Kokemuksia 100-400/300 2.8/4 IS

Kuvauskohteet luonnossa, jotka eivät suostu `kämmenelle´ kuvattavaksi.
Olisiko kellään mielipidettä puolesta/vastan otsikossa mainituista putkista?
6445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itse en lintuja kuvaa, mutta kaveriporuksaassa on noita lintumiehiäkin, joten kuvausta on tullut sivusta seurattua. Kun jälkeenpäin ollaan vertailtu kuvia, niin käytännössä vain f/2.8 300mm on antanut sidettävää jälkeä. Valaistus on näillä leveysasteilla sen verran vähäistä, ettei f/4.0:lla tahdo selvitä.

Objektiivin lisäksi rungon tarkennusnopeudella on suuri merkitys. Joten hyvälläkään objektiivilla ei pärjää, jollei rungon äly riitä. Vakaajasta on joskus hyötyä käsivarakuvauksessa, mutta siitä on saatava toinen akseli pois.

Oma käsitykseni on, että minimivarustus, jolla kannattaa yrittää lintukuvia, on Canonilla:
- 40D ja
- f/2.8 300mm.

Äänestä
  • paketti, tosin objektiivina sigman 300 2.8, todella tyytyväinen olen sen tuottamaan kuvan laatuun, kaverillani canonin 300 sekä 100-400..sigma on kompaktimpi, esim vastavalosuoja ei ole sellainen ämpäri kuin canonin putkessa, lisäksi käytän sigman 1.4 kertaista telejatketta jos valaistus sallii, kyllä eron huomaa canonin 100-400 ja sigman 300 välillä, pilvisellä säällä tuon 100-400 valovoima ei tahdo riittää, käsivaralta tuo sigma vielä ihan näppärä kuvata. Jos objektiivi on suurempi niin alkaa tulla hankalaksi liikkuminen sekä vaatii melkein jalustan, runko ja kolmesatanen käy sellaiselle joka liikkuu paljon, sillä ehtii nopeisiinkin tilanteisiin mukaan, telejatke kulkee näppärästi vaikkapa taskussa jos tarvitsee hieman lisää polttoväliä, ja jos valo riittää niin kaksinkertaisella telejatkeella saa 600mm 5.6 valovoimaisen putken, itselläni ollut myös sigman 300-800 mm mutta se ei sovellu muuta kuin ns kyttäyskuvauksiin painonsa vuoksi, kannoin sitä kyllä maastossakin pitkiäkin matkoja mutta raatamiseksi kyllä meni ja sitä ei saa kovin vikkelästi jalustalle eikä oikein valovoimakaan riitä lintukuvauksiin.

    Äänestä

  • ja taas sellaista tekstiä et menee ohi hilseen voitko suomentaa?

    "" Vakaajasta on joskus hyötyä käsivarakuvauksessa, mutta siitä on saatava toinen akseli pois.""

    Äänestä

  • haloo.. kirjoitti:

    ja taas sellaista tekstiä et menee ohi hilseen voitko suomentaa?

    "" Vakaajasta on joskus hyötyä käsivarakuvauksessa, mutta siitä on saatava toinen akseli pois.""

    http://www.objektiivi.info/objektiivi_info/Canon/ef 70 200mm f4l is usm/424

    Tuossa objektiivi-infon kuvauksessa idea on selvitetty täsmällisemmin.

    Äänestä

"Olisiko kellään mielipidettä puolesta/vastan otsikossa mainituista putkista? "

300/2,8 1,4x & 2x -telejatkeet.

Äänestä
  • "Olisiko kellään mielipidettä puolesta/vastaan otsikossa mainituista putkista?"

    300/2.8 1.4x & 2x -telejatkeet. ???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


putkiaivoko kirjoitti:

Kuvauskohteet luonnossa, jotka eivät suostu `kämmenelle´ kuvattavaksi.
Olisiko kellään mielipidettä puolesta/vastan otsikossa mainituista putkista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu