Piraatit viimeinkin vastuuseen

Nmmrkk

Piraateille koittaa ankeat ajat, kunhan tällaiset automaattiset järjestelmät yleistyvät, jotka pystyvät tarkkailemaan kymmeniätuhansia käyttäjiä kerrallaan p2p-verkoissa.

http://guardaley.net/

3

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1010101010000000001

      On se hienoa kun ruvetaan tarkkailemaan p2p-tekniikoita hyödyntäviä pikaviestimiä... vai kui :D
      Siinä vaiheessa miulta lähtee iso summa rahaa darknettien koodaajille

    • rehfhrtht

      No, sitku toi tulee yleiseks, ni ainahan on High-anonyymiset proxyt ja VPN-palvelut..

      tollasia "mahti ajatuksia" on ollut noin 200 muuta ennen tätä "uusinta ideaa"

      ja suomen tilastokeskuksen mukaan noin 42% nettiliikenteestä on Torrent latauksia. mikä tarkoittaisi että 3/5 suomesta on ladannut tai lataa piraattia säännöllisesti.


      Sanon että ajan haaskausta. me lailliset ostajat joudumme kärsimään kun peleihin tulee kaikki DRM-suojaukset. ja ei niistäkään mitään hyötyä ole kun joku crackkii ne kuitenki.. Esim Razorilta meni vain päivä ennekuin ne saivat Silent hunter 5 auki.

      joten sanon että "Fuck this idea.."

      Kylhän en Internet tullia suomeenki ajatteli, et kaikki data kulkis valvonnan kautta, mut seki paska meni jäihin jo vuonna 2008.

      • joskus minäkin...

        > ja suomen tilastokeskuksen mukaan noin 42% nettiliikenteestä on Torrent latauksia.
        > mikä tarkoittaisi että 3/5 suomesta on ladannut tai lataa piraattia säännöllisesti.

        Se ei tarkoita, että 3/5 on ladannut tai lataa säännöllisesti. Tavallisen käyttäjän nettiliikenne ei välttämättä ole prosenttiakaan jokun lataajan liikenteestä.

        Joo, ladannut olen itsekin vaikka kuinka monta kymmentä gigatavua...viimeksi viime vuonna jotain... tosin suurin osa siitä on ollut turhaa latailua... enpäs tee tuolla softalla kuitenkaan mitään tai en taida sittenkään kuunnella noita kappaleita koskaan... Elokuvia en ole ladannut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      50
      3347
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      15
      1740
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      36
      1721
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1661
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1392
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1322
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1299
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1085
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1033
    10. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      984
    Aihe