olympus sp 800uz

aloittelijalainen

vaikuttaa melkoiselta,onko kokemuksia hintakin on sopiva.
onko kameraan lisalaitteita ns.parempaan kuvaukseen,toimiiko makro ym.

2

1730

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie täältä

      http://www.olympus.fi/consumer/29_digital-camera_sp-800uz_details_22722.htm

      No, kun kermat kuoritaan kakun päältä niin eipä tuo juuri kovinkaan kummallinen ole. Luonnollinen jatke UZ-sarjaan, epäilemättä vähintään samantasoinen kuin edeltäjänsä.
      Desingniin ovat alkaneet panostamaan, mikä ei ole ihan hyvä asia kaikilta kannoilta. Ergonomia lienee jotensakin kohdillaan, mutta edeltäjistään poiketen nyt on hävitetty loputkin nappulat takaseinästä ja siirrytty täysin menuohjaukseen. Selkeyttää toki ulkonäköä, mutta ei käyttöä.

      Optiikka ei juuri herätä suuria odotuksia, joka vuosihan tuo zoomikerroin näyttää kasvavan ja nyt mennään jo luvussa 30. Mielenkiintoista nähdä miten ääripäiden (muunmuassa) vääristymät lienevät hallinnassa.
      Vielä ei puolueettomia testejä ole kamerasta näkynyt, niin mututuntumalla mennään..=)

      Eli aika skeptinen olen, Olympuksen ystävänäkin. Omat kokemukseni rajoittuvat vanhaan SP560uz:n, joka rajoituksistaan huolimatta oli oikein mukava laite. Ja aktiivikäytössä edelleen, tosin ei enää minulla.
      Pienempikokoisia Olympuksia ylipäätään jos katsoo niin katsoisin erityisen tarkasti PEN-sarjaa. Hintaa toki on vielä reiluhkosti, mutta peilittömän järkkärin konsepti on mielenkiintoinen..

    • 7gkkk866gkkkh8

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      111
      1020
    2. 61
      937
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      89
      727
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      713
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      655
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      34
      607
    7. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      562
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      27
      549
    9. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      52
      535
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      488
    Aihe