Onko normaalia, että PV:n "isolla" tankilla pääsee n. 40km ? Siis bensa riittää 40km matkaan, ja sitten vielä varatankki jäljellä ?
Kuinka iso on varatankki, ja kuinka pitkän matkan sillä ajaa ?
Kuinka iso on varatankki, ja kuinka pitkän matkan sillä ajaa ?
Vastaukset 15
Vanhimmat
No riippuu vireistä ja säädöistä. Itse pääsem noin 60km ja varatankilla pikkasen yli 10kílsaa..
suizan tankki on 3.6l ja se kuinka mont kilsaa pääsee riippuu virityksistä.kerro mitä viri osii sul on ja kuinka paljo kulkee ni yritän sit sanoo et onks se normaalii.ja sit et mikä kaasari sulla on?
14mm mikuni, ei virityksiä.
Onko normaalia, että isolla tankilla 40km, ja varatankkilla en ole kokeillut.
Kyllä tuo mun PV:n kulutus taitaa olla liian suuri. Onkohan ilmaruuvilla, tai jollain muulla säädöllä vaikutusta ? Entäs jos kaasuttimen suuttimet ovat liian suuret ?
jos vakio mopos olis niin iso suutin ettei tankillisel pääs ku 40km ni ei se edes toimis tukehtuis koko ajan.kuinka paljo tankkiin on jäänyt pensaa kun oot ajanu normaali tankin?varatankin pensajohto on ihan tankin pohjassa et se ottaa kaikki pensat pohjalta ja normaalitankin letku pari senttii pohjasta mut jos sulla onkin ne letkut toisinpäin?!ota johonkin pulloon mukaan pensaa ja lähet ajelee ajat päätänkin ja varatankin niin tyhjäks että mopo sammuu ja katot kuinka paljon pääsit!kerro sit kuinka paljo pääsit!
Voi olla säädöissä pientä häikkää
Pitää ottaa huomioon, etä en ole tankannut aivan täyteen... Vielä mahtuis 1 - 1,5 L, jopa 1,8 L, kun tankkaan. Nyt tankkasin aivan niin täyteen kuin voin, ja pitää kattoo, kuinka paljo sillä ajaa, ja sitten kun päätankki tyhjä, nin pulloon bensaa, ja varatankki tyhjäksi. Ilmoittelen sitten kun on aika. Mulla tankillinen kestää yleensä kuukauden, nyt kyllä on tiedossa ensviikolle enemmän ajua... Mutta ilmoitan sitten tulokset !
Minkalaista häikkää ? Mitenkä ne pitäis olla ?
Ja sitten vielä: kannentiiviste ehkä vuotaa vähän, kun öljyä tulee jäähdytysrivoille. Mitenkä paljon se vaikuttaa ? Ja pakoputki voi olla "hieman" karstainen, että silläkin on osuutensa asiaan, ja sitten vielä: en ole tankannut täyteen, ehkä olen laittanut jotain 2L sinne tankkiin, että saatto jäädä 1-1,8L vajaaksi se tankki.
Kertokaa säädöistä, miten ne pitää olla ?
Huomasin tuossa että kannen tiiviste vuotaa. Sieltä kannen ja tiivisteen välistä tulee pieniä "kuplia". Vuoto ei ole suuri, eli ääntä ei edes kuulu, mutta vuotaa kuitenkin.
Minkalainen vaikutus tällä on kulutukseen ?
Entäs minkalainen vaikutus on pakoputken karstoittumisella ?
Voiko kulutusta testata siten, että laitetaan mopo käyntiin bensa-hana kiinni, ja otetaan aikaa siitä kuinka kauan mopo käy tyhjäkäynnillä. Sitten suoritetaan korjaustyöt ja taas mitataan samalla tavalla ?
No, tankki on litraa vaille tyhjä ( var. tankki, n. 1L), mittasin sen, ja ajettu 33km.
Tästä voi päätellä, että kun tankkasin, niin varatankissa oli semmonen 1L, ja tankkasin 2,5L, eli täyteen, 3,5L.
Ja nyt kun on ajettu 33km, niin päätankin 1 litralla menee n. 10km, eli tankin ajomäärä on: 43km varatankki, jota en ole testannut, mutta sillä menee / - 10km.
Mitenkä kulutukseen vaikuttaa, jos tuoreöljyvoitelu on otettu pois käytöstä, ja öljy sekoitetaan bensaan ? Onko sillä vaikutusta kulutukseen ?
Nuo päätelmäsi eivät täsmää: Jos tankkasit 2,5L bensaa, ja varatankissa oli 1L, eli se oli "täynnä", ja tankkikin tuli täyteen.
Jos olet ajanut 33 km, ja jäljellä on 1L päätankissa, ja 1L isossa tankissa, on moposi vienyt bensaa n. 0,05 L / 1 km. Silloin se on vienyt n. 1,65 L bensaa 33 km. No, nyt jäljellä on 1L, ja jos mopo vie 0,05L / 1km, vie se 0,5 L / 10km, eli litralla pääsee n. 20 km, ja varatankin litralla toiset 20 km, eli tankilla pääset laskujeni mukaan 73 km. Mutta harva ajaa myös varatankin tyhjäksi....
Joo, näin on. Mulle tuli pieni laskuvirhe.
Kuitenkin, moponi kuluttaa 0,5L / 10 km.
Ajoin tankin tyhjäksi varatankkia lukuunottamatta, ja kilometrejä kertyi 75 km ! Ja bensaa meni vain 2,5 L !!
En tiedä mikä tähän on syynä, että yht´äkkiä kulutus laskee...Tällä viikolla oli jokapäiväistä ajoa, että olisko polttanut karstat pois.... Yleensä ajan vain kerran tai kaksi viikossa jonnekkin.
Taas on kulutus noussut: 1,7L / 44km. Mikähän sitä nostaa & laskee ?
Pysyisi nyt mahdollisimman alhaisena !!