N16 renkaiden paineet

painetta pukkaa

Paljon tuohon oikein pitäisi laittaa painetta renkaisiin? Takarenkaat taitaa olla hyvät 2.1 bar paineella, mutta eturenkaat näyttää olevan kasassa kun painetta on 2.2 bar...miten tämä on mahdollista?

5

1819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • simo vaatehuoneesta

      katsoisit käyttöohjekirjasta tai kuskinoven karmista/polttoainetankin luukusta suositellut paineet. Riippuu tietysti rengaskoosta, auton tarkemmasta mallista, eli painosta. 3, 4 vai 5-ovinen, bensa/diesel?

    • fdkjhgklhj

      Rengaspaineet kannattaa tarkistaa useammalla mittarilla, jos on epäilys ettei ne ole kohdillaan. Joillain huoltoasemilla mittarit on jääneet kalibroimatta ja näyttävät siksi väärin. Painetta kannattaa laittaa ainakin se 2,2 bar, itselläni on edessä 2,5 ja takana 2,6 bar, renkaina 185/65R15 Energy saverit. Noilla paineilla kulutus laskee jonkin verran, mutta renkaat eivät vielä kulu normaalia enempää. Jotkin kovempirunkoiset renkaat muuttuvat liian koviksi ja täristäviksi noilla paineilla, mutta kokeilemalla se selviää.

      • jgfsjhk

        Sen verran vielä, että korkeaprofiiliset renkaat ovat aina vähän lytyssä alapinnastaan normaalipaineilla, eli ne eivät ole mitenkään täydellisen pyöreät.


      • dlfkfdölkfld
        jgfsjhk kirjoitti:

        Sen verran vielä, että korkeaprofiiliset renkaat ovat aina vähän lytyssä alapinnastaan normaalipaineilla, eli ne eivät ole mitenkään täydellisen pyöreät.

        Itse pidän 1,8 bar edessä ja takana. Huomattavasti miellyttävämpi ajaa kun ei renkaat kumise ja ulise ajossa. Hiljaisempi auto siis. Renkaat eivät kulu millään ja ovat vielä alkuperäiset -04 auton mukana tulleet kumit.


      • gfjhhgfsjfhs
        dlfkfdölkfld kirjoitti:

        Itse pidän 1,8 bar edessä ja takana. Huomattavasti miellyttävämpi ajaa kun ei renkaat kumise ja ulise ajossa. Hiljaisempi auto siis. Renkaat eivät kulu millään ja ovat vielä alkuperäiset -04 auton mukana tulleet kumit.

        Nuo paineet on jo sen verran alhaiset, että vaikuttaa jo merkittävästi auton käyttäytymiseen ääritilanteissa. Kannattaisi ostaa jo uudet renkaat, jos rengasmelun takia joutuu käyttämään vaarallisen alhaisia paineita. Kuudessa vuodessa renkaiden kumiseos jo kovettuu sen verran, että suosituksien mukaan pitäisi uudet renkaat ostaa, vaikka vanhoissa vielä pintaa olisikin jäljellä. Ja toiseksi renkaiden runko ei kestä jatkuvaa vajaapainetta, vaan renkaat voivat kuumennuttuaan räjähtää vauhdissa. Toivottavasti et myöskään joudu koskaan esim. väistämään hirveä tai toista autoa, koska silloin olet noilla renkailla hyvin äkkiä metsähallituksen puolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      26
      1819
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1789
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      350
      1535
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1154
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      144
      1138
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      985
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      979
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      928
    Aihe