Onko markkinoilla olemassa kotikäyttöön sopuhintaisia wlan toistimia?
Ongelma on seuraava. Netin modemikytkin on yläkerrassa ja siieen on liitetty lan kaapelilla kone ja wlan kytkin. Yläkerrassa kaikki on, lan on niillä koneilla jossa sitä tarvii ja wlan löytyy joka nurkasta.
Nyt olisi tarvetta saada netti pariin koneeseen myös alakerrassa, näille riittäisi lan, mutta kaapelin veto yläkerrasta ei onnistu kuin pintavetona, ei oikein innosta. wlan yltää kyllä tuolle paikalle, vaikka kenttä on heikko alakerrassa.
Mielestäni paras ratkaisu olisi wlan toistin, jossa olisi myös lan kytkin. joka siis kytkisi langan kanssa alakerran laitteita ja jakaisi wlanin alakertaan (luonnollisesti eri kanavalle kuin yläkerrassa). Löytyykö tällaisia?
Ongelma on seuraava. Netin modemikytkin on yläkerrassa ja siieen on liitetty lan kaapelilla kone ja wlan kytkin. Yläkerrassa kaikki on, lan on niillä koneilla jossa sitä tarvii ja wlan löytyy joka nurkasta.
Nyt olisi tarvetta saada netti pariin koneeseen myös alakerrassa, näille riittäisi lan, mutta kaapelin veto yläkerrasta ei onnistu kuin pintavetona, ei oikein innosta. wlan yltää kyllä tuolle paikalle, vaikka kenttä on heikko alakerrassa.
Mielestäni paras ratkaisu olisi wlan toistin, jossa olisi myös lan kytkin. joka siis kytkisi langan kanssa alakerran laitteita ja jakaisi wlanin alakertaan (luonnollisesti eri kanavalle kuin yläkerrassa). Löytyykö tällaisia?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Wds on menetelmä mikä mahdollistaa verkon jatkamisen. Käyttö vaatii yleensä saman valmistajan laitteet.
Lieneeköhän nykyisessä wlan-tukiasemassa kyseinen mahdollisuus...merkkiä kun ei tiedä
Ei ilmeisesti ole olemassa "wlan hubia" eli laitetta joka kaiuttaisi vastaanottamansa wlan kanavan toiselle kanavalle ja siihen olisi myös kaapelikytkin?
Täytyy tutustua sitten noihin wlan tukiasemiin ja niiden toisitimiin.... tai sitten vaan vetää kaapeli jotain reittiä sinne alakertaan... Perhana kun ei tullu ajatelleksi rakentaessa, silloin sitä vielä ajateltiin että riittää kun kirjoituspöydän vieressä on nettiliityntä yhdelle tietokoneelle.
Ilmeisesti ei ole mahdollista laittaa kahta adsl-modemia samaan kaapeliin? Puhelinkaapelia kun olisi tarjolla lähes joka huoneessa.
Buffalla on näitä wds-purkkeja, mutta kaikkien täytyy sitä tukevia. Niissä on rajoituksia salauksessa ja nopeudessa.
Käytkö sinulle ratkaisu, jossa laitat alakertaan yhden wlan purkin sillaksi lan-wlan -välille ja kytket siellä olevat koneet piuhalla siihen? Siltoja löytyy useilta merkeiltä, eikä yhteensopivuusongelmia pitäisi tulla.
Voit tietysti laittaa alakertaan vielä toisen wlan-purkin, jonka kytket piuhalla siltaan. Näin saat alas toisen wlanin eri kanavalle.
Range-Boost Kortit ja mokkulat linkittävät automaattisesti esim. jos jokin kortti/usbmokkula on heikolla singmaallilla..
Tälläinen reititys hidastaa verkkoa!!! Mutta jos sitä on pakko kayttää!
Tällaisia Linkkejä saa kaupasta ihan oikeina purkkeinakin! Maksavat suurin piirtein saman kuin tukiasemakin!
Helpompaa kuitenkin on tukiaseman siirtäminen paikkaan jossa siittä saa paremman singnaalin!
Se pitää olla kumpaankin suuntaan hyvä! ei riitä että kone näyttää että tukiasemaa kuuluu täysillä.
Tukiasemankin pitää kuulla hyvin!
Tehokaampi anteeni on halvempi ratkaisu! tukiasemaan, mikälli se on siihen mahdollista asentaa.
Minkälaisesta matkasta olisi kyse.. Tarkaan dieknoosiin olisi helponpi antaa ratkaisu?
> Netin modemikytkin on yläkerrassa
Tarkka merkki ja malli?
> Nyt olisi tarvetta saada netti pariin koneeseen myös alakerrassa, näille riittäisi lan
> Mielestäni paras ratkaisu olisi wlan toistin, jossa olisi myös lan kytkin.
