Monelta nykynuorelta tuntuu kirkkoetiketti olevan valitettavasti melko hukassa. Niin morsiamet kuin häävieraatkin tulevat etenkin ev.lut-kirkossa oleviin häihin pukeutuneina kuin ravintolaillan viettoon, puku niin avoimena että hyvä kun juuri päällä pysyy tai niin lyhyt, että kumartuessa paljastuu jo melkoisen paljon liikaa. Kirkkovieraan (myös morsiamien) hyvä tapa edellyttää, että esim olkapäät suojataan ainakin kevyellä huiville eivätkä rinnat näy, lisäksi hameen pituus on ns. säädyllinen. Ortodoksissa ja katolisissa kirkoissa ei välttämättä pääse edes sisälle vajaasti pukeutuneena.
Toinen, mikä kummastuttaa on häissä esitettävät laulut. Mikä ihmeen pakko on saada KIRKOSSA olevaan KRISTILLISEEN toimitukseen kaikenlaisia iskelmiä yms "maallisia" rakkauslauluja? Eikö kirkossa ole paikallaan esittää kirkkoon sopivaa, hengellistä musiikkia ja hääjuhlassa sitten se kevyempi osuus? Kirkossa ollaan kuitenkin Herran huoneessa ja tuskin kenellekkään tiulisi mielennkään laulaa joku päivän iskelmä jumalanpalveluksessa. Vai olemmeko jo niin vieraantuneita kaikesta peruskristillisyydestä, että ihmiset eivät enää ymmärrä tilanteen vaativaa arvokkuutta ja käytöstapoja?
Kirkkoetiketti hukassa
5
1528
Vastaukset 5
- rennommin voi ottaa
Löysääpä sitä pipoa vähän. Jos kerran pappi ja kanttori hyväksyvät maallisia rakkauslauluja esitettäväksi, niin etköhän voi sinäkin hyväksyä. Tai jos et, niin vaihda kirkkoa. Sitä paitsi tuo olkapäiden peittäminen on todella vanhanaikainen juttu. Varsinkin morsian saa kyllä ihan luvan kanssa tulla nykyään olkapäät paljaana kirkkoon. Siitä voi vielä erikseen kysyä papilta, mutta en ole kuullut enää aikoihin yhdenkään papin sitä paheksuvan. Harvassa hääpuvussa decoltee muuten on mitenkään avoin. Ja kylläpäs sinä olet tiiviisti tuijotellut naisvieraiden rintamuksia kun kerran olet oikein huomannut, että kumartuessa näkyy jotain. Hyvänen aika, miten sinä nyt noin, herran huoneessa vielä? Keskity sinä vain omaan hartauteesi ja pukeutumiseesi ja anna toisten olla niin kuin ovat. Eivätköhän he sitten viimeisellä tuomiolla saa rangaistuksensa olkapäidensä näyttämisestä kirkossa, eikös juu?
- samaa mieltä
Olin kerran vieraana häissä, jossa morsiamen puku oli niin auki, että suntio ei päästänyt naista kirkkoon, ennekuin pukua nostettiin hakaneuloilla vähän ylöspäin ja kaaso lainasi huivia. Silti se puku oli niin avoin, että ihme kun päällä pysyi.
Turhaan sää edellinen nipotat täst alkuperäisestä, koitappas tosiaankin esim katolilaiseen kirkkoon sortseissa tai topissa. Et pääse sisälle!
Muuten, minä olen kanttori, eikä meidän srk:ssa ne maalliset laulut todellakaan kuulu kirkolliseen vihkitoimitukseen. Talossa talon tavalla, ja kirkossa kirkon tavalla, Hyvä, että joku aloittaa tästäkin keskustelua.- rennommin voi ottaa
Ahaa, no olin kyllä Australiassa katolisessa kirkossa häissä ja ihan siellä oli ihmiset olkapäät paljaana ja lyhyissä hamosissa. Pointtini oli, että jos pappi ja kanttori hyväksyvät niin on se nyt kumma jos pitää jonkun vieraan asiasta motkottaa. Eikä alkuperäisessä viestissä edes puhuttu mistään tuollaisista ylilyönneistä, että suntiokaan ei kirkkoon päästä. En ole koskaan moisista kuullut, mutta olen ollut useissa häissä, joissa morsiamella on olkaimeton ja avoin puku, mutta ei millään tavalla törkeä. Siinä mun mielestä ei ole mitään valittamista.
- Ralle S
rennommin voi ottaa kirjoitti:
Ahaa, no olin kyllä Australiassa katolisessa kirkossa häissä ja ihan siellä oli ihmiset olkapäät paljaana ja lyhyissä hamosissa. Pointtini oli, että jos pappi ja kanttori hyväksyvät niin on se nyt kumma jos pitää jonkun vieraan asiasta motkottaa. Eikä alkuperäisessä viestissä edes puhuttu mistään tuollaisista ylilyönneistä, että suntiokaan ei kirkkoon päästä. En ole koskaan moisista kuullut, mutta olen ollut useissa häissä, joissa morsiamella on olkaimeton ja avoin puku, mutta ei millään tavalla törkeä. Siinä mun mielestä ei ole mitään valittamista.
Tänä kesänä oli kyllä taas niin uskomattomia pukuja, että! Kirkkoetiketti on täysin hukassa.
- kaapu
Olen täysin samaa mieltä ällistyneen ja kanttorin kanssa, hääetiketti on kirkossa kateissa. Minulle on tullut käsitys, että Suomen ev.lut. kirkko ei ota asioihin riittävästi kantaa. Jos haluaa kirkollisen vihkimisen, toivoisi, että vihkimisellä on vihittäville pareille myös kristillinen merkitys. Tuntuu kuin pappi on vain joku seremoniamestari. Miksi papit suostuvat tähän?
Ja ihan rehellisesti, kuinka kaunista tuo paljastaminen on? Katsokaa valokuvia, harvoin paljas pinta kovin kauniilta näyttää. Kaikilla samanalinen puku: paljaat käsivarret, paljas rintamus jne. mitään persoonallista ei sitten 90-luvun jälkeen ole näkynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on211351Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?1701072Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran1041070- 65785
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.57762Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.51761Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y28731Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47714- 51669
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee562634Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30617Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä32602- 84588
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20573- 31551
- 7544
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14525- 43523
- 44511
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81499