Matkaoppaalla koira mukana

minnkhhk

Onko kenelläkään kokemusta? Koiramme on kyllä matkustelija muutenkin, ettei koiran kannalta ympäristönvaihdos haittaa, mutta saako esim. aurinkomatkojen opas pitää koiraa mukanaan? Mites asumisen kanssa, kun eikös yleensä asuta hotelleissa monen ihmisen kanssa, niin saako koiran sinne viedä?

6

916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi ei

      13 tuntiset työpäivät joskus niin kylläpä käy koiraa sääliksi.. :( mihin se tekee tarpeet? en usko että ihan joka hotellihuoneeseen saa koiraa viedä..

      • minnkhhk

        No ehkä ei sitten jos asia noin menee..


      • terv. ex-opas
        minnkhhk kirjoitti:

        No ehkä ei sitten jos asia noin menee..

        voi olla että pärjäät hyvinkin koirasi kanssa minne ikinä sitten menetkin. Mutta älä ihan heti vie sitä mennessäsi jos voit sen jollekin Suomeen jättääå.. Kotiudu ensin paikkaan ja luo ystävyyssuhteita ja näin pian tiedät pystytkö koiraasi kohteessa hoitamaan/hoidattamaan.
        Tunnetusti muualla maailmassa ihmiset uudet ystävät ovat huomattavasti paljon halukkaampia auttamaan tälläisessakin asiassa kuin suomalaiset, jotka ajattevat että hoida koirasi kun olet sen mukaasi ottanut.. joten älä vielä masennu, tee niinkuin ensin neuvoin.


      • entinen opas
        terv. ex-opas kirjoitti:

        voi olla että pärjäät hyvinkin koirasi kanssa minne ikinä sitten menetkin. Mutta älä ihan heti vie sitä mennessäsi jos voit sen jollekin Suomeen jättääå.. Kotiudu ensin paikkaan ja luo ystävyyssuhteita ja näin pian tiedät pystytkö koiraasi kohteessa hoitamaan/hoidattamaan.
        Tunnetusti muualla maailmassa ihmiset uudet ystävät ovat huomattavasti paljon halukkaampia auttamaan tälläisessakin asiassa kuin suomalaiset, jotka ajattevat että hoida koirasi kun olet sen mukaasi ottanut.. joten älä vielä masennu, tee niinkuin ensin neuvoin.

        Olen itse opas ja muutamalla kolleegallani on kotieläimiä, jotka reissaavat heidän mukanaan maailmalla. Mutta se mikä on kivaa sinulle, ei välttämättä ole kivaa koirallesi. Edella nimierkillä ex-opas sanoo hyvin mitä kannattaa ottaa huomioon ensin.
        Kaikilla lennoilla ei ole myöskään aina mahdollista kuljettaa kotieläimiä, eikä kaikkiin maihin ILMAN karenssia. Myös kohdemaassa voit majoittua kolleegan tai kolleegoiden kanssa ja heidän mielipiteensä painaa myös puntarissa, voitko pitää koiraasi samassa asunnossa. Koira kun ei valitettavasti kuulu vakiovarusteisiin. Tai sitten joudut hankkimaan oman asunnon, omaan piikkiin. Isoimmat valmismatkanjärjestäjät voivat olla ongelmallisempia, kuin keskisuuret tai pienemmät. Omien kokemusten mukaan 'parhaiten' ja/tai helpoiten asiat ovat järjetyneet Lomamatkoilla. Mutta muista kuitenkin: kun haet töitä, koirasi ei saa olla prioriteetti numero yksi! Onnea. :-)


    • matkoille.

      Harvaan työpaikkaan voi ensinnäkään viedä mukanaan kotieläimiä. En minä ainakaan tykkäisi, jos lentokentällä olisi bussissa ensimmäisenä vastassa kuolaava hurtta. Monet ihmiset ovat myöskin allergisia koirille tai eivät yleensä pidä eläimistä, ei ainakaan niin paljon, että haluaisivat jakaa lomansa eläinten kanssa.

      Miksi koiran muuten pitäisi istua tuntitolkulla bussissa tai odotella hotellien portailla kuumassa auringossa, kun emäntä pitää hotellivastaanottoja?

      • lö'äkjkli

        tuskin se koira siellä bussissa olisi matkustajia vastassa vaan ihan siellä matkaoppaan kämpillä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2025
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      161
      1748
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1696
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1473
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1248
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      54
      1145
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      1010
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      919
    9. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      899
    10. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      897
    Aihe