Haluat siis rakentaa langattoman sillan verkkosi yläkerrassa sijaitsevan päälaitteen (modeemi/reititin/tukiasema) ja alakerran välille. Tähän soveltuvia laitteita ovat esim.
1. D-Link DWL-2100AP (http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=6852)
- yksi toimintatila on langaton silta tukiasema -yhdistelmä
- laitteessa vain yksi Ethernet-portti, johon tosin voit liittää halvan kotikytkimen ja jakaa verkon sillä alakerrassa langallisesti
- vanhemman g-standardin laite
2. Buffalo WHR-G54S (ei tosin taida olla enää markkinoilla) tai WHR-HP-G54 (http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=12135)
- WDS-silta, neljä LAN-porttia
- vanhemman g-standardin laite
3. Buffalo WHR-G300N V2 (http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=51369)
- WDS-silta, neljä LAN-porttia
- n-standardin laite
Itse hankkisin alakertaan langattoman sillan pääksi n-standardin laitteen, vaikka yläkerran päälaitteen tukema standardi olisikin "vain" g. Hintaeroa ei ole enää kuin nimeksi, ja jossain vaiheessa voi tulla aiheelliseksi päälaitteen päivitys muista syistä ja tällöin uuden laitteen langaton standardi on käytännössä n.
> ja jakaisi wlanin alakertaan (luonnollisesti eri kanavalle kuin yläkerrassa)
Toistimet ja langattomat sillat käyttävät samaa päätukiaseman määrittämää kanavaa. Langaton asiakas valitsee signaalin voimakkuuden perusteella tukiaseman, johon se kytkeytyy. Olisi eri asia, jos sinulla olisi langallinen runkoverkko, johon olisit kytkemässä itsenäisiä tukiasemia ylä- ja alakertaan. Tällöin tukiasemien olisi käytettävä eri kanavia.
Halvalla ei yleensä saa hyvää joten kannattaa varmasti ostaa keskihintainen reititin. http://www.onin.fi/product_catalog.php?c=1000076 tarjoaa hyvän valikoiman tuotteista.
toistimen kautta ajettu nopeus putoaa puoleen!
Vaihtoehtoisesti jos sella olisi muissa koneissa RengeBoost kortit..
ne ajaisi saman asian!
Hm... jos WLAN-laajentimen kanssa saa 54 Mbps yhteyden ja se menee sitten puoliksi, on käytäNnössä yhteys siis 27 Mbps. Laajakaistan latausnopeus on meillä enintään n. 10 Mbps, joten siihen se ei vielä paljoa vaikuttane hidastavasti. Tärkeintä saada katkoton ja tasaisen varmasti toimiva yhteys.
Olen miettinyt kaksikerroksiseen asuntooni NetGear WN2000RPT WLAN-laajenninta, jota pitäisi saada jonkun tiedon mukaan parin viikon kuluttua. Alin näkemäni hinta 52,90 tällä hetkellä ja laite tukisi kaikkia 802.11b/g/n -standardien tukiasemia. Käsittääkseni tukiasemassa ei tarvitse olla WDS:ää ja silloin WLAN-laajennin toimisi myös muutaman vuoden vanhan ZyXEL P660HW-D1:nkin kanssa.
Ostettu torstai-iltana eli 30.9. se aiemman otsikon laite eli NetGear WN2000RPT.
Asetusnäytössä määrätään langaton verkko, jota toistetaan. Aluksi oli vähän ongelmiaa konfiguroinnissa, mutta oma vika, koska varsinaisessa tukiasemassani oli MAC-osoitteen tarkistus päällä, eikä se sallinut tietenkään uutta laitetta ellen käynyt ensin lisäämässä sen osoitetta. Sitten jatko meni ongelmitta. :)
Tämä luo samalla alkuperäisellä kanavalla uuden langattoman verkon, joten osa verkoista on päällekkäinkin, joten kannattaa miettiä laitteen sijoittamista vähän. Ei tunnu huomaavan hidastumista kuitenkaan surffauksessa. http://www.speedtest.net/ tosin kertoi, että vähän hidastui... 10 Mbit/s -> 7 Mbit/s.
Sai tällä langattoman verkon asunnon toiseenkin kerrokseen täysillä voimakkuuksilla. Eikä yhteys ole pätkinyt. Eli tuntuu olevan OK. Testit jatkuvat, esim. verkkokaapeliyhteyttä laitteeseen pitää kokeilla. Ja nopeustestauksia kahdesta mikrosta yhtä aikaa samoista ja päällekkäisistä verkoista yms.
Lieneekö asia enää ajankohtainen aloittajalle, viesti oli lähetetty nelisen kuukautta sitten.
Noista termeistä en tiedä, mutta samanlaisen kokoonpanon saat ainakin Applen Airport Expressillä.
Googlettamalla tukiasemasi Airprt Express löydät varmasti apuja.
Tässä esimerkiksi Maximum-digiboksin liitäntä langattomasti Airportin avulla http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/745461