Tosi pienet valkoiset näpyt

Kiitosvastaajille

Moi, toivon että joku voisi vastata tähän.

Onko normaalia, että alapään limakalvoilla klitoriksen yläpuolella ja toisessa sisemmässä häpyhuulessa on pienen pieniä valkoisia näppylöitä? Huomasin nämä näppylät viikko sitten ja silloin niitä oli vain muutama, nyt hieman enemmän. Näppylöitä ei voi huomata jos niihin ei kiinnitä huomiota. Ne näyttävät hieman finneiltä, mutta ovat pienempiä. Outoa on myös se, ettei näppyjä ole kuin toisella puolella häpyhuulia, toinen on täysin normaali ja "sileää" limakalvoa. Selasin joitakin kondylooma ja herpes kuvia netistä, mutta en löytänyt mitään näitä näppylöitä vastaavia kuvia. Voivatko tällaiset pienet näpyt olla ihan normaaleja vai voisiko kyse olla jostakin sukupuolitaudista? Suuseksiä olen harrastanut viimeksi noin vuosi sitten (olen neitsyt), enkä ole tällä aikavälillä saanut mitään muita "oireiluja".

Näppylät siis todella ovat ihan pikkuruisia, muutama suurempi. Ne ovat hieman samankaltaisia kuin suuremmissa häpyhuulissa olevay talirauhaset. Onko kenellekään esiintynyt esimerkiksi kondylooman alkuvaiheissa tuollaisia? Jos on, niin kuinka suuri todennäköisyys on että nämä pienet näpyt kehittyisivät suuremmiksi syyliksi?

Sitten vielä, jos joku nyt sattuisi tietämään, että kuinka nopeasti haavat parantuvat limakalvoilla? Sain jokin aika sitten hankaamisen seurauksena haavan alapäähän. Se tavallaan "kuroutui" umpeen ja nyt haavan kohdalla on ikään kuin ylimääräistä limakalvoa/ihoa, joka katoaa jos sitä venyttää, vähän niin kuin raskausarvet. Lähteekö tämä ylimääräinen ihopoimu koskaan pois? Se ei kutise eikä häiritse, mutta se on melko suuri esteettinen haitta: näyttää ikään kuin minulla olisi 3 sisempää häpyhuulta.

8

16301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • okfrogr

      Hei. Minulla on myös samanlaisia finnimäisiä näppyjä klitoriksen yläpuolella. Ne muistuttavat ikään kuin iho olisi kananlihalla. Puristin yhtä niistä ja siitä tuli sellasta talia niinkuin finneistäkin tulee. Mulla on ollut niitä jo lähemmäs 6 vuotta eikä ole mitään haittaa ollut. Kysyin lääkäriltäkin ja hän vain sanoi että jokaisella on erilainen värkki, on yksilöllistä kaikki tuollaiset asiat... mielenkiintoinen vastaus. Mutta ei mitään vaivaa ole ollut niistä ainakaan minulle :)

    • eipä liene hätää...

      Talirauhasilta nuo kuulostaa, mulla on niitä myös. Yksi niistä on jopa paisunut vähän isommaksi, ja pyysinkin gynekäynnillä lääkäriä kurkkaamaan sitä. Hänen mielestään ihan normaalia, eikä anna aihetta toimenpiteisiin. Jossain vaiheessa joku noista rauhasista voi ärtyä ja tulehtua, ja silloin se käyttäytyy kuin mikä tahansa finni - paranee ajan kanssa ja puhtaudesta huolehtimalla.

    • eisyytähuoleen

      Minulla oli pienenpieni valkoinen näppy siellä uomassa ja gynekolokini poltti sen pois ja sanoi sen olevan visvasyylän? Epäilin sitä.

    • a10000

      Tuskin sulla mitään kondyloomaa on, kun neitsyt olet, joten sen suhteen voit olla huoletta.

      • ETKÖTIEDÄ

        Kyllä neitsyilläkin voi olla sukupuolitauteja!!! Aloittaja kertoi harrastelleensa suuseksiä ja siinäkin voi saada tartunnan. Ei tarvitse olla harrastanut mitään seksiin liittyvää, mutta silti voi olla sukupuolitauti.


    • 14vtyttö

      minulla on samanlaisia paljon , on ollut jo jonkin aikaa ja alkaa pelottaa ettei vaan olisi mitään vakavaa kyseessä. klitoriksen yläpuolella paljon valkoisia , ei mitenkää pienenpieniä mutta pienempiä kuin finnit, vaaleita näppylöitä joille ei tapahdu mitään puristaessa. ne ei kutise tai mitään , on vain siellä.

    • Anonyymi

      Vanha keskustelu, mutta onneks löysin tän! Mullakin on just tollasia mitä kuvailit. Huomasin ne tänään jotenkin vahingossa eli en tiedä onko ne ollu aina. Rupes heti pelottaa mutta nyt vähän rauhotuin kun mietin että ne saattaa olla vaan talirauhasia.

      • Anonyymi

        Kondylooma,eli visvasyylä,niitä penslataan lääkärissä pois..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7588
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3652
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1856
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1100
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      963
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      921
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      817
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      742
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      672
    Aihe