Ajattelin askarrella (tai ainakin yrittää) nikkaroida tv-tason liimapuulevystä. Olen näissä nikkarointi hommissa ihan alkumetreillä ja tekniikka on vielä hakusessa. Mihin suuntaan/miten päin tason päissä ja välissä olevat väliseinät pitää olla? Pitääkö liimapuulevyn rimat olla vaakatasossa vai pystysuunnassa näissä väliseinissä kantavuuden kannalta. Tarkoitus olisi tehdä vajaa pari metriä pitkä taso, miten pitkä väliseinä väli voi olla, että telkku pysyy tason päällä keikahtamatta? Kannattaisiko tehdä taso tehdä vajaan 4 sentin liimalevystä vai käykö tuohon köykäsempikin materiaali? Jos kenellä olisi nikkarointiohjeista tietoa, niin kaikki vinkit otan mielelläni vastaan.
Miten päin liimapuuleyvä
3
845
Vastaukset
- 56526
pystyyn, niin leveys mitat osuis varmasti leveydessä, ja kuvio jatkuu seinästä "kattoon" ja pohjaan samoin päin.
- 11+5
Hmm, ehkä 38 mm liimalevy tekee muhkeamman näköisen paremmin kuin ohuemmat levyt.
Teet varmaan avonaisen tason jossa ei ole ovia ja laatikoita, tuo 38 mm levy on jo melko jämäkkää, alle 2 m tasossa riittää hyvin kaksi väliseinää.
Liimalevyä ostaessasi tutki tarkkaan että levy on varmasti suora joka suuntaan. - Eläke puuseppä
Väliseinät ilmanmuuta pystyyn, ei rimojen päät näy, enemmän ulkonäkö kuin kantavuus. Kaksi metriseeen
vähintään kaksi väliseinää, lokeroiden leveydeksi tulee n. 6oo- 650 mm.
25 mm. levyn paksuus riittää aivan hyvin, jos hyllyn syvyys jotain luokkaa 600- 800 mm.
Itse olen vastaavia tehnyt myyntiin aikoinaan satoja, päädyt toimivat jalkoina ja tulevat ylätason pinnan yläpuolelle väh. 60 mm.
Saman verran alataso irti lattiasta, päsee imuroimaan alta.
Liitokset kalustepulteilla, kuusiokolo mutteri. Muukin ratkaisu käy.
Päätyjen yläpintaan kunnon pyöristys, jos käytössä jyrsin. Jos ei, terävät kulmat hiomalla siistiksi.
Tämä vain yhtenä esimerkkinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad741290- 43921
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että360753- 127709
- 53683
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116656- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76602
- 56584