Kirkkoetiketti hukassa

Ällistynyt

Monelta nykynuorelta tuntuu kirkkoetiketti olevan valitettavasti melko hukassa. Niin morsiamet kuin häävieraatkin tulevat etenkin ev.lut-kirkossa oleviin häihin pukeutuneina kuin ravintolaillan viettoon, puku niin avoimena että hyvä kun juuri päällä pysyy tai niin lyhyt, että kumartuessa paljastuu jo melkoisen paljon liikaa. Kirkkovieraan (myös morsiamien) hyvä tapa edellyttää, että esim olkapäät suojataan ainakin kevyellä huiville eivätkä rinnat näy, lisäksi hameen pituus on ns. säädyllinen. Ortodoksissa ja katolisissa kirkoissa ei välttämättä pääse edes sisälle vajaasti pukeutuneena.

Toinen, mikä kummastuttaa on häissä esitettävät laulut. Mikä ihmeen pakko on saada KIRKOSSA olevaan KRISTILLISEEN toimitukseen kaikenlaisia iskelmiä yms "maallisia" rakkauslauluja? Eikö kirkossa ole paikallaan esittää kirkkoon sopivaa, hengellistä musiikkia ja hääjuhlassa sitten se kevyempi osuus? Kirkossa ollaan kuitenkin Herran huoneessa ja tuskin kenellekkään tiulisi mielennkään laulaa joku päivän iskelmä jumalanpalveluksessa. Vai olemmeko jo niin vieraantuneita kaikesta peruskristillisyydestä, että ihmiset eivät enää ymmärrä tilanteen vaativaa arvokkuutta ja käytöstapoja?

5

1469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rennommin voi ottaa

      Löysääpä sitä pipoa vähän. Jos kerran pappi ja kanttori hyväksyvät maallisia rakkauslauluja esitettäväksi, niin etköhän voi sinäkin hyväksyä. Tai jos et, niin vaihda kirkkoa. Sitä paitsi tuo olkapäiden peittäminen on todella vanhanaikainen juttu. Varsinkin morsian saa kyllä ihan luvan kanssa tulla nykyään olkapäät paljaana kirkkoon. Siitä voi vielä erikseen kysyä papilta, mutta en ole kuullut enää aikoihin yhdenkään papin sitä paheksuvan. Harvassa hääpuvussa decoltee muuten on mitenkään avoin. Ja kylläpäs sinä olet tiiviisti tuijotellut naisvieraiden rintamuksia kun kerran olet oikein huomannut, että kumartuessa näkyy jotain. Hyvänen aika, miten sinä nyt noin, herran huoneessa vielä? Keskity sinä vain omaan hartauteesi ja pukeutumiseesi ja anna toisten olla niin kuin ovat. Eivätköhän he sitten viimeisellä tuomiolla saa rangaistuksensa olkapäidensä näyttämisestä kirkossa, eikös juu?

    • samaa mieltä

      Olin kerran vieraana häissä, jossa morsiamen puku oli niin auki, että suntio ei päästänyt naista kirkkoon, ennekuin pukua nostettiin hakaneuloilla vähän ylöspäin ja kaaso lainasi huivia. Silti se puku oli niin avoin, että ihme kun päällä pysyi.

      Turhaan sää edellinen nipotat täst alkuperäisestä, koitappas tosiaankin esim katolilaiseen kirkkoon sortseissa tai topissa. Et pääse sisälle!

      Muuten, minä olen kanttori, eikä meidän srk:ssa ne maalliset laulut todellakaan kuulu kirkolliseen vihkitoimitukseen. Talossa talon tavalla, ja kirkossa kirkon tavalla, Hyvä, että joku aloittaa tästäkin keskustelua.

      • rennommin voi ottaa

        Ahaa, no olin kyllä Australiassa katolisessa kirkossa häissä ja ihan siellä oli ihmiset olkapäät paljaana ja lyhyissä hamosissa. Pointtini oli, että jos pappi ja kanttori hyväksyvät niin on se nyt kumma jos pitää jonkun vieraan asiasta motkottaa. Eikä alkuperäisessä viestissä edes puhuttu mistään tuollaisista ylilyönneistä, että suntiokaan ei kirkkoon päästä. En ole koskaan moisista kuullut, mutta olen ollut useissa häissä, joissa morsiamella on olkaimeton ja avoin puku, mutta ei millään tavalla törkeä. Siinä mun mielestä ei ole mitään valittamista.


      • Ralle S
        rennommin voi ottaa kirjoitti:

        Ahaa, no olin kyllä Australiassa katolisessa kirkossa häissä ja ihan siellä oli ihmiset olkapäät paljaana ja lyhyissä hamosissa. Pointtini oli, että jos pappi ja kanttori hyväksyvät niin on se nyt kumma jos pitää jonkun vieraan asiasta motkottaa. Eikä alkuperäisessä viestissä edes puhuttu mistään tuollaisista ylilyönneistä, että suntiokaan ei kirkkoon päästä. En ole koskaan moisista kuullut, mutta olen ollut useissa häissä, joissa morsiamella on olkaimeton ja avoin puku, mutta ei millään tavalla törkeä. Siinä mun mielestä ei ole mitään valittamista.

        Tänä kesänä oli kyllä taas niin uskomattomia pukuja, että! Kirkkoetiketti on täysin hukassa.


      • kaapu

        Olen täysin samaa mieltä ällistyneen ja kanttorin kanssa, hääetiketti on kirkossa kateissa. Minulle on tullut käsitys, että Suomen ev.lut. kirkko ei ota asioihin riittävästi kantaa. Jos haluaa kirkollisen vihkimisen, toivoisi, että vihkimisellä on vihittäville pareille myös kristillinen merkitys. Tuntuu kuin pappi on vain joku seremoniamestari. Miksi papit suostuvat tähän?
        Ja ihan rehellisesti, kuinka kaunista tuo paljastaminen on? Katsokaa valokuvia, harvoin paljas pinta kovin kauniilta näyttää. Kaikilla samanalinen puku: paljaat käsivarret, paljas rintamus jne. mitään persoonallista ei sitten 90-luvun jälkeen ole näkynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3510
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      64
      3262
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      72
      3077
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      54
      2562
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      71
      2372
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2131
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      42
      1128
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1055
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1032
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1018
    Aihe