Kaliforniassa asuvat/sinne muuttavat

koti-ihme

Hei,

Olemme mieheni kanssa, miehen työn vuoksi, muuttamassa Kaliforniaan. Asetumme ilmeisesti Orange Countyyn. Kaupungista en ole vielä varma, että mihin päädymme. Jos täällä liikkuu jotain siellä asuvia Suomalaisia niin olisi kiva tavata ja tutustua. En ole koskaan ennen käynyt Kaliforniassa, en edes missään Amerikassa. Ja mustahan on nyt ilmeisesti tulossa vain kotivaimo, että kaikki mahdolliset virikkeet/ideat ovat tervetulleita.

6

881

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkjhgf

      Taalla Kaliforniassa asuva suomalaisperhe. Taa on ihan huippukiva paikka. Orange County on superkiva alue. Hyvaan paikkaan tulette. Olen asunut ennenkin jenkeissa eri puolella ja Kalifornia kestaa kylla vertailun. Lomailemme usein siella rannikolla. Vastailen mielellani jos sulla on kysymyksia tanne muuttamiseen liittyen.

      • koti-ihme

        No, olisiko tietoa, että pystyisikö jossain siellä opiskelemaan jotain? Siis ikäänkuin lyhyempiaikaisesti, jotain kursseja tai sellaista. Vai maksavatko niin paljon ettei maksa vaivaa?

        Tietääkö kukaan golfin aloituksesta mitään? En mä kyllä tiedä, että kiinnostaako mua oikeesti golf, mutta peluu on kuulemma halvempaa kuin suomessa. Sitä paitsi samalla saa rusketuksen - paitsi että mä en kyllä pahemmin rusketu.

        Löysin joidenkin kaupunkien kotisivuilta pyöräteiden karttoja, mutta onko pyöräily oikeasti varteenotettava matkustusmuoto O.C:ssä? Voinko esim. käydä pyörällä kaupassa? Autoa en tule siellä ajamaan, joten onko muita todellisia vaihtoehtoja liikkua kuin taksi?

        Kai lisämaksua vastaan saa ottaa lentokoneeseen ylimääräisen laukun?

        Olemme ottamassa mukaan kaksi kissaamme. Saimme suurlähetystöstä vastauksen, että kotikissoille ei ole mitään erityisiä maahantulovaatimuksia. Kissan täytyy olla terve. Jos ei vaikuta terveeltä niin eläinlääkäri tutkii kissan, meidän laskuun tietenkin. Olisi varmaan kuitenkin hyvä olla mukana joitain dokumentteja kissan terveydestä? Lemmikkipassin ainakin hankin, kun se vaaditaan ainakin siihen, että saa tuoda kissat takaisin Suomeen. Ja mikrosirut laitetaan tietysti.

        Kuinka yleistä on Kaliforniassa, että taloja ei saa lämmitettyä kunnolla ja talvella on sen takia sisällä kylmä?

        Onko se totta, että O.C:n alueella ei ole mitään suurempaa keskusta/keskustaa vaan alue on enemmänkin kokonaan kuin esikaupunkialuetta? Luin tuollaisen tiedon joltain englanninkieliseltä sivulta. Entäs se, kun jossain keskutelussa väitettiin, että Amerikasta ei saa niin terveellistä ruokaa kuin Suomesta. Että light-tuotteet olis Suomen ei-lighteja vastaavia.


    • Asuin Kaliforniassa 1994-1997, mutta jouduin palaamaan Suomeen. Hieno paikka!
      Käy Hauli Huvilalla Reedleyssä!
      http://www.haulihuvila.com/about.html

      Itse asuin Sonorassa Tuolumnen piirikunnassa ja sittemmin Beaumontissa Riversiden piirikunnassa. Tykkäsin enemmän Etelä-Kaliforniasta.

    • M

      heii

      Itse olen Losin lähellä kun tuleva mieheni asuu täällä. Nyt vielä täällä reilun kuukauden..olisi tosi kiva tutusta toiseen suomalaiseen..:) Koska olette muuttamassa tänne? Itse asun siis ihan OC:n reunamilla

      • 21

        opettelisit ajamaan autoa muuten olet erittain liikuntarajoitteinen. Ne pyoratiet eivat useinkaan minkaan kaupan lahelle vie. Esikaupungeisssa taksin saaminen on vaikeea koska kaikilla on auto. Yleensa taksit ja limot ajavat keikkoja lentokentille ja takaisin.
        Ruoka on minusta terveellisempaa kuin Suomessa, taalla ei lioteta lihoja valmiiksi marinaadissa. Kaliforniassa varsinkin vihannekset ja hedelmat ovat hyvia kun niita siella viljellaan. Light tuotteista saamasi tieto kuulostaa sadulta.


      • koti-ihme
        21 kirjoitti:

        opettelisit ajamaan autoa muuten olet erittain liikuntarajoitteinen. Ne pyoratiet eivat useinkaan minkaan kaupan lahelle vie. Esikaupungeisssa taksin saaminen on vaikeea koska kaikilla on auto. Yleensa taksit ja limot ajavat keikkoja lentokentille ja takaisin.
        Ruoka on minusta terveellisempaa kuin Suomessa, taalla ei lioteta lihoja valmiiksi marinaadissa. Kaliforniassa varsinkin vihannekset ja hedelmat ovat hyvia kun niita siella viljellaan. Light tuotteista saamasi tieto kuulostaa sadulta.

        Hei, en tule ajamaan autoa, koska en saa ajokorttia.

        Olen tässä nyt jonkin aikaan täällä OC:ssä asunut. Kanaa ei taida saada mistään suikaleina. Jos tekee vaikka kanakeittoa niin täytyy itse rintafileet leikata palasiks.

        Kyllä täällä ihan kohtuullisesti pääsee pyörällä liikkumaan, täällä on loppujen lopuksi ihan hyviä pyöräteitä. Osassa kaduista on pyöräkaista ajokaistan vieressä ja sen lisäksi on pyöräteitä jotka eivät kulje autotiellä.

        Sinulle "M" yritin kesällä vastata, mutta en jostain syystä päässyt kirjoittamaan ollenkaan tälle palstalle.

        Jos täältäpäin löytyisi shoppailuseuraa niin ottaisin ilomielin vastaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe