynnistyy joka kerta koneen mukana. Samoin laita tietoturvakeskus käynnistymään automaattisesti.

      Palvelut löytyvät ohjauspaneelin kautta.

      • Träbeli

        olen yrittänyt mutta ei käynnisty sitäkään kautta. olen kokeillut automaattista ja manuaalista käynnistystä mutta ei vaan käynnisty.


    • ministraattori

      Niillä se onnistuu.

    • ghjuu7

      SAMA ONGELMA!!!! Mää en kans saa laittaa sitä päälle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3200
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1751
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1408
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1332
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1190
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1154
    Aihe