Mihin käytättätte ENITEN kuvankäsittelyohjelmaa????? Epäonnistuneen kuvan "korjaukseen", vai mihin????
Kuvankäsittely
123454321
11491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jokainen kuva säädetään kuvankäsittelyohjelmalla.
ENITEN?
Kyllä kaikille kuville joutuu tekemään samat työvaiheet.
Epäonnistuneet roskiin, niitä on turha alkaa säätämään.
Yhdyn edelliseen...
kimi räikkösen pään vaihtamiseen pornokuvan miespartnerille.
Eniten kuvan pienentämiseen, lähes yhtä paljon terävöitys/kontrasti/valkotasapaino/värikylläisyys-säätöihin. Epäonnistuneet lentää muistikortilta hevonvittuun, niitä ei tarvita.
Paremman puuttuessa käytössä on toistaiseksi vain Mickeyn Paint ( hommasin juuri ensimmäisen digikuvaushärpäkkeeni, enkä ole digikuvien kanssa aiemmin puuhannut ). Miten Paintilla tehdään kuvakoon muuttaminen ?
Sen vetovalikosta löytyi ( vieraskielinen Winukka ) kohta jossa ilmoitettu kuvan koko pixeleinä. Samassa boxissa on mahdollisuus ruksata joko tuumakoko / cm / pixelit.
Mikäli haluan pienentää kuvan vaikkapa lähetettäväksi sähköpostissa, niin onko se tuo ylläoleva boxi jossa se tehdään? Ensin vaikkapa kopio kuvasta ja sitten kopion koon muokkaus ennen lähetystä. Tulisiko koko määritellä pixeleissä vaikkapa tyyliin 1024 x 768, vai tuumissa tai senteissä ?
Itse käytän Macin esikatselua. Riittää perussäätöihin.
Suunnittelen printtiä ja webbiä. Eli lähinnä koitan tehdä kuvista käyttökelpoisia. Tietenkin pitää tehdä manipulointeja jne. mutta enimmäkseen ihan perussäätöä, koon muuttamista ja rajaamista. En kuvaa itse kovin paljon, silloin tällöin. Materiaali tulee yleensä asiakkaalta. Ja se tahtoo olla ongelma. Materiaali lieästi sanottuna vaihtelevaa. Tietenkin osa on korkealaatuista pressikuvaa, osa sitten tahtoo olla surkealaatuista amatöörikuvaa, pahimmillaan pilalle käsiteltynä. Kyllä aika heikkolaatuisestakin kuvasta jotenkuten julkaisukelpoisen saa, mutta jos se on käsitelty piloille, jälkeä ei saa hyväksi mitenkään. Eniten tarpeetonta työtä tettää nimenomaan "käsitellyt" kuvat.
digikuvan minimikäsittelylle?
Muutan muotokuvien resoluution 300:ksi.
Säädän hiukan kontrastia ja terävyyttä.
Väriäkään en paljon muuta, jos ollenkaan.
Kuvan kooksi määrään välillä 13cmx18cm - 30cm-40cm tarpeen mukaan.
Olen kuvannut enimmäkseen jpg:nä.
Kameran pikselit 6 megaa.
Liekö sitten erittäin taitava kuvankäsittely käyttämässäni labbiksessa, koska olen saanut tasokkaita,sävykkäitä ja omaan värinäkööni sopivia tulosteita, joita vertaan entisiin ammattilaboratorion negoista valmistettuihin kuviini.
Kaikilta osin en ole kameraani, tai ehkä käyttämieni linssien ominaisuuksiin,tyytyväinen, mutta tulosteet ovat kyllä erittäin hyviä.
Tietysti muutan otokset joskus myös mustavalkoisiksi.Niihinkin olen ollut tyytyväinen.
Mitä siis suosittelet kuvankäsittelylle painotarkoitukseen minimikäsittelyksi?Googlettamallahan saa tiedot resoluutiosuosituksista eri painolaitoksia varten.
Siinäpä se hauskin tulikin "Olen kuvannut enimmäkseen jpg:nä. "
1. ns. valkotasapaino
2. rajaus
3. kuvan koko (resoluutio)
4. aberraatio
5. perspektiivi
6. kohina
7. bokeh
Harrastukuville värinkorjaus/parannukset, kontrastit, varjojen/kirkkaiden kohtien yksityiskohtien esiintuonti, jne jne.... kaikenlaista. Kavereiden kuvia joudun sillon tällön shoppaan edustavimmiksi näiden pyynnöstä.