19 vuotias, hommataan yksityiseltä vuokrakämppä, maksetaan parin kuukauden takuut ja ensimmäisen kuukauden vuokra, marssii sosiaalivirastoon ja he maksavat työttömän vuokran? Eikö max vuokra Helsingissä ole 560 euroa? Eihän vanhempien täydy täysi-ikäistä lastaan elättää?
Aikuiselle asunto, fatta maksaa
Eikös vain
3276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei sossu sitä vuokraa suoraa maksa. Ensin on mentävä Kelaan ja haettava asumistukea ja jos on työtön mentävä työkkäriinkin. Sen jälkeen sossu laskee paljoonko olet oikeutettu.
Asumistukea toki pitää hakea mutta sen hakeminen tai saaminen ei voi olla ehto tt-tuen myöntämiselle. Henkilö ei ehkä tiedä, että pitää/voi hakea asumistukea ja siksi sossun tulee maksaa vuokra ja vakuus ja ohjata hakemaan asumistukea ja periä sitten mahdollisesti myönnetty tuki jälkikäteen tulevasta asumistuesta takaisin. Likimain sama juttu työttömyyden kanssa. Köyhällä ei ole laintuntemisvelvollisuutta.
Helsinginkin maksimivuokrat taitavat löytyä tuolta: http://www.sosiaalitoimisto.net
Tokihan se sossu ensimmäisellä kerralla voi maksaa täyden, mutta perii tosiaan rahat takaisin. Ensimmäinen viesti vain antoi ymmärtää, että haetaan vaan sossusta rahaa ja asia on sillä sipuli. Näinhän se ei tosiaan ole.