Linux 0.77%

http://gs.statcounter.com/#os-ww-monthly-201001-201005-bar

Ei se vaan vieläkään kelpaa ja Windowsilla kolmen kärki... Suomi24 Linux-trollit takoo verisuonet punottaen palstan täyteen soopaa mutta ei niin ei, 1% on liian kaukana, ei ylety.
11119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Saman tilaston mukaan Suomen kotikäyttäjillä on 5%:lla joku "linux".

Äänestä
  • 2.57%

    Äänestä

  • RustedSource kirjoitti:

    2.57%

    Aika hyvin kun on ziljoona Linux-distroa vs. pari WIndowsia.

    Äänestä



  • m-kar kirjoitti:

    http://gs.statcounter.com/#os-FI-daily-20100408-20100507-bar

    2.58% ja tämä tilastoi KAIKKIA nettikoneita. Työpaikkojen ja koulujen koneissa on Windows ja niillä tehdään puolet surfauksesta joten kotikäyttäjillä linuxeja on 5%:lla.

    "tämä tilastoi KAIKKIA nettikoneita"

    Tilastoi vain ne sivut johon seurantakoodi on asennettu. Eli 3milj sivua maailmassa puljun oman ilmoituksen mukaan mikä on vain murunen kaikista nettisivustoista.

    Äänestä

  • drtyjhejetyjet5yj kirjoitti:

    "tämä tilastoi KAIKKIA nettikoneita"

    Tilastoi vain ne sivut johon seurantakoodi on asennettu. Eli 3milj sivua maailmassa puljun oman ilmoituksen mukaan mikä on vain murunen kaikista nettisivustoista.

    Joo, tuo kyllä totta. Mutta se ei kyllä erottele mitenkään surffataanko työpaikalta vaiko kotoa, ja kun töissä/koulussa yms. on lähes poikkeuksetta Windows niin kotikäytössä sitten linuxeja tuplasti enemmän mitä tilasto näyttää.

    Äänestä

  • RustedSource kirjoitti:

    Linux 2.57%

    Ruosteisella lähteellä aivot yhtä ruosteessa kuin lähteet ?

    Äänestä

...ja sinua harmittaa?

Äänestä

Kyllä nyt trollailta on ideat loppuneet tyystin, ette ole pitkään aikaan keksineet mitään uutta!

Olisi hienoa nähdä vaikka suomi24:n palvelintiedot kuinka paljon linuxeja on liikkeellä. Mitään luotettavaa tilastoa kun ei voi edes maakohtaisesti saada mutta suomi24 olisi ainakin hyvin käytetty sivu laajan otannan saavuttamiseen.

Tuon Global Statsin seurantakoodi on murto osassa maailman nettisivuja, mielenkiintoisempi tulos saataisiin jokaisen maan kolmen suosituimman saitin palvelintiedoista... eikä sekään kertoisi totuutta.

Äänestä
  • on havaittu että IE-6:n osuus on tuplasti suurempi päiväaikaan kun ilta-aikaan. Tämä osoittaa sen, että tutkimustiedot kerätään valtaosaltaan yrityspuolen koneista. Edes oppilaitoskoneet eivät näy siinä kummoisena puhumattakaan kotikoneista. Kaikkein vähiten Linuxia käyttävänä meikäläistä kiinnostaisi vierailla pay-per-click sivustoilla jotka kattavat peräti 76% otannasta.

    Linuxin n. 1% tulee siis Net Application tutkimuksesta tuosta muusta - 24%:sti. Siitäkin vajaasta neljänneksestä vain osa käsittää sivustot jotka ovat osa sosiaalisesti mediasta. Todella vähälle jäävät ohjelmointiin ja kehitykseen liittyvät sivustot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RustedSource kirjoitti:

http://gs.statcounter.com/#os-ww-monthly-201001-201005-bar

Ei se vaan vieläkään kelpaa ja Windowsilla kolmen kärki... Suomi24 Linux-trollit takoo verisuonet punottaen palstan täyteen soopaa mutta ei niin ei, 1% on liian kaukana, ei ylety.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu