Parhaat ruokaravintolat?

annuli81

Hei, helatorstain tienoilla olisi tarkoitus suunnata kolmatta kertaa Budapestiin, hieno kaupunki. Kertokaahan siellä kävijät vinkkejä hyvistä ruokapaikoista varsinkin miehiseen makuun ;), eli isot annokset, paljon lihaa ym...

7

1986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmänruokaakin
    • -hamupipöke-

      Fatál. Mun miehen suosikkipaikka. Váci utcan poikkikadulla lähellä kauppahallia. Tunnettu isoista annoksistaan, käteinen vaan kelpaa. http://www.fatalrestaurant.com/ Lähellä samalla Pintér utcalla on myös Fregatti, paikallinen melko siisti olutkapakka.

      Trofea grillit. Buffetissa saa syödä niin paljon kuin haluaa. http://www.trofeagrill.com/

      For Sale Pub. Alakerrassa olutta ja pahnat, yläkerrassa ruokaa. Isot annokset. Ei sovi hienostelijoille, käteinen vaan kelpaa. http://www.forsalepub.hu/

      Olisikohan nämä sellaisia, joista tykkäisit? Melko isot annokset on myös Liszt térin paikoissa, joita on useita. http://lisztferencterettermek.hu/

    • GP

      Täällä oon saanu maailman (tai ainakin Euroopan) suurimmat wienerleikkeet http://www.stjupat.hu/
      Moskva Terin lähellä

    • Ihastuneet

      http://www.paprikavendeglo.hu/ Paprika-ravintola kaupunginpuiston laidalla on verraton paikka. Asuimme puiston ladalla tilavassa ja oikein kivassa asunnossa http://personal.inet.fi/koti/pienimaa josta oli lyhyt kävelymatka Paprika-ravintolaan. Paprikasta tulkin ehdoton suosikkimme viikon oleskelumme aikana ja tarjoilijat tervehtivät meitä ja lapsiammekin jo etunimiltä. Ruoka oli maistuvaa ja annokset suuria, riittoisaa jopa aina nälkäiselle kasvuikäiselle pojallemme.
      Koko puiston alue tarjosi erityisen loistavat puitteet lomallemme.

      • suositeltavaa

        Paprika-ravintola on aina ollut hyvin suosittu ja siksipä pöytävaraus kannattaa tehdä että ei tule pettymystä jos ei pääse sisälle. Hyvä esimerkki vuosia tasonsa säilyttäneestä ravintolasta josta tykkäävät niin paikalliset kuin vierailijatkin.


      • hennakaisa
        suositeltavaa kirjoitti:

        Paprika-ravintola on aina ollut hyvin suosittu ja siksipä pöytävaraus kannattaa tehdä että ei tule pettymystä jos ei pääse sisälle. Hyvä esimerkki vuosia tasonsa säilyttäneestä ravintolasta josta tykkäävät niin paikalliset kuin vierailijatkin.

        hei! Olen juhannuksen aikaan menossa Budapestiin. Miten on ravintolojen pöytävaraukset? saako sieltä vain pöydän kun kävelee sissän vai täytyykö varata ja kuinka ajoissa varaus olisi tehtävä? ja mitkä ravintolat ovat ne suosituimmat joihin varaus tulee tehdä ajoissa.


      • riippuu
        hennakaisa kirjoitti:

        hei! Olen juhannuksen aikaan menossa Budapestiin. Miten on ravintolojen pöytävaraukset? saako sieltä vain pöydän kun kävelee sissän vai täytyykö varata ja kuinka ajoissa varaus olisi tehtävä? ja mitkä ravintolat ovat ne suosituimmat joihin varaus tulee tehdä ajoissa.

        Pari henkilöä saa yleensä helosti pöydän. Suosituimmissa paikoissa saattaa joutu odottamaan hetken. Toki riippuu paljon myös siitä mihin kellonaikaan menee, iltaisin klo 19-21 välillä on kiireisintä aikaa. Jos on suurempi porukka kannattaa ehdottomasti aina varata pöytä. Jos olet menossa tasokkaisiin ravitoloihin on kohteliasta varata pöytä etukäteen ja mukavampi itsellekin saapua paikalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe