Eurooppalaiset laadukkaampia?

kesämusti

Onko moottoripyörien laadussa huikeita eroja? Itse olen aiheesta ihan pihalla (myönnän) ja haluaisin tiedustella hieman asiantuntijoiden mielipiteitä. Jotkut väittävät että eurooppalaisvalmisteiset moottoripyörät ovat samaan tapaan laadukkaimpia kuten monet eurooppalaisvalmisteiset autotkin. Toisinaan kuulee väitteitä että suzukit, hondat ja muut aasialaisvalmisteiset pyörät on jo uutena varsinaisia varaosapankkeja.
Entä ovatko eurooppalaisvalmisteiset pyörät laadukkaampia ja kestävämpiä kuten esim. BMW?
Minkä merkkistä pyörää suosittelisitte minulle, jos unohdetaan hinta ja keskitytään sen sijaan laatuun ja luotettavuuteen?

3

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hondisti

      Totuushan on, että Euroopassa ei ole valmistettu yhtään moottoripyöräksi luokiteltavaa laitetta koskaan. Täyttä paskaa aivan kaikki eurooppalaiset "moottoripyörät". Japanissa on kautta aikojen tehty kaikki merkittävät innovaatiot moottoripyöräilyn saralla ja se näkyy myös pyörien laadussa. Jos tahdot luotettavan moottoripyörän, osta Honda, Yamaha tai Suzuki, hätätilassa myös Kawasaki käy. Eurooppalaisella pyörällä on aivan turha tulla yhteenkään kokoontumisajoon, jos ei tahdo saada turpaansa ja nauruja niskaansa.

      • pysytkin.

        Tuon juttus perusteella suosittelisin POLKUPYÖRÄÄ,ostat esim,vaikka Nopsan ,se on tehty ranskassa.


      • Pörinäpyöräilijä

        Jutussasi on ainoa totuus se, että et tiedä asiasta yhtään mitään.
        Nooh...kunhan saat ajaa täystehoista pyörää ja kokeilet muutakin kuin 600 cebaria, niin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      271
      17593
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      188
      12491
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6222
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5158
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5048
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      57
      4184
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3773
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3702
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      67
      3486
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3169
    Aihe