borrelioosiko

Jos koiralla on Borrelioositartunta, kuuluuko siihen ympärärengas pistokohdan ympärillä kuten ihmisillä, jos punkki pistää?

Koiraltamme löysin tällaisen renkaan, mutta on kahvinporomaista, raaputettaessa irtoaa tummaa töhnää.
3143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onko tästä samaisesta kohdasta poistettu punkki?

Äänestä

Borrelioositartunta VOI aiheuttaa puremakohdasta ympyrämuotoisesti leviävän punaisen ihottuman. Ihmisillä tämä näkyvä ensioire on melko yleinen, koirilla paljon harvinaisempi. Kahvinpurumainen töhnä kyllä viittaisi siihen, että kyse on nyt jostain ihan muusta.

Äänestä
  • tuosta kohdasta. Tuo töhnä tässä ihmetyttääkin. Ovat paikassa, josta koira ei pääse raapimaan, mutta ei edes yritä joten eivät ilmeisesti kutise tms. Niitä on muutama, huomasin sattumalta harjatessa. Karva on muuten normaalia noissa kohdissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koiralla? kirjoitti:

Jos koiralla on Borrelioositartunta, kuuluuko siihen ympärärengas pistokohdan ympärillä kuten ihmisillä, jos punkki pistää?

Koiraltamme löysin tällaisen renkaan, mutta on kahvinporomaista, raaputettaessa irtoaa tummaa töhnää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu