Nyt on punnintatilanteessa otanko vastaan mökin. Aikaa EN aio siellä viettää, mutta mietin pienten tulojeni valossa että paljonko ja mitä kuluja tulee kun omistaa talon jota ei käytä? Sähkö, vesi on poikki. Kiinteistövero nyt ainakin mutta onko muita kiinteitä ja jatkuvia kuluja?
Kesämökin kulut?
Heeeeeelps
143860
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos sähkö ja vesi on poikki, eikä mökillä aikaa vietä ja jos kunnossapitoakaan ei meinaa tehdä niin ainoa kuluhan on silloin tuo kiinteistövero ja mahdolliset vakuutukset. Tokihan tuolla suunnitelmalla mökki pikkuhiljaa rapistuu olemattomiin. Lisäksi mökin rakenne sanelee sen, että kuinka hyvin se kylmillään pitoa kestää. Hirsirakenteinen ja rossipohjalla oleva mökki kestää ihan hyvin. Pystyrunkoinen maanvaraisella laatalla oleva taas selvästi huonommin. Jos sinne tulee painevesi, niin sillon putkistot pitäisi pystyä tyhjentämään. Samoin mahdollisten vesilukkojen jäätyminen pitäisi estää. Eli jos käyttöä ei ole eikä sitä usko tulevaisuudessakaan tulevan, niin ehkäpä kannattaisi miettiä mökin myymistä. Toinen vaihtoehto on yrittää hankkia mökistä tuloja vuokraamalla.
kkesämökin kulukysymykseen näin: "Jos sähkö ja vesi on poikki, eikä mökillä aikaa vietä ja jos kunnossapitoakaan ei meinaa tehdä niin ainoa kuluhan on silloin tuo kiinteistövero ja mahdolliset vakuutukset."
Sinne mökille johtaa tie ja siitä voi olla kuluja. Oma mökki on reilun viiden kilometrin päässä valtatieltä ja joudun maksamaan kahden eri tiehoitokunnan maksuja noin 100 € vuodessa. Tuo summa vaihtelee ja sen päälle tulee mahdolliset aurausmaksut.
Kiinteistövero ja vakuutus. Vakuutus on pakollinen rakennukselle. Lisäksi tulee satunnaisia kuluja. Joku vetää ojan rajalle, sä voit joutua maksamaan puolet. Tie ei ole ilmainen, sen olemassaolosta joutuu maksamaan. Sitten on kaikki muut rasitteet ja yhteiset maat ja osuuskunnat, mistä voi joutua maksamaan.
Ja kandee muistaa, pian voimaan tulevan lain mukaan voi joutua maksamaan jätevesiasian hoitamisesta, koska vesi on mökillä. Se ja sama tuleeko hanasta just nyt, mutta jos on kunnan vesijohto, siinä tapauksessa pitäis olla jätevesiasiat kunnossa. Se ja sama, onko vesi just nyt päällä vai ei. Se riippuu ihan kunnasta. Niin ja huussi pitää olla jokatapauksessa.
Eli muuta mökkisi metiköksi tai pelloksi tai miksi haluat. Siinä se ongelma, että rakennusluvan saaminen voi olla vaikeaa, jos ei mahdotonta tulevaisuudessa.
Mistä lähtien rakennuksen vakuuttaminen on ollut pakollista? Järkevää se toki on, mutta pakollista?
mistään lähtien. Ei ole pakko vakuuttaa mitään!
Pakolliset menot ;)
Joo, kiinteistöverohan se ainoa on. Ja tiemaksu mahdollisesti. Montaa vuotta ei tyhjänä kannata pitää jos ei aio huoltaa mitenkään. Vakuutuksethan ei ole pakollisia, jos pankki ei niitä vaadi siinä tapauksessa, että olisi velalla hankittu mökki.
Harkitse vuokraamista tai myymistä. Ostajia löytyy, mikäli sijaitsee vesistön rannalla...
Jos ilmaiseksi saat mökin niin ota vastaan ja myy pois! Vähän sama ongelma kuin jos joku antais sulle uuden mersun ja itte mieluimmin kulkisit työmatkat kävellen, niin sanoisitko että ei kiitos!?
tässä listaa omaltamökilta:
- kiinteistövero
- kiinteistövakuutus
- sähkö (huom! perusmaksut suuremmat kuin kulutuksesta aiheutuvat maksut)
- kunnan jätemaksu
- tiehoitokunnan maksu
- aurauskulut
Miten Kataisen uusi vero vaikuttaa kesämökkien verotukseen?
niin vuokraa ihmeessä eteenpäin. Paljon on varmaan sellaisia ihmisiä, jotka pienellä vuokranalennuksella suostuvat pitämään mökkiäsi kunnossa...
Kukaan ei ole vielä maininnut sitä, että mökistä tulee kuluja, vaikka sen myisikin. Jos saat sen perinnöksi tai lahjaksi, se on kuitenkin varmaan sen verran arvokas, että joudut maksamaan perintö- tai lahjaveroa. Mökin myynnistä taas tulee verotettavaa myyntivoittoa, tässä tapauksessa kai koko hinta (perintö- tai lahjaverolla vähennettynä) olisi voittoa, jos olet saanut sen "vastikkeettomasti", niin kuin lakikieli hienosti asian ilmaisee.
Jos olet varma siitä, että mökilläsi olisi käyttöä, kannattavinta olisi pitää se, mutta vuokrata mahdollisimman suureksi osaksi vuotta. Vähten vuokraamisesta tulee vaivaa, jos onnistut saamaan pitkäaikaiset vuokralaiset, mutta suurin voitto tulee kesäloma-aikaisista viikkovuokrista (edellyttäen, ettei tyhjiä viikkoja ole monta). Ne tosin teettävät eniten työtäkin.
ei kai siitä nyt niin paljon myyntikuluja tule, että sen takia tarvitsisi kieltäytyä. Plussanpuolella kaiketi silti jää?? =))
Myynnistä jää varmaan sievoinen summa käteenkin, mutta jos on mahdollisuus pitää mökki, sen arvo nousee, koska rantatontteja on lakattu tekemästä.
Ennen oman mökin hankkimista vietimme monta lomaa vuokramökeissä (viikko kerrallaan vuokrattavissa). Muuan isäntä, jolla oli useampi mökki vuokralla ja joka oli jonkun mökin myynytkin, tunnusti, ettei koskaan ole katunut mitään niin paljon kuin sitä, että pani osan mökeistä myyntiin. Vuokratuotto oli niin paljon parempi - siitä huolimatta, että vuokramökkien hoidosta ja huollosta oli kuluja. Paikka oli Keski-Suomessa suurehkon lammen rannalla, ei siis edes Päijänteen tai Saimaan.
ranta ja ranta.... aina ranta.