Aloittelevan digikuvaajan kysymys: Kamerassa on 4 milj. pikselin kenno. Jos haluaa hyviä kuvia, jopa A4 kokoisia suurennoksia, kannattaako pitää resoluutio ja pakaus maksimissaan? Muistikorttihan ei montaa kuvaa imaise, mutta miten on tietsikan muistin riittävyys? Onko siitä muuta haittaa, kuin kovalevyn tilaa vievä data (vai viekö se sitä enemmän näin)?
Kannattaako tykittää
täysillä...
4495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei pakkausta pidetä maksimissa jos haluaa tasokkaita kuvia vaan päinvastoin.
Ota kuvat aina täydellä resoluutiolla, tilanteita et saa koskaan takaisin onnistuneissa otoksissa ja suurentaa et niitä laadun kärsimättä myöhemmin voi.
Tavalliselle 128 MB kortille mahtuu 4 megapikkelsin kuvia n. 100.
4 megapikselin kuvan käsittely ei ole millekään pentium-tietokoneelle vielä mikään ongelma, ei edes 6 megapikselin.
Yhden kuvan tiedostokoko on n. 1 MB eli niitä mahtuu esim. 10 GB kovalevylle tuhansia.
kuin 1 megatavu, ainakin parhaalla ja pakkaamattomalla laadulla, ehkä n. 3-4 megatavua. Riippuu tietysti kamerastakin. Tiedoston koko kasvaa eksponentiaalisesti pikselimäärään, esim. 22 mpix kuvat saattavat olla jo yli 130 megatavun kokoisia. Tulee gigainenkin kortti äkkiä täyteen.
Canon A70 (3.2Mpix) tekee maksimiresoluutiolla ja minimipakkauksella n. 1.5MB tiedostoja, ja 128MB kortille kuvia menee 70-80.
Kuvaa aina suurimmalla resoluutiolla ja fine tai HQ laadulla tai jos kamerassa on RAW mahdollisuus niin sillä. Jos löytyy tif niin kuvia mahtuu 128Mb kortille vain n30 kpl.