kissa oksentaa limaa

kissaihmiset

Meidän leikattu poikakissa oksentelee limaa ajoittain. Se voi tehdä sen aivan huomaamatta ja ilman suurempia ääniä. Lima on siis kirkasta ja valkeaa, josta se valkea osa on joko sylkeä tai mahan eritettä. Koskaan puklun seassa ei ole ollut ruokaa, eli se ei välttämättä tulekaan vatsasta asti. Se puklailee erikokoisia määriä limaa, eli joskus voi olla lammikko ja joskus taas pieni läntti. Se on sisäkissa, mutta kova vietti on pihalle ja aivan mahdoton molina ja maukuminen on, jos ei pääse sillä hetkellä pihalle. Tästä olemmekin vähän veikkailleet, että jos se päivisin yksin ollessaan marisee niin kovaa, että sille tulee paha olo. Se maukumaääni on sellaista, että se ääni tulee syvältä kurkusta. Eli vähemmästäkin voi ruveta kakomaan. Kissa kyllä syö hyvin (jopa toisenkin edestä) sekä on pirteä. Karvakin kiiltää. Mutta mikä sitä voi vaivata?

4

6914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissa__

      Meidän kissa oksentelee toisinaan myös limaa. Oksentelu väheni huomattavasti kun rupesin kasvattamaan kissalle heinää.

      • kissaihmiset

        Kissathan napsivat heinää sillä se puhdistaa niiden mahaa. Ikävintä siinä tosin on, että ne sitten oksentelevat. Niiden heinänsyönti on kyllä hassua, mukamas lihansyöjiä ;) Heti ulos päästyään meidänkin kissa alkaa syödä ruohoa kuin mikäkin kasvissyöjä. Tosin aiemmin se ei ole oksennellut heiniä pihalle. Nyt kävimme ihan sitä varten ostamassa myrkyttömän kasvin (pullo-jukka), jota se kävi eilenkin mielellään napsimassa. Saa nähdä onko mitään vaikutusta.


      • kissa__
        kissaihmiset kirjoitti:

        Kissathan napsivat heinää sillä se puhdistaa niiden mahaa. Ikävintä siinä tosin on, että ne sitten oksentelevat. Niiden heinänsyönti on kyllä hassua, mukamas lihansyöjiä ;) Heti ulos päästyään meidänkin kissa alkaa syödä ruohoa kuin mikäkin kasvissyöjä. Tosin aiemmin se ei ole oksennellut heiniä pihalle. Nyt kävimme ihan sitä varten ostamassa myrkyttömän kasvin (pullo-jukka), jota se kävi eilenkin mielellään napsimassa. Saa nähdä onko mitään vaikutusta.

        Meillä se heinän syöminen nimenomaan vähenti oksentamista.


      • Viivikatja
        kissa__ kirjoitti:

        Meillä se heinän syöminen nimenomaan vähenti oksentamista.

        Moi!

        En osaa muuta sanoa tuohon kuin, että vie ihmeessä kissaystäväsi lääkärille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      64
      2933
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      61
      2558
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      104
      2209
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1395
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1256
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      185
      930
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      83
      883
    8. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      78
      865
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      800
    10. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      736
    Aihe