Aiheuttaakohan ongelmia jos rossipohjan tuuletusluukut"kissanluukut"tukkii talven kuukausiksi? marras-maaliskuuksi,ja loppuvuotta auki,kerkeääköhän pohja imeä k.o kuukausien aikana maakosteutta reilusti ettei kuivuminen kerkeä tapahtumaan kesäkuukausien aikana? tuossa vaan olisi eräs talo myytävänä,kolkyt luvulla rakennettu, jossa näin on tehty ijät ajat, alusta näyttäisi olevan kunnossa, tosin tutkia voi vaan tuuletusluukkujen kautta taskulampulla tiirailla,haju oli koht hyvä,eli ei haissut pahemmin kellarille,neuvokaa te pätevät ihmiset?
Rossipohjan tuuletus talvella
8
22533
Vastaukset
- Artsi
Katolta alustaan kulkee muovinen tuuletusputki
- Rintamamies
Kyllä siinä on ihan oikein toimittu, eli "iki-aikainen" ohjehan menee suurinpiirtein näin; "luukut auki jäiden tulosta jäiden lähtöön".
Ei sieltä löydy mitään isompaa luukkua, josta voisi ryömiä sisään tarkempaa tutkimusta varten? Saisit paremman varmuuden asiasta, tosin tuo mainitsemasi putki auttanee myös tuulettumista ja mahdollisesti myös radon-kaasun poistumiseen. - ppp
jos ei pääse alle ryömimään. Tuuletusluukkujen tukkimisessa ja seinän vierustojen lumettamisessa talvella ei sen sijaan ole mitään pahaa.
Tutki joka luukusta hyvän taskulampun kanssa, näkyykö pudonneita eristeitä, hirsiä, lojuuko pohjalla mitään sinne kuulumatonta.
Jos rakennuspaikka on hyvä (siis kuiva) ja ilmaväliä hyvin, ei välttämättä ole mitään vikaa. Jos mökki on vähän painunut ja rakennettu kostealle suolle, ilmaväli niin ahdas, että se kissakin joutuu ryömimään, niin unohda kaupanteko.- Hiliar
Kamera on tosi hyvä kapine! Minä työnsin käteni ( jossa kamera oli ja sormi valmiina "liipaisimella") tuuletusaukosta ja kuvasin alustaa joka suunnalta!
Salamalla otetut kuvat oli tosi hyviä ... alusta valaistu kokonaan salaman ansiosta!!
- rakentaja
Yleinen tapa on tukkia osa luukuista talveksi sillä talvella kosteus ei juuri pohjaa vaivaa. Kesäksi luukut avataan jolloin kosteus tilassa on suurimmillaan ja tuuletustarve on maksimissaan. Tila ei siis kuivu kesällä vaan päinvastoin kostuu johtuen lämpötilaeroista.
- Jonttu
Kosteus rossipohjaan tulee ilmasta ja siksi se on kuivimmillaan talvella ja kosteimmillaan kesällä, oli ne tukittu tai ei. Keäksi sinne pitääkin saada hirmuinen veto, jotta tila lämpiäisi riittävästi ja ilman suhteellinen kosteus pysyisi homekasvun edellyttämää alempana.
Omassa rossipohjassani anturin molemmin puolin on routaeristys, keskilinja mukaanlukien, ja siksi tila on kesäisin vanhanmallista paljon lämpimämpi, koska tätä tilaa jäähdyttävää kylmää maata koko alasta on vain about 30-35%. Olen harkinnut myös tämän alan eristämistä 50mm finfoamilla, mutta tuskinpa on tarpeen ennen kuin mitään kosteusmittarilla mitattua faktaa/syytä on olemassa.
-Jonttu- - Anonyymi
Jonttu kirjoitti:
Kosteus rossipohjaan tulee ilmasta ja siksi se on kuivimmillaan talvella ja kosteimmillaan kesällä, oli ne tukittu tai ei. Keäksi sinne pitääkin saada hirmuinen veto, jotta tila lämpiäisi riittävästi ja ilman suhteellinen kosteus pysyisi homekasvun edellyttämää alempana.
Omassa rossipohjassani anturin molemmin puolin on routaeristys, keskilinja mukaanlukien, ja siksi tila on kesäisin vanhanmallista paljon lämpimämpi, koska tätä tilaa jäähdyttävää kylmää maata koko alasta on vain about 30-35%. Olen harkinnut myös tämän alan eristämistä 50mm finfoamilla, mutta tuskinpa on tarpeen ennen kuin mitään kosteusmittarilla mitattua faktaa/syytä on olemassa.
-Jonttu-Tässä oleellista tietoa on se että lämmin ilma sitoo kosteutta. Kylmä ilma ei pysty sitomaan kosteutta. Siksi kylmä ilma on kuivaa ja "raikasta". Lämpimän ilman kosketusta kovassa paineessa kylmiä pintoja vasten pitää ehdottomasti välttää. Näin muodostuu se "kosteuspiste".
- Artsi
on alusta tutkittu niin hyvin kun tuuletusluukuista vaan on mahdollista.neljästä reijästä tykitettiin mäklaiteilla valoa että joka nurkkaan näkyisi,maapohja siisti, kuiva hiekkainen maa,parrujen ja maan väli n,50cm, parrut siistin ja terveen näköiset,kuten parrujen päällä kulkevat laudatkin, ylimäärästä tavaraa alustassa ei ollut muuta kun vanhoja viinapulloja,näytti jo olevan tyhjiä,ja sormenpään vahvuinen ja parinkymmenen sentin mittanen pajun varsi,joka tuskin siellä aiheuttaa ongelmia,että kasvakoon siellä tai heittäköön henkensä.Näyttäis siltä että entisajan ukot on hommasa osannu,yli 70vuotta on tavara siellä ollu,ja näyttäis olevan vastaki.No seinät ei ihan joka nurkassa ollu passissa,mutta ei rankasti vinossakaan,joskus vissiin routa ryttyyttänyt,mutta omalla tontilla tuo vielä oli pysyny.
Kiitokset osallistujille kommenteista,tämä on hyvä palsta keskusteluille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2757580Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat654287Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2773614SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden522299Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä11767Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31412Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51277- 1051251
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401172Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01151