Ylimalkaisuus,

miksi ylimalkaan on sellainen käsite?
Joku ihminen on ylimalkainen.
Nyt kadotin koko ylimalkaisuuden.
En kykene hahmottamaan sitä sanaa, mitä ylimalkaisuus ylimalkaan tarkoittaa?
2741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No sehän on nimenomaan pinnallinen, ylimalkainen.
Onhan se aivan yl..- tuota pinnallisesti ajateltu selvästi ylimalkainen käsite; siis ylimalkaan.

Äänestä

Genetiivissä; ylimalkaisuuden. Lavin Vepa on eräs sanaa käyttänyt laulun tekijä.

Kun aamusella talo palo kivijalkaan ja lehmä kuoli ja y l i m a l k a a n
onni käänsi meille sen arkisen puolen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ylim.. kirjoitti:

miksi ylimalkaan on sellainen käsite?
Joku ihminen on ylimalkainen.
Nyt kadotin koko ylimalkaisuuden.
En kykene hahmottamaan sitä sanaa, mitä ylimalkaisuus ylimalkaan tarkoittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu