Kuinka korkealle kissa hyppää?

Kuinka korkealle teidän kissat hyppää?
117413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Korkealle (:
Meillä on lähemmäs kolmemetriä korkea vaatekaappi, jonka päälle ainakin poika hyppää ihan lattialta, samoin kiipeilytelineen ylimmälle tasolle katon rajaan yhdellä loikalla, mutta saattaa kyllä ottaa alemmista tasoista tai tikkaista "vauhtia". Ovat isoja ja notkeita mettiksiä.

Äänestä

Vauhditta vai vauhdilla? Seipään kanssa vai ilman?

Äänestä

Oma maatiaskissani hyppää noin 1½m, menisi varmaan korkeammallekin, mutta tuo ei ole korkeiden paikkojen perään. Hyllyn päälliset on meillä siis turvassa. Yleensä tuo ei peruspöytää korkeammalle hypi, joskus harvoin heittää tuon n. 1,3m kiipeilytelineen ylimmälle suoraa, normaalisti menee alemman tason kautta. :)

Noin muuten ihan hatusta heittäen veikkaisin peruskatin hyppäävän pystysuoraa ylöspäin noin 1½-2m. Vauhdin kanssa voi hypätä korkeammallekin. Toki taitavia veikkoja on jotka menee mihin vain, mutta noin yleensä. Jotkut rotukissathan on oikein loikkamestareita. :)

Äänestä
  • Normi maatiaiskissa pääsee oven päälle vauhditta, ei tarte edes kauaa heilutella takamusta ennen hyppyä. Eli vauhditta 2m menee kyllä.

    Äänestä

  • Kissakoti kirjoitti:

    Normi maatiaiskissa pääsee oven päälle vauhditta, ei tarte edes kauaa heilutella takamusta ennen hyppyä. Eli vauhditta 2m menee kyllä.

    lyhytkarvase maatiaispoja hyppää kyl vaik kui korkeel... Täl hetkel ennätys on vissii ton kaapin pääl ~2.5m ja vauhtii ei juu tarvii :D

    Äänestä

Minun kissa hyppäsi kattoon kun yritettiin antaa sille madotus-lääkettä.

Noin: 2½ metriä.

Äänestä

2.5m ihan normaali jos katti ei ole läski.

Äänestä

Perheen mukaan, mutta lopputulema on eri, eli jalkojen toiminta ja suunta. Joko kokeilit heittää kattoon ilmapalloja?

Äänestä

en tiiä

Äänestä

Meidän kissa hyppää 1m

Äänestä

MEIDÄN KISSA OLI NIIN VIISAS ETTÄ SE KÄSKI NOSTAA...MITÄPÄ TUOTA OMIAAN KOPIAAN RASITTAMAAN ,KUN PÄÄSEE HELPOMMALLA..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kissaaawww kirjoitti:

Kuinka korkealle teidän kissat hyppää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu