Hei!
Minulla on pahasti reikiintynyt sekä hieman vinoon kasvanut viisaudenhammas. Minulla on ollut myös muutaman kuukauden painetta molemmissa korvissa sekä tinnitusta. Nyt viisaudenhammas on kipeytynyt entisestään, ja saman puolen korvan tinnitus on pahentunut huomattavasti, sekä korva on välillä kipeä.
Voisiko näillä kahdella olevan yhteyttä?
Kipeä viisaudenhammas ja tinnitus
6
1543
Vastaukset
- nimimerkkkki
Ovat sen verran lähekkäin ja muutenkin olen ymmärtänyt että voisi olla jopa melkein tuntuis luultavaa. ja jotenkin jos toinen pahentunut samaan aikaan kuin toinen pahentunut melkein sanoisin kohta liittyy yhteen. muistelen jollain jopa kuulo onjgelmia tullut kun viisauden hammas painanut jotain kohtaa ja ongelma poistunut kun viisauden hammas poistettiin.
- 16 2 18
Sanoisin että on alkuperäinen syy, joka tekee elimistössä tulehdusta.
Tämä syy saa haittaa sekä korvaan että hampaisiin.
Rikkinäiset hampaat aiheuttaa sydänvikaakin joten miksi et hoida hammasta pois.
viisaudenhammasta ei kannata paikkailla, ei se kestä. - nimimerkkki
16 2 18 kirjoitti:
Sanoisin että on alkuperäinen syy, joka tekee elimistössä tulehdusta.
Tämä syy saa haittaa sekä korvaan että hampaisiin.
Rikkinäiset hampaat aiheuttaa sydänvikaakin joten miksi et hoida hammasta pois.
viisaudenhammasta ei kannata paikkailla, ei se kestä.riippuu viisaudenhampaasta osa kyllä ihan hyviäkin hampaina. Yleisesti ihmetyttää kyllä sellaisen paikkaaminen.
- ggbl
nimimerkkki kirjoitti:
riippuu viisaudenhampaasta osa kyllä ihan hyviäkin hampaina. Yleisesti ihmetyttää kyllä sellaisen paikkaaminen.
Hoidankin hampaan kuntoon heti kun oma aikani koittaa. Kolmatta kuukautta jonossa :(
Toivottavasti tinnitus ei jää hampaan poiston jälkeen :(
- Esimerkki
Morjesta! Itsellänikin on tilanne, missä piippaava tinnitus on vaivannut oikeassa korvassa noin 4kk. Kaikki tutkimukset oli tehty, kunnes korvalääkäri kokeili leukaani ja kehotti menemään heti hammaslääkäriin. Siellä katsottiin, että purenta on hyvä, mutta se viisaudenhammas ei. Saman piippaavan korvan puolen yläviisaudenhammas on todella puristuksissa, eikä mahdu puhkeamaan. Kuulemma koko toinen puoli kasvoista aivan jännityksessä. Aiemmin ei ollut kipeä yhtään, mutta kun hammaslääkäri sörkki hampaan ympäristöä, on se jäänyt kipeäksi tähän päivään saakka. Huomasin myöskin sirdaludin auttavan piippaukseen. Hampaan poisto kk päästä.
- oire yhtymä
mulle suositteli sairaala operaatiota hampi täti... kuulemma sen verran vaikeet poistaa mun "viisauden" hampaat!!!??? olenkin miettiny mun " tinnitystä" et alko samoihin aikoihin kun ne viisaat hampaat ilmesty... !! mut kun oon kuunellu muita lääkäreitä! ja lukenu tän palstan kokemuksia!?? niin on monta muutakin syytä tinnitukseen!!???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p325002Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2294812Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1574796Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1204593Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133680Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192374Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32158- 661687
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241614- 2011324