Pikkukaupunkilainen täytti vuosia
Pikkukaupunkilainen on ilmesynyt jo kahdeksan vuotta. Ensimmäinen numero näki päivänvalon 9.12.2000.
Ajatus ilmaisjakelulehden perustamisesta syntyi suolahtelaisten yrittäjien ja päättäjien parissa. Hankkeen toteuttamiseksi käytiin keskusteluja ja pidettiin ratkaiseva palaveri marraskuun alussa 2000. Jo kuukauden kuluttua lehti alkoi ilmestyä säännöllisesti, ensin kerran kuukaudessa ja joitakin vuosia myöhemmin joka viikko.
Alunperin Pikkukaupunkilainen keskittyi Suolahden asioihin. Tuohon aikaan johtavana ajatuksena Suolahdessa oli kompaktin pikkukaupungin kehittäminen ja palveluvarustuksen turvaaminen. Naapuri Äänekoski suuntautui tuolloin vahvasti yhteistoimintaan eräiden pohjoisen Keski-Suomen kuntien kanssa. Suolahti puolestaan suuntasi katseensa Jyvässeutuun, jonka kanssa uskottiin kehittyvän hedelmällinen yhteistyö.
Ajat kuitenkin muuttuivat ja Ääneseudun tulevaisuuden ratkaisuksi hahmottui vähitellen uusi Äänekoski, joka nyt onkin täyttä totta.
Ilmoitusvoimaa
Pikkukaupunkilaisen ilmoittaja-asiakkaiden kokemukset lehden mainostehosta vahvistuivat pian ja saatettiin ryhtyä miettimään ilmestymispäivien lisäystä. Tilattavaan paikallislehteen nähden levikkiylivoima ja samalla mainostehon suhde oli vakuuttava: noin 4000 taloutta enemmän uuden Äänekosken alueella. Säännölliseksi viikkolehdeksi ryhtymistä tuki myös se, että kaikissa noin 20 000 asukkaan kunnissa ilmestyy Suomessa ilmaisjakelulehti, monissa useampiakin. Sen katsotaan kuuluvat ilman muuta kunnan palveluvarustukseen. Laaja levikkipeitto on myös omiaan virkistämään kunnan taloudellista toimeliaisuutta ja yritystoiminnan vireytä, koska mainosviestit leviävät kattavasti joka kotiin.
Ensimmäinen
Pikkukaupunkilainen -nimen keksi perustamisvaiheessa tuolloinen Suolahden Teollisuuskylän toimitusjohtaja Sakari Aho-Pynttäri. Ensimmäisen numeron toimitusyön teki Risto Korhonen ja päätoimittajan pallille istahti Hannu Rikkonen, paikallinen yrittäjä itsekin.
Avausnumeron juttusisältöön liittyi mm. tietokirjailija Ritva Lehmusoksan laaja henkilöhaastattelu, jossa hän korosti etenkin Suolahden seudun vahvuutta luonnonkauniina asuinympäristönä.
Kaupungin puheenvuoron käytti kaupunginjohtaja Heli Orenius ja yrittäjäpuolelta Kari Noronen.
Paikallislehdetkö Yrittäjälehtiä
Ihmettelijät
0
235
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?961886- 881340
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693