nyt kysyn simppelin kysymuksen::::::mikä laumanvartiaroduista on luonteeltaan laimein tuon puolustamisen suhteen???/vahtimisen???? olisiko owczared podhlanski??? vai onko muita ???
laumanvartiarodut
15
511
Vastaukset
- Kuvaz
Jos tarkoitat Suomessa olevista niin ehkä Pyreneittenkoira. Tämä on minun tuntumani.
- ffffffffffffffffffff
PYRENEITTENKOIRA?oikeastikko???entäs tuon miellyttämishalun suhteen on asiat???podhalanskilla on noin 25% miellyttämisenhalua miton on pyrrellä???
- kaukrali
on ainakin salakavalin vaan ei erikoisen rohkea puree takaapäin tai pelosta edestäpäinkin
- UR PO
ja kaikki Oululaiset on rasisteja ja skinejä.
- kajjjaani
UR PO kirjoitti:
ja kaikki Oululaiset on rasisteja ja skinejä.
oulusta ja pelekkääkönä polliissii
- fw
taidat itse olla takanapäin rohkea
- vahtikoira:)
Mitä ihmettä sä teet laumanvartijarotuisella koiralla, jos etsit lempeää ja laimeata vahtia ??? Koiran koulutus tarkaisee kaikeikkein eniten miten tulee käyttäytymään koska sinä olet se johtaja siinä laumassa. Päätä millaisia ominaisuuksia haluat koiralla olevan ja sen jälkeen mieti rotu erikseen. Silloin saat koiran joka palvelee tarpeitasi parhaiten. Ja muista Kouluttaa koirasi !
Kahden uros rottweilerin onnellinen omistaja :)- Sika P
rottweiler helpompi kuin laumanvartija?
- ONONON
Sika P kirjoitti:
rottweiler helpompi kuin laumanvartija?
Huomattavasti helpompi. Laumikset on niin itsenäisiä..
- koirani mun
ONONON kirjoitti:
Huomattavasti helpompi. Laumikset on niin itsenäisiä..
Laumanvartijoista 'helpoin' on ehkä pyreneittenmastiffi eli pystiffi tai espanjanmastiffi. Ovat todella ihania rotuja molemmat.
- ne ne ne
Niitä ovat berninpaimenkoira sekä lähisukulaisensa appenzellinpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira ja isosveitsinpaimenkoira.
- Kele tana
koski laumanvartijoita, eikä mitään lelukoiria.
- ssssssssssssssssssss
Itse omistan keskiaasianpaimenkoiran. On rauhallinen ja tulee toimeen muiden eläinten kanssa. Luulen että riippuu miten koiran opettaa, ennen vanhaan tosiaan kyseinen koira "opetettiin" vartointi hommiin, nykyään taitaa olla se "tavallinen" lemmikki tai näyttelykoira.
- "niin"
Tuleehan esimerkiksi rottweileristakin äärettömän suojeleva ja aggressiivinen, jos sen annetaan vapaasti toimia pihan vahtina niin kuin laumanvartijakoirien. Tai jos sitä ei pennusta asti totuteta ulkomaailman käytännön asioihin.
- kjkljkljklj
"niin" kirjoitti:
Tuleehan esimerkiksi rottweileristakin äärettömän suojeleva ja aggressiivinen, jos sen annetaan vapaasti toimia pihan vahtina niin kuin laumanvartijakoirien. Tai jos sitä ei pennusta asti totuteta ulkomaailman käytännön asioihin.
on eroja laumanvartijaroduissa ja perimä määrää, millaista pentua saa ruveta kouluttamaan. Kannattaa olla aktiivisesti yhteydessä eri rotujen kasvattajiin ja kun rotu on valittu, niin keskustella rodun eri kasvattajien kanssa.
Rottweilereissäkin on ihan kultaiseen noutajaan verrattavia yksilöitä ja taas sellaisia, jotka ovat mielettömän haastavia kokeneellekin kasvattajalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522125
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3341325Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941265- 1571168
- 68971
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31899Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59858Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26822Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46799