Tosi pienet valkoiset näpyt

Kiitosvastaajille

Moi, toivon että joku voisi vastata tähän.

Onko normaalia, että alapään limakalvoilla klitoriksen yläpuolella ja toisessa sisemmässä häpyhuulessa on pienen pieniä valkoisia näppylöitä? Huomasin nämä näppylät viikko sitten ja silloin niitä oli vain muutama, nyt hieman enemmän. Näppylöitä ei voi huomata jos niihin ei kiinnitä huomiota. Ne näyttävät hieman finneiltä, mutta ovat pienempiä. Outoa on myös se, ettei näppyjä ole kuin toisella puolella häpyhuulia, toinen on täysin normaali ja "sileää" limakalvoa. Selasin joitakin kondylooma ja herpes kuvia netistä, mutta en löytänyt mitään näitä näppylöitä vastaavia kuvia. Voivatko tällaiset pienet näpyt olla ihan normaaleja vai voisiko kyse olla jostakin sukupuolitaudista? Suuseksiä olen harrastanut viimeksi noin vuosi sitten (olen neitsyt), enkä ole tällä aikavälillä saanut mitään muita "oireiluja".

Näppylät siis todella ovat ihan pikkuruisia, muutama suurempi. Ne ovat hieman samankaltaisia kuin suuremmissa häpyhuulissa olevay talirauhaset. Onko kenellekään esiintynyt esimerkiksi kondylooman alkuvaiheissa tuollaisia? Jos on, niin kuinka suuri todennäköisyys on että nämä pienet näpyt kehittyisivät suuremmiksi syyliksi?

Sitten vielä, jos joku nyt sattuisi tietämään, että kuinka nopeasti haavat parantuvat limakalvoilla? Sain jokin aika sitten hankaamisen seurauksena haavan alapäähän. Se tavallaan "kuroutui" umpeen ja nyt haavan kohdalla on ikään kuin ylimääräistä limakalvoa/ihoa, joka katoaa jos sitä venyttää, vähän niin kuin raskausarvet. Lähteekö tämä ylimääräinen ihopoimu koskaan pois? Se ei kutise eikä häiritse, mutta se on melko suuri esteettinen haitta: näyttää ikään kuin minulla olisi 3 sisempää häpyhuulta.

8

16889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • okfrogr

      Hei. Minulla on myös samanlaisia finnimäisiä näppyjä klitoriksen yläpuolella. Ne muistuttavat ikään kuin iho olisi kananlihalla. Puristin yhtä niistä ja siitä tuli sellasta talia niinkuin finneistäkin tulee. Mulla on ollut niitä jo lähemmäs 6 vuotta eikä ole mitään haittaa ollut. Kysyin lääkäriltäkin ja hän vain sanoi että jokaisella on erilainen värkki, on yksilöllistä kaikki tuollaiset asiat... mielenkiintoinen vastaus. Mutta ei mitään vaivaa ole ollut niistä ainakaan minulle :)

    • eipä liene hätää...

      Talirauhasilta nuo kuulostaa, mulla on niitä myös. Yksi niistä on jopa paisunut vähän isommaksi, ja pyysinkin gynekäynnillä lääkäriä kurkkaamaan sitä. Hänen mielestään ihan normaalia, eikä anna aihetta toimenpiteisiin. Jossain vaiheessa joku noista rauhasista voi ärtyä ja tulehtua, ja silloin se käyttäytyy kuin mikä tahansa finni - paranee ajan kanssa ja puhtaudesta huolehtimalla.

    • eisyytähuoleen

      Minulla oli pienenpieni valkoinen näppy siellä uomassa ja gynekolokini poltti sen pois ja sanoi sen olevan visvasyylän? Epäilin sitä.

    • a10000

      Tuskin sulla mitään kondyloomaa on, kun neitsyt olet, joten sen suhteen voit olla huoletta.

      • ETKÖTIEDÄ

        Kyllä neitsyilläkin voi olla sukupuolitauteja!!! Aloittaja kertoi harrastelleensa suuseksiä ja siinäkin voi saada tartunnan. Ei tarvitse olla harrastanut mitään seksiin liittyvää, mutta silti voi olla sukupuolitauti.


    • 14vtyttö

      minulla on samanlaisia paljon , on ollut jo jonkin aikaa ja alkaa pelottaa ettei vaan olisi mitään vakavaa kyseessä. klitoriksen yläpuolella paljon valkoisia , ei mitenkää pienenpieniä mutta pienempiä kuin finnit, vaaleita näppylöitä joille ei tapahdu mitään puristaessa. ne ei kutise tai mitään , on vain siellä.

    • Anonyymi

      Vanha keskustelu, mutta onneks löysin tän! Mullakin on just tollasia mitä kuvailit. Huomasin ne tänään jotenkin vahingossa eli en tiedä onko ne ollu aina. Rupes heti pelottaa mutta nyt vähän rauhotuin kun mietin että ne saattaa olla vaan talirauhasia.

      • Anonyymi

        Kondylooma,eli visvasyylä,niitä penslataan lääkärissä pois..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      133
      2686
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      256
      2254
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      17
      1383
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1042
    5. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      993
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      91
      970
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      882
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      52
      774
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      731
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      274
      716
    Aihe