Heip,
Olen tällainen opiskelijatyttö, joka ei ihan hirveästi ymmärrä noiden laitteiden teknisten ominaisuuksien päälle. Ajattelinkin kysäistä myös täällä mitä mieltä ollaan kannattaisiko minun tarpeillani satsata Pro:hon, vaiko riittäisikö perus MacBook?
Konetta käyttäisin siis toistaiseksi ainakin harrastustarpeisiin, mutta sen pitäisi kuitenkin jaksaa pyörittää vaivatta videoedittiä, audioedittiä ja photaria. Harrastuksena teen siis sellaisia puolen tunnin lyhytleffoja, miksailen biisejä ja väännän graafisia juttuja sekä editoin valokuvia.
Myös näyttö vielä mietityttää, olisiko 13" vai 15" parempi. Macin näyttöhän on käsittääkseni todella tarkka, että pienemmälläkin voisi pärjätä. Perus MacBookiin ei taida edes saada 15" näyttöä? Ainakaan Storessa ei osunut silmään. Toisaalta en oikein pidä kahella näytöllä työskentelystäkään, että toisen näytön hankintakaan ei kuulosta hyvältä ajatukelta, tällöin tuo 15" ehkä olisi parempi. Joskaan ei sekään ole mikään valtava.
Mielipiteet olisi varsin jees! (Asialliset sellaiset, kiitos.)
MacBook vai MacBookPro?
13
1027
Vastaukset
- 1stMacFinn
Tuohon tarpeeseen riittää hyvin perusMacBook. Se vaan kannattaa muistaa, että osta lisäksi teran ulkoinen kovalevy niitä videoita, sisäiset käyvät aina pieniksi. Ja osan ulkoisesta annat sitten TimeMachine-varmuuskopioinnin käyttöön.
- Salkussa Mac
On osta 15" näytöllinen mac se on 13" parempi katsella ja kulkee vielä mukana hyvin.
13 tuumaa kannettavuuden vuoksi ja kotikäyttöön reilua 22-24 tuuman ulkoista näyttöä, jos sen verran tilaa pöydältä vain löytyy. Ei siinä kahdella näytöllä tarvitse työskennellä silti vaan (haluttaessa) yhdellä suurella. Toki onnistuu kahdellakin. ;)
- eka mäkki
Ajattelin MacBook 13" ja 20" erillistä näyttöä. Onko yhteensopiva ihan vaan ostamalla sopiva piuha?
- 1stMacFinn
eka mäkki kirjoitti:
Ajattelin MacBook 13" ja 20" erillistä näyttöä. Onko yhteensopiva ihan vaan ostamalla sopiva piuha?
Tietysti kun sopiva piuha, toimiihan tuo. Mutta mielellään kuitenkin joku muu kuin VGA liitäntä... ;)
- eka mäkki
1stMacFinn kirjoitti:
Tietysti kun sopiva piuha, toimiihan tuo. Mutta mielellään kuitenkin joku muu kuin VGA liitäntä... ;)
Eli mikä liitin olis hyvä löytyä näytöstö? Onko noissa halvimmissa näytöissä sellasia. 20" sais halvimmat satasella.
Ja mikä on macbookin liitin näyttöön? eka mäkki kirjoitti:
Eli mikä liitin olis hyvä löytyä näytöstö? Onko noissa halvimmissa näytöissä sellasia. 20" sais halvimmat satasella.
Ja mikä on macbookin liitin näyttöön?tarvitaan MiniDisplayPortiin menevä sovitin. Toinen pää sitten seuraavan johdon mukaan.
Kaikkein halvimmat satasen näytöt eivät todennäköisesti tule kyseeseen, sillä pitää löytyä joko DVI- tai HDMI-liitin ja sellainen lisää hieman hintaa. VGA:lla (D-sub) kuva on silmin nähden huonompi kuin noilla ja siksi pelkän sellaisen sisältävää näyttöä kannattaa välttää.- eka mäkki
RepeRuutikallo kirjoitti:
tarvitaan MiniDisplayPortiin menevä sovitin. Toinen pää sitten seuraavan johdon mukaan.
Kaikkein halvimmat satasen näytöt eivät todennäköisesti tule kyseeseen, sillä pitää löytyä joko DVI- tai HDMI-liitin ja sellainen lisää hieman hintaa. VGA:lla (D-sub) kuva on silmin nähden huonompi kuin noilla ja siksi pelkän sellaisen sisältävää näyttöä kannattaa välttää.Hienoa tietoa. DVI-liittimellä näytön hinta nousee vain 40-50€ mutta kuvan laatu siis paranee huomattavasti? VGA D-Sub ei siis riitä?
Pitäis nyt vaan löytää joku 20" jossa DVI-liitin (kai sama kuin DVI-D), reso 1600x900 ja hinta edullinen...
Firewiren takia Macbook Pro saattaa olla oikea valinta jos kamera on firewirellä kiinni koneessa. Jos ei niin kai se perusmallikin ajaa asiansa. Hinta/laatu ainakin kohtaa paremmin.
- Mäggäri
Vastaus on tietenkin iMac 21.5" tai 27". prossuja löytyy kaksiytimellisiä ja nelitytimellisiä. Näytönohjainta integroidusta pci-e -ohjaimeen. Kovalevytilaa 500 GB - 1 TB. Itse ostin juuri 21.5" iMacin ja olen sen tehoon, ja tilaasäästävään ratkaisuun tyytyväinen. Kuvan laatu on todella hyvä. On hiljainenkin. Perussäädössä hurinaa ei kuule juuri ollenkaan ja 2000 rpm tuuletus antaa pienen huminan. Ja sokerina pohjalla mäkkimäisen tyylikäs muotoilu.
- Salkussa mac
Ei ole vaihtoehto jos kannettavaa tarvitsee itselläni 2 mac kannettava ja i mac.
- 20+7
Pron ja ei-Pron välinen hintaero ei ole kovin suuri.
Ei-pro päivitetään pian niin että siinä on samat komponentit
kuin prossa. Kannattaa odottaa tuota päivitystä jos haluat ei-pron.
Ei-prossa on muovikuori joka naarmuuntuu herkästi.
Wlan toimii muovikuorellisessa ilmeisesti hieman paremmin.
Paljon muita eroja ei sitten ole. Minulla on Pro malli ja
olen siihen tyytyväinen. - Ostoksilla minäkin
Voisi sanoa, että Pro on edullisempi: videotyöskentelyssä perus-Bookin vakio 2GB muistia voi käydä ahtaaksi. Prossa on 4GB vakiona ja päivän hinta AppleStoressa on 1149 €; perus-Book ja 4GB muistia on 1089 € eli vain 60 € halvempi.
Kannettavan kannattaa olla mahdollisimman kevyt ja pieni, joten minäkin ehdotan 13" mallia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2512541Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151581Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141489Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3741334Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun161221Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t251147Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist180974Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19876- 75833
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.62831