Azorit heinäkuu 2010

Azores-fani

Toivottavasti uusia tuhkapilviä ei enää Islannista tule. Olisivat pahasti reitillä Suomi-Azorit! Olemme varanneet matkan 5.7 alkaen, neljäs matkamme Ponta Delgadaan.

Muutama asia paikan päältä kiinnostaa. Masseur ainakin osaa vastata. Kiitos muuten hyvästä Azores-infosta.

Ensinnäkin olemme majoittumassa Marina Atlanticoon. Miten voi naapuriin rakennettava ostari? Ensimmäisillä matkoillamme paikalla oli iso parkkipaikka. Sinne avautui illalla matkailuvaunu baari-nakkikioski. Siellä oli mukava käväistä iltakahvilla Macieiralla. Ja autollekin oli hyvä parkkipaikka lähellä.

Sitten kiinnostavat hyvät ruokapaikat. Onko uuden sataman alueella hyviä ravintoloita...olisivat lähellä? Viimeksi kun saarella olimme, uusi satama-alue juuri avautui. Muutkin hyvät Ponta Delgadan ravintolat kiinnostavat. Mieheni on lihansyöjä ja minä kyllä pari viikkoa elän kalalla. Päivällä molemmille sopat maistuvat. Muutkin kuin Ponta Delgadan ravintolat kiinnostavat. Meillä on nimittäin viikon ajan auto käytössä.

Onko muuten vanha läheinen ostoskeskus vielä voimissaan? Siellä oli mukava illalla istuskella...paitsi viime kerralla. Silloin rantakatunäkymä oli peitossa sataman ja rantakadun rakennustöisen takia.

Sitten ensimmäisen matkan aikana sattui sopivasti viikonlopuksi kahden päivän juhlallinen kulkue, joka kulku hotellin edestä. Ekana päivä oli kulkueessa maanviljelijöitä eläimineen ja tarjolla oli katsojille leipää ja viiniä (miehille!) Toisena päivänä juhlallisempi kulkue. Mikä juhla tämä on ja mihin aikaan se tänä vuonna on?

1

871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistaakseni Deck Shoppingiksi nimetyn kauppakeskuksen rakentaminen on pysähtynyt, samoin sen viereen nousseen hotellin, Hotel Cásino Príncipe do Monacon. Finanssikriisin aikaansaama lama on kohdellut kaltoin saariryhmän taloutta. Eniten on kärsinyt rakennusteollisuus, josta työpaikkoja on poistunut kolmisentuhatta. Matkailjoiden määrä on vuositasolla vähentynyt kymmenisen prosenttia. Hotellin ja kauppakeskuksen rakentaja on konkursissa. Jotta rakentaminen voisi jatkua, pitäisi hankkeeseen pumpata uutta pääomaa, mutta sekään ei vaikuta ärkevältä, kun nykyistenkin hotellien käyttaste vuositasolla on vain luokkaa 30-40 prosenttia ja kun toimivilla kaupoilla on jo nytkin pulaa asiakkaista.

      Mainitsemanne "nakkikioski" katosi rakentamisen alettua. Samalla katosi luonnollisesti parkkipaikka.

      Portas do Marin satamakeskuksessa on muutamia moderneja ravintoloita, kuten Colmeia Wine and Grill, Marinheiro ja 100 espinhas. Peinteisten ravintoloiden suhteen ei Ponta Delgadan keskustassa ole tapahtunut kummenpia muutoksia. São Miguelin paras pihvi tarjotaan maatalousyhdistyksen (Associação Agricola de São Miguel) ravintolassa Campo Santanassa (Rabo de Peixe, Ribeira Grande), jonne Ponta Delgadasta on noin vartin ajomatka. Nettisivuillani on kokoelma ravintoloita kohdassa Minun Azorini/Azorit/FAQ/Hyviä ravintoloita São Miguelilla?

      Solmar Avenida Center ("läheinen ostoskeskus") voi hyvin hyvin ja on yhä suosittu niin paikallisten asukkaiden kuin matkailijoidenkin keksuudessa. Nyt rakennustöistä ei ole haittaa.

      Ponta Delgadan Pyhän Hengen juhlat pidettäneen heinäkuun toisena viikonloppunna (8.-11.7.). Lauantain kulkue (on yleensä alkanut klo 15) on etnograafinen ja esittää siten saaren elinkeinohistoriaa. Sunnuntai-iltapäivän kruunajaiskulkue lähtee Campo de São Franciscon kentältä klo 16. Viiniä (ja myös olutta) tarjotaan niin naisille kuin miehillekin. Tarjolla on lisäksi massa sovadaa, Azorien omaa pullaa. Ponta Delgadan Pyhän juhlasta kerrottiin nettisivujeni uutisosastossa viime vuoden heinäkuussa.

      Luonnonkauneutta ei lama ole verottanut eikä myöskään lehmien määrää. Lypsäviä lehmiä ei tosin ole yhtä paljon kuin asukkaita, vaan noin 95 000 koko saarryhmässä. Kaiken kaikkiaan nautojen määrä on noin 250 000.

      Lämpimästi tervetuloa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      244
      2304
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1528
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      58
      1340
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1299
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe