Jäi mietityttämään kysymyksestä 1 a) kohdan tilanne. Kyseessä asemakaava-alueella oleva 1100 M2 kiinteistö jolla 60-luvulla rakennettu ok-talo. Käyttämätöntä rakennusoikeutta 300 K-M2. Siis tehokkuusluku melkoinen ehkä 0.35. Kysyttiin mahdollisuutta myydä rakennusoikeus ja osa maa-alasta tontista erikseen?
Voitaisiinko tuolle tontille todellakin tehdä esim. tonttijaon muutos? Silloinhan jos tontista erotettaisiin esim. 550 M2 uuden tontin tehokkuusluku olisi 0.54. Onko tähän muita kuin kaavan laatimisohjeita siis onko laissa sanottu selvää tekstiä tuosta. Tarttuisiko toimitusinsinööri tuohon tehokkuuslukuun?
(Toki tällainen käytännösää tehtäisi mikäli saa siis rakentaa myymällä murto-osa ja tekemällä hallinnajakosopimus. jne.)
LKV-koe 2010
4
782
Vastaukset
- 6+11
Tehokkuusluku ei muutu tonttijaon muutoksella. Eli jos suoritetaan tonttijaon muutos siten, että tulee uusi 550 m2 tontti, niin sen tehokkuusluku on edelleen (esim.) 0,35 ja 0,35 x 550 m2 tulee rakennusoikeutta uudelle tontille. Loppu rakennusoikeus jää vanhalle tontille sen pinta-alan mukaan.
Haettu seuraavia perusasioita:
- Asemakaavan merkitys ja sitovan/ei sitovan tonttijaon käytännön ero
- Määräosa-/määräalakaupan eroa
- Hallinnanjakosopimuksen perusasioita, eli että se tulee tehdä määrämuotoisena ja rekisteröidä käräjäoikeudessa, sekä jo olemassa olevien panttikirjojen erottaminen uudesta määräosasta, sitä että sopimus tulee asettaa korkeimalle sijaisuudelle kiinteistön rasituksista (tämä ja vanhojen panttikirjojen kohdentaminen vaatii pantinhaltijoiden suostumuksen)
Eli ihan käytännönläheinen kysymys, kuten aika monet nykyisin, ja saat hyvät pisteet kun et toivottavasti ole lähtenyt spekuloimaan tehokuusluvuilla ym. Jos tehokkuusluku olisi merkityksellinen, niin vanhan rakennuksen pinta-ala olisi ilmoitettu, kuten sijaintipaikkakuntakin (550 neliön itsenäisiä rekisteriyksiköitä ei voi lohkoa juuri muualla kuin pk-seudulla)..
Ja tämähän on vain oma näkemykseni, jonka mukaan olisin itse vastannut, voi olla että kysymyksen laatija on ajatellut aivan toisin :D- yritin.en.päässyt
Noi kokeet on ihan mielipuolisen vaikeita.
Tarve pidättää ihmisiä saamasta sitä läpi.
N. 400 osallistuu ja n. 130-150 läpäisee.
Kysymykset ihan ufon vaikeita, joku saa tärkeillä!
Kaikki jotka mollaa alan ihmisiä saa ihan lukea ne läpi ja yrittää vastata.
Maailman vaikein koe verrattuna arvostukseen.
1. lääkäri
2. lentokapteeni
9999999999999999 ( last but one ) myyntimies
LAST kiinteistönvälittäjä!!!!!!!!- Nimimerkki on pakoll
Eipä ollut välittäjänä toimiessa vaikeaa huomata alan arvostuksen puute. Se on ihan yksinkertaisuudessaan sitä perisuomalaista kateutta. Välittäjänä kun voi toimia miltä koulupohjalta hyvänsä (ja yleensä toimivatkin, siivojista tarjoilijoihin ja rakennusapumiehiin...) ja tienata yli 5.000 ekee puhtaana/ kk ja tuohon vielä muhkeat kilsakorvaukset päälle (jopa 500 ekee/ kk). Tämä ei voi mahtua suomalaiseen ajatusmaailmaan, koska tuon tulotason ihmisen pitää olla koulutettu, pitää kuluttaa korkeakoulun penkkiä vähintään 5 vuotta ja sitten vielä olla 5-10 vuotta työkokemusta ja hyviä suosituksia. Toinen tuohon kateuteen liittyvä asia on nopea kauppa. Vaikka 99,9% myyjistä sitä toivoo, niin silti sen toteutuessa on naama vihreänä kun maksavat 15.000 eken välityspalkkion. En tiedä miksi se on niin paljon mukavampaa maksaa 6 kk tuskaisen myynnin jälkeen kuin reilun viikon kestävästä hurlumheihokkuspokkus-kaupasta. Ilmeisesti siksi, että jos myy liian nopeasti, niin sitä ikään kuin ei ole ansaittu, kun ei ole tehty niska limassa töitä viikot ja kellot ympäri. So what! Jos palkkio on ennalta sovittu, niin miksi se pitää "ansaita"??? Sehän on ansaittu silloin, kun saadaan sovittua kaupat! Mutta, aikuisista ihmisistä tuppaa tulemaan isompien raha-asioiden ääressä pieniä lapsia. No, en ihan yleistä tätä, oli erittäin paljon positiivisiakin kokemuksia ja asiakkaita, jotka todella antoivat työlle arvoa. Nämä ihmiset olivat yleensä korkeasti koulutettuja ja elämässään menestyviä. Heillä kai oli varaa antaa muidenkin menestyä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2553587
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1322570Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta152065Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2261885Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3481864- 571458
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491414- 1111140
- 1031137
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan711130