Voitteko kertoa soijasta?
Miten se auttaa?
Jos sinulla on kokemuksia kerrothan?
Miten se auttaa?
Jos sinulla on kokemuksia kerrothan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ja positiivista vielä mutta sori nyt menen nukkumaan, kirjoitan lisää tuosta hyvästä luonnon omasta estrogeenista heti ensitilassa!
Söin kuusi pakettia Soyalifea ja nyt on sama olo, kuin silloin, kun alotin.
Joten ei auttanut minulle, vaikka niin toivoinkin.
Kyllä hiki virtaa ja muutakin on riittämiin....
Sama täällä. Jos on todellisia vaivoja... ei auta!!!
Johan se on täällä tyrmätty koko soija että en viitsi jatkaa sen enempää vaikka itse siitä todella avun sainkin ja en taatusti ollut
6-vuotta sitten niitä helpoimpia vaihdevuosi tapauksia!!!
Jospa Sinä Vuosimallia-50 nyt kutenkin kertoisit kokemuksistasi enemmän niinkuin lupailit - kun nyt olet jo nukkunutkin.
Kaksi tyrmäävää viestiä eivät kumpikan kertoneet asiasta mitään tarkempaa - eivät kokeilunsa/kärsimättömyytensä pituutta/lyhyyttä.
Vaikea valinta on edessäni, pitkä hormonilääkitys on menossa, ja ylitseVUOTAVAT vaikeutensa on siinäkin. Elämää ilman hormoneja olen jokin aikaa sitten kokeillut, ei onnistunut naturell olo, huh. Mutta soijaa en ole kokeillut.
Jos nyt uudelleen valitsen lääkityksen lopettamisen, kaipaisin uuteen yritykseeni uskonvahvistusta. Kertomuksesi olisi kovasti tervetullut.
Eikun siis kirjoittamaan... hophop.. jookos
Teen työnä ravitsemukseen liittyvää..joten iske e-mail kirjotan miten lähipiiri on saanu apuja,
ilman hormoneita!
Jos minulta pyydät mailios. niin en jakele sitä täällä palstoilla sori.
Olis ihan kiva, jos kertoisit meille kaikille asiasta kiinnostuneille. Ainakin itse turvaudun hormoneihin vain äärimmäisessä hädässä.
Hei
olen kokeillut soijacompliteä, jolloin hikoilu loppui n kahden viikon jälkeen. Apu ei ollut pitkäkestoista (4 kk) eli taas samat yöhikoilut ja valvomiset alkoivat uudelleen soijasta huolimatta. Vaihdoin merkkiä, mutta vielä ei ole apua ollut. (runsas kk jälkeen)
En osaa sanoa johtuiko hikoilun loppuminen soijasta vai olisko ne loppuneet muutenkin. Eli oireet esiintyvät toisinaan ja toisinaan ei.
Syökää naiset vaihtarivaivoihin soijaa niin pääsette pian eroon kaikista ikävistä vaivoista!!!
t:vaivaton mamma
Olen täällä lukenut noita mielipiteitä tuosta Soijasta ja voi sanoa että suurin osa on niitä vastaan taikka ei ole kärsivällisyyttä syödä niitä niin pitkään että alkaisi sitä positiivista tulosta näkyä ja tuntua.
Tänään hain taas täydennystä luontaistuotekaupasta ja jututin vähän myyjää.
Kyselin että onko niitä käyttäjiä ja myyjä sanoi että on ja koko ajan lisääntyy, jopa nykyään on gynekologejakin jotka suosittelevat niitä terveydellisistä syistä.
Että enpä ole ainut joka niitä popsii ja avun olen myöskin saanut!
Soija keksittiin vaihdevuosihoidoksi juuri siksi, että Japanissa (missä soijan syönti on yleistä koko väestön keskuudessa) ei juurikaan tiedetä naisten vaihdevuosista. Niitä ei vain ole, tai kai on mutta ei tunnu missään, toisin kuin muissa kehittyneissä maissa. Siksi alettiin etsiä elin- tai ruokailutottumuksien eroa. Esiin nousi ainoana merkittävänä tekijänä: SOIJA
Hei!
Kirjoitin 6.4. tälle palstalle omia kokemuksiani soijan käytöstä. Olen edelleen käyttänyt pussissa myytävää keltaista soijajauhetta esim. mehussa tai jugurtissa jääkaapissa turvotettuna. Uskon, että se on ravintoaineenakin terveellistä. Joku kirjoitti, ettei meillä naisilla välttämättä oikein riitä kärsivällisyys kokeilla riittävän kauan toivotun vaikutuksen aikaansaamiseksi. Kannattaa käyttää useita viikkoja ja sitten vasta tunnustella oloa ja tehdä päätös jatkamisesta tai lopettamisesta.
kirjoitit että soijajauhoa mutta et määriä. lusikallinen iso tai pieni tai enemmän. saako sitä tavallisesta ruokakaupasta?
En syö punaista lihaa, joten soija on hyvä korvike lihalle. Olen syönyt ja syön edelleen femisoijaa ja soijarouhetta, mutta silti alkoivat hirveät kuumat aallot pari kk sitten.
En halunnut hormoonilääkkeitä joten ostin luontaistuotekaupasta soijavalmistetta joka on juuri vaihdevuosioireisiin. Nyt kuumat aallot ovat poissa ja olo ihana!
Kiva lukea että toisetkin ovat saaneet avun soijasta, itse olen käyttänyt noita tabletteja jo vuosia ja kaikki vv-oireet hävisi myös menkat johon olen kovasti tyytyväinen. Käytin ennen sitä kalliinpaa tuotetta kun en huomannut että samaa soijaa E-vitamiinia saa 2kk. annoksen halvemmalla kuin sitä toista 1kk. annos oli. Myyjä kertoi minulle että on jo gynekoloogejakin jotka suosittelevat juuri tuota soijatuotetta.
Aurinkoista kesää sinulle!