"Intel panostaa Meego- ja Android-pohjaisiin kännyköihin ja nettitabletteihin uudella Atom-suorittimellaan. Aiemmin Mooretownina tunnettua sirua käyttää myös oululaisen Aavamedian kännykkäalusta.
-Tuomme markkinoille ensimmäisen tuotteen, joka avaa uuden oven Intel-arkkitehtuurille älypuhelimissa, ennakoi Intelin Ultra Mobility Groupin johtaja Anand Chandrasekher julkistuksen yhteydessä."
http://www.prosessori.fi/uutiset/uutinen2.asp?id=55738
_______________________________________________________________
Linux on tiedettä!
-Tuomme markkinoille ensimmäisen tuotteen, joka avaa uuden oven Intel-arkkitehtuurille älypuhelimissa, ennakoi Intelin Ultra Mobility Groupin johtaja Anand Chandrasekher julkistuksen yhteydessä."
http://www.prosessori.fi/uutiset/uutinen2.asp?id=55738
_______________________________________________________________
Linux on tiedettä!
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Linux on tiedettä!"
Täytyy olla DI insinööri jos linuxjakeluiden kanssa haluaa elää, on se sellaista tiedettä ja säätämistä. Taas palstat pullollaan kun wlanit eikä mokkulat toimi vaikka miten loitsuaa kometorivillä. Kyseessä linuxjakeluiden lippulaiva.
Kyllä linuxeissa toimii ihan kaikki linuxien kanssa yhteensopivat mokkulat ja WLAN:t. Tökkää kiinni vaan niin toimii.
siihen, että kun Ubuntu-foorumilla viime syksynä oli todella paljon kirjoituksia wlan- ja mokkulaongelmista 9.10:n kohdalla, niin nyt Ubuntu 10.04 osalta vastaavat ongelmat ovat huomattavasti vähäisempiä. Sama havainto on tullut myös lontoonkielisiltä sivustoilta.
Ts. Ubuntu on voittanut nämä ongelmat huomattavalta osin. Siinä suhteessa olet kirjoituksesi kanssa ikäänkuin jälkijunassa. Mikä ei tietenkään ole ihme - olethan Windows-ihminen.
Ubuntu 9.10 oli väliversio. Näissä ei laiteyhteensopivuuteen oleellisesti panosteta vaan tarkoitus on tuoda uudet ominaisuudet mahdollisimman nopeasti. Idea on se, että voi sitten ottaa jonkun toisen julkaisun jos ei natsaa.
Minulla ei ole ollut mitään ongelmia WLAN:ien ja mokkuloiden kanssa Ubuntu 9.04:llä, 8.10:llä, 8.04 LTS:llä ja 7.10:llä joten voisi sanoa, että niitä ei edes ole ollut. Muilla kuin LTS julkaisuilla on enemmän vaihtelua sen suhteen mitkä toimii, eli sitten vaan valitaan toinen julkaisu. Tällä hetkellä Ubuntusta olisi tarjolla Ubuntu 10.04 LTS, 9.10, 9.04 ja 8.04 LTS, että valinnanvaraa löytyy. 10.04 LTS kyllä on suositeltavin.
Kun Intel ja Nokia tekevät yhteistyötä Meego-pohjalta niin siinä tutisevat mikkiksen polvet. ;)
Tuossa vähän lisää tuosta Aavan puhelimesta:
www.tekniikkatalous.fi/tk/article401423.ece?s=r&wtm=-04052010
...että kun noi älypuhelimet ja iPhonet on sellasia isoja lautasia niin missä niitä fiksusti kuljetatte.... täytyykö miestenkin ostaa käsilaukku missä älyluuri kulkee mukana varsinkin kesällä kun ei ole takinreuhkaakaan aina matkassa... farkut ja t-paita vain eikä toi kauluspaidan taskuunkaan solahda. Kamalan epäkäytännöllisiä nuo ovat.
Melkein aina on papereitakin sen verran mukana että jonkinlainen salkku pitää olla mukana joten siinä se kulkee älypuhelinkin.
Vapaa-ajalla en yleensä suostu kantamaan minkäänlaista puhelinta. Siinä tulee vähän orjamainen olo jos aina on tavoitettavissa.
Hyvin tuo Nokian E90 kulkee vyöllä mukana. Oletko kuullut että kännyköille löytyy valikoima erikokoisia vyökoteloita, sekä "mallikohtaisia" tietylle kännykälle tarkoitettuja että "yleiskoteloita" erikokoisia. Ja maun mukaan pysty ja vaakamallisia, kumpi miellyttää enemmän.
Vai käytätkö vyön sijasta henkseleitä ?
Microsoftin perusta murenee pala palalta kun Intelkin hakee painopistettä muualta kuin Windowsista.
Tältä tieltä ei ole paluuta joten Penttienkin on hyvä miettiä miten tietotekniikkansa hoitaa pitkällä tähtäimellä.