Voihan perskeles

Juuri kun olin taas saanut myytyä kaikki osakkeet pilkkahintaan, alkoikin pörssissä ennennäkemätön nousu. Ajattelin, että kun ne myy nyt, niin kohta niitä saa ostaa paljon enemmän paljon halvemmalla. Onko tämä taas jotain isojen poikien peliä? Vieläkö kannattaa ostaa nuo samat osakkeet takaisin?
6520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Nyt kannattaa pitää suurin osa rahoista poissa pörssistä. Kohta niitä osakkeita saa taas halvemmalla.

Äänestä
  • Kukaanhan ei lopulta tiedä miten Kreikan kriisi hoituu, laajeneeko se ja kuinka paljon mitkä on ne vaikutukset reaalitalouteen. Veikkaan vaikeita aikoja. Pörssit romahtavat puolen vuoden aikajänteellä. Nimenomaan epävarmuus tulevasta kehityksestä aiheuttaa tämän.

    Nyt on aika myydä ja sillä tavoin pitää jalat kuivina. Kevään osingot on kuitattu ja vuoden kestäneen nousun hedelmät kannattaa poimia. Ostolaidalle palataan vasta kun indeksi on alle 6000 pistettä. Nyt ostettu salkku vaipuu kymmeniä prosentteja miinukselle jouluun mennessä ja kestää vuosia saavuttaa edes nollataso! Tässä ilmainen vihje!

    Äänestä

  • K.onkari kirjoitti:

    Kukaanhan ei lopulta tiedä miten Kreikan kriisi hoituu, laajeneeko se ja kuinka paljon mitkä on ne vaikutukset reaalitalouteen. Veikkaan vaikeita aikoja. Pörssit romahtavat puolen vuoden aikajänteellä. Nimenomaan epävarmuus tulevasta kehityksestä aiheuttaa tämän.

    Nyt on aika myydä ja sillä tavoin pitää jalat kuivina. Kevään osingot on kuitattu ja vuoden kestäneen nousun hedelmät kannattaa poimia. Ostolaidalle palataan vasta kun indeksi on alle 6000 pistettä. Nyt ostettu salkku vaipuu kymmeniä prosentteja miinukselle jouluun mennessä ja kestää vuosia saavuttaa edes nollataso! Tässä ilmainen vihje!

    Jos olisin myynyt kaikki Elisan osakkeeni maaliskuun lopulla ennenkuin Kreikkajuttu tuli tietoon niin olsin jäänyt niistä melkein 10 000€ miinus verot nettoa, vaikka siis nyt olisin viime perjantain ostanut saman määrän näitä osakkeita 13 eurolla taakaisin. No minä en Kreikkajuttua sen paremmin seurannut vaan ehdin vielä ostamaan lisääkin Elisaa maaliskuun lopulla 300kpl hintaan 15,30€. En siis politiikkaa lainkaan seurannut, hämmästelin vaan sitä kun Elisakin alkoi laskea. Nyt sitten tässä odottelen hämmentyneenä ja aikomus on ostaa lisää Elisaa jollakin 12-13€ hintaan, jos nyt vielä sillä saa. Jos saisin peräti 12 eurolla niin sitten tulisi nämä viimeiset 600kpl ostetuksi hintaan 13,80. Ei ole minusta mikään paha hinta Elisasta

    Äänestä

spekuloi. Ymmärräthän että kaikissa kaupoissa on myyjä & ostaja?

Jos ammattilaisille on lähes mahdotonta arvata nousuja/laskuja (esim. maailman menestynein sijoittaja - Warren Buffett - ei vaivaudu edes yrittämään markkinoiden ajoittamista), miksi sinä tietäisit enemmän kuin kaupan toinen osapuoli - joka suurella todennäköisyydellä on ammattilainen?

Nettipalstoilla voi syntyä sellainen kuvitelma että muut osaavat ajoittaa. Välillä rivisijoittajaa onnistaa, ja sitten kirjoitellaan palstoille siitä kuinka "minä tiesin". Todellisuudessa kyse oli vain onnekkaasta arvauksesta. Spekuloimalla missaat voitot ja siirrät osan pääomastasi välittäjälle.

Pitämällä osakkeet, ja hyväksymällä riskin, vältyt pelaamasta niitä isoja poikia vastaan.

Äänestä
  • Maailman menestyneimmät sijoittajat ovat järjestään olleet spekulantteja, jotka ovat sittemmin siirtyneet eläkkeelle nautiskelemaan elämästään ja rahoistaan sen sijaan että joutuisivat vielä vanhoilla päivillään tuijottamaan ruutua kuten säälittävä "Bailout" Buffett, joka on lähinnä mediatuote bulleroille. Ensiksikin, nousujen/laskujen "arvailu" ei todellakaan ole "lähes mahdotonta" - näin houriva ei tiedä mistä puhuu. Mutta jos spekulointi olisi helppoa, niin kaikki olisivat miljonäärejä!

    Äänestä

  • Spec . kirjoitti:

    Maailman menestyneimmät sijoittajat ovat järjestään olleet spekulantteja, jotka ovat sittemmin siirtyneet eläkkeelle nautiskelemaan elämästään ja rahoistaan sen sijaan että joutuisivat vielä vanhoilla päivillään tuijottamaan ruutua kuten säälittävä "Bailout" Buffett, joka on lähinnä mediatuote bulleroille. Ensiksikin, nousujen/laskujen "arvailu" ei todellakaan ole "lähes mahdotonta" - näin houriva ei tiedä mistä puhuu. Mutta jos spekulointi olisi helppoa, niin kaikki olisivat miljonäärejä!

    Onhan se Buffettikin saanut kasaan reippaat 60 miljardia. Kait sillä elelee sen verran mukavasti ettei tarvitse ruutua tuijotella jollei halua.

    Sopii kysyä missä sinun miljardisi ovat? ;-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


taas kerran kirjoitti:

Juuri kun olin taas saanut myytyä kaikki osakkeet pilkkahintaan, alkoikin pörssissä ennennäkemätön nousu. Ajattelin, että kun ne myy nyt, niin kohta niitä saa ostaa paljon enemmän paljon halvemmalla. Onko tämä taas jotain isojen poikien peliä? Vieläkö kannattaa ostaa nuo samat osakkeet takaisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu