Olen jo 42 vuotias elämäntapamotoristi ja vihaan uusio ja ensiömotoristeja ja mp-liikeitä. Sitten varsinaiseen asiaan. Nyt käy pyöräkaupoissa suhina ja kohta satamat ja torit täyttyy näistä goreissa kulkevista pönäköistä uusio motoristeista jotka puhuu kakkapovic viritysputkista jne. eilen tipahti postiluukusta all-rightin kataloogi.. voi perkele.. "sopii pyöräsi linjakkaisiin muotoihin ja logollaan viestii asiantuntemuksestasi" voi vittu sanon minä.. kuka niille kirjoittaa nämä sloganit? sitten purkki castrolin öljyä maksaa 11.5 euroa, hain saman purkin autojen öljynvaihtoliikkeestä juuri 9 euron hintaan ja lähden tästä mökille ajaan enskalla.. samalla enskalla jota ei paikallisissa mp-liikkeissä oteta vaihodossa ku o lina vanha ja vaikea myydä.. s-tana.. kaupatkoon siten vain niitä uusia kiiltäviä pyöriä ensiö ja uusio rikkaille.. tilaan kaikki kamat jostain muualta..
kohta
Jampe Tantarinmäki
4526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jopas ottaa lujille kun muutkin harrastavat samaa kuin sinä! Ei voi vaatia, että jokainen meistä syntyy suoraan prätkän satulalle ja kasvaa siihen kiinni. Jos pyörämaahantuojilta ja -kauppiailta kysytään, uudet asiakkaat ovat tervetulleita mp-harrastuksen pariin. Vapaassa maassa ei vapaalta kansalaiselta voi kieltää prätkän hankkimista ja sillä ajamista. Ehkä sinunkin pitäisi kokeilla joskus jotain muutakin? Miten olisi nypläys tai postimerkkeily?
Jostainhan sinunkin on pitänyt aloittaa ?? Itsekin oon joskus ollut aloittelija. Ei nyt minun mielestä pidä alkaa moralisoimaan muiden tekemisiä. Antaa vaan jokaisen ajella millä ajelee ja minkälaisilla varusteilla niin kauan kuin se yleensä on mahdollista. Saattaa nimittäin viranomaiset ennenpitkää puuttua tohon ajovarustepuoleen sekä myös pyöriin yms. Toivotan kaikille kaksipyöräisillä ajaville hyvää ajokauden alkua ja malttia tuolla liikenteessä. nimim. 27 ajanut
Tiedän pari ihan fiksua uusiomotoristia. Olen itse sellainen :) Kaikki vanhiomotoristit ei ole yhtä motoristeja kuin me.
Yksi juttu mistä sen huomaa on että me ei ikinä katsella muita motoristeja nokan vartta pitkin. TÄllaisina päivinä kun saa ajaa vaikka vain sen vähän, minkä perheeltä ja työltä ehtii, on n i i n helppo tajuta kaikkia, jotka ajaa, ekaa kesää mankilla tai kahdettakymmenettä matkabemarilla.
En halua katsella toisia nenän vartta pitkin, sillä niin paljon on elämänkokemusta takana, että nöyrästi kättänsä vantaantulijalle nostaa..ja enkä ole yltiö rikaskaan, mutta elämäntilanne mahdollisti liki 20 vuoden työ-opiskelu-talo -lapsentekoputken jälkeen oman mopon -siis kysymyksessä ei ollut ns. hetken hurahdus, jota yleistystä kuulen usein mainitsevan. Moottoreiden ym vempaitten kanssa tavalla ja toisella kosketuspinnassa olleena haave vain kasvoi vuosien varrella...ja mikäs sen mukavampaa kun hypätä mopon selkään ja unohtaa päivän ressit mutkatielle ja lapsetkin on tyytyväisempiä..