Tammikuussa Teneriffalle..

..millainen on talvikauden ilmasto?

Kannattaako varta kaksi viikkoa lomaa?
Ainakin hinnat edullisemmat kuin vilkkaammalla sesongilla..
5419
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Etsi sivu "tenerife.com" niin saat tietoja säästä ym muusta. Tammi-helmikuu on itse asiassa sesonkiaikaa Kanarialla. Päivisin 20-24 astetta ja yölläkin tarkenee ilman lämmitystä. Lentoaika on kuutisen tuntia niin että kannattaa olla perillä ainakin kaksi viikkoa.

Äänestä

Yleensä aina ympäri vuoden on melko tuulista ja viileätä. Paikalliset sanovat, että ilmasto on muuttunut(?)
Jos haluat taattua lämpöä yöllä ja päivällä, valitse ihmeessä silloin Thaimaa.

Äänestä
  • Teneriffellä ollut,viileetä ja sateista.Seuraavalla kerralla valitsen toisen kuukauden.

    Äänestä

  • !?!?!? kirjoitti:

    Teneriffellä ollut,viileetä ja sateista.Seuraavalla kerralla valitsen toisen kuukauden.

    Oli Teneriffan pohjoisosassa Puerto de la Cruzissa koko viime tammikuun. Sää oli lähes helteinen ja päiväaikaan vettä satoi ainoastaan sunnuntaina 10.1. ja silloinkin aamupäivällä. Aiemmin on oltu n. 2 viikkoa vuoden vaihteesta eteenpäin ja sään vaihtelut ovat olleet suurempia; kuitenkin enimmäkseen poutaa - joko puolipilvistä tai ainakin osan päivää aurinkoista. Mennyt talvikausi saarilla yleisesti oli sään osalta huomattavasti edelllistä viileää kautta parempi.

    Äänestä

Olemme olleet pariinkin kertaa, lämpötila 20-25C mutta usein pilvistä, sadekuurojakin saattaa tulla. Vastaa jokseenkin Suomen normikesää, joten tarkenee kyllä shortseissa tai hameessa, illalla viilempää eli pitkät housut ja pitkähihaiset tullut laitettua päälle. Pohjoispuolella usein sää epävakaampaa, etelässä, etenkin playa de las americasissa on aurinkoisempaa ja sää tosi mukava lapsiperheille, eläkeläisille jne jotka eivät keskikesän helteitä kaipaa.

Kaksi viikkoa menee teneriffalla mukavasti jos haluaa nähdä saarta enemmänkin esim auton vuokraalalla tai osallistumalla retkille. Itse olemme olleet 10 tai 11 päivää reissussa ja ollut hyvä valinta sekin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pei pei kirjoitti:

..millainen on talvikauden ilmasto?

Kannattaako varta kaksi viikkoa lomaa?
Ainakin hinnat edullisemmat kuin vilkkaammalla sesongilla..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu