vahingonteko ja vastuu

oletetaan seuraavanlainen tilanne:

poikaystävällä X on tyttöystävänsä Y:n kotiavain. Y on ollut poissa kuukausia kotikaupungistaan matkan vuoksi ja tällä välin X suuttuu hänelle. X luovuttaa Y:n kotiavaimen kolmannelle osapuolelle joka hajoittaa Y:n asunnon ja omaisuuden. Joutuuko X tästä vastuuseen vai siirtyykö vastuu hajottajalle?
1346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyse olisi joko vahingonteko tai törkeä vahingonteko niminen rikos. Suomessa rikoksesta rangaistaan pääsääntöisesti vain rikoksen tekijää. Poikkeuksena ovat yllytys ja avunanto, jolloin tekijän lisäksi myös nämä joutuvat rangaistuksi. Jos yllytystä tai avunantoa ei ole, niin ainoastaan rikoksen tekijä on teostaan vastuussa.
Esimerkissä kyllä haiskahtaa yllytyksen mahdollisuus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vituttaajoovähän kirjoitti:

oletetaan seuraavanlainen tilanne:

poikaystävällä X on tyttöystävänsä Y:n kotiavain. Y on ollut poissa kuukausia kotikaupungistaan matkan vuoksi ja tällä välin X suuttuu hänelle. X luovuttaa Y:n kotiavaimen kolmannelle osapuolelle joka hajoittaa Y:n asunnon ja omaisuuden. Joutuuko X tästä vastuuseen vai siirtyykö vastuu hajottajalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu