Piraatit viimeinkin vastuuseen

Piraateille koittaa ankeat ajat, kunhan tällaiset automaattiset järjestelmät yleistyvät, jotka pystyvät tarkkailemaan kymmeniätuhansia käyttäjiä kerrallaan p2p-verkoissa.

http://guardaley.net/
3430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

On se hienoa kun ruvetaan tarkkailemaan p2p-tekniikoita hyödyntäviä pikaviestimiä... vai kui :D
Siinä vaiheessa miulta lähtee iso summa rahaa darknettien koodaajille

Äänestä

No, sitku toi tulee yleiseks, ni ainahan on High-anonyymiset proxyt ja VPN-palvelut..

tollasia "mahti ajatuksia" on ollut noin 200 muuta ennen tätä "uusinta ideaa"

ja suomen tilastokeskuksen mukaan noin 42% nettiliikenteestä on Torrent latauksia. mikä tarkoittaisi että 3/5 suomesta on ladannut tai lataa piraattia säännöllisesti.


Sanon että ajan haaskausta. me lailliset ostajat joudumme kärsimään kun peleihin tulee kaikki DRM-suojaukset. ja ei niistäkään mitään hyötyä ole kun joku crackkii ne kuitenki.. Esim Razorilta meni vain päivä ennekuin ne saivat Silent hunter 5 auki.

joten sanon että "Fuck this idea.."

Kylhän en Internet tullia suomeenki ajatteli, et kaikki data kulkis valvonnan kautta, mut seki paska meni jäihin jo vuonna 2008.

Äänestä
  • > ja suomen tilastokeskuksen mukaan noin 42% nettiliikenteestä on Torrent latauksia.
    > mikä tarkoittaisi että 3/5 suomesta on ladannut tai lataa piraattia säännöllisesti.

    Se ei tarkoita, että 3/5 on ladannut tai lataa säännöllisesti. Tavallisen käyttäjän nettiliikenne ei välttämättä ole prosenttiakaan jokun lataajan liikenteestä.

    Joo, ladannut olen itsekin vaikka kuinka monta kymmentä gigatavua...viimeksi viime vuonna jotain... tosin suurin osa siitä on ollut turhaa latailua... enpäs tee tuolla softalla kuitenkaan mitään tai en taida sittenkään kuunnella noita kappaleita koskaan... Elokuvia en ole ladannut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nmmrkk kirjoitti:

Piraateille koittaa ankeat ajat, kunhan tällaiset automaattiset järjestelmät yleistyvät, jotka pystyvät tarkkailemaan kymmeniätuhansia käyttäjiä kerrallaan p2p-verkoissa.

http://guardaley.net/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu