tollanen

löytyi koneelta; tmpp.exe- sovellus paikasta c/windows/system32/drivers. eipä paljoakaan löytynyt googlettamalla, tmp:stä taas löytyi mutta tuossa on kaksi peetä. julkaisia mikkis mukamas mutta päivänmäärä on tälle päivälle ja tänään en ole asentanut mitään enkä eilenkään. skannasin sen malwarebytesillä ja se näytti punaista siitä. no jätin sen karanteeniin varmuuden vuoksi.
onko tietoa kellään, mikä tuo voisi olla? käyttis win seiska.

14

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyhän googlesta ja se on mörkö eli pois vaan. nyt herääkin kysymys, mistä se on tullut?

      • asdfwerwer

        No milloin viimeks asensit jotain epämääräistä pääkäyttäjänä, ei se asennu normaalikäyttäjänä


      • asdfwerwer kirjoitti:

        No milloin viimeks asensit jotain epämääräistä pääkäyttäjänä, ei se asennu normaalikäyttäjänä

        se onkin kun en asentele epämääräsiä juttuja. olen sen vaiheen yli jo :)


    • nikke, mestari nikke

      Tiedosto vaikuttaa uudenaikaselle kehittyneelle troijalaiselle.
      Se on voinut tulla ihan minkä tahansa päivityksen/latauksen mukana.
      Poisto on lähes mahdotonta.

      • sen pois mutta manuaalisti. eipä ilmestynyt enää uudelleenkäynnistyksen jälkeen. eipä sitä poistanut security essentialskaan. tuli vaan tulla samaa ikkunaa eli svchost.exe yrittää jotain ja haki olematonta A asemaa ja muistit pyöri jossain 60:n hujakoilla maksimista. eipä enää näytä malwarebytes mitään ainakaan siinä kohtaa koska on skannannut jo windows kansion.
        eli ilmeisesti on pois.
        luultavastii olen avannut jonkun "väärän" linkin jostain ja kattonut jonkun videopätkän tai jotain ja siinä kun klikkaat play niin alkaa asentaa samalla jotain muutankin. tuollainenkin kait voi olla mahdollista.


      • 12
        harrastelijakirurgi kirjoitti:

        sen pois mutta manuaalisti. eipä ilmestynyt enää uudelleenkäynnistyksen jälkeen. eipä sitä poistanut security essentialskaan. tuli vaan tulla samaa ikkunaa eli svchost.exe yrittää jotain ja haki olematonta A asemaa ja muistit pyöri jossain 60:n hujakoilla maksimista. eipä enää näytä malwarebytes mitään ainakaan siinä kohtaa koska on skannannut jo windows kansion.
        eli ilmeisesti on pois.
        luultavastii olen avannut jonkun "väärän" linkin jostain ja kattonut jonkun videopätkän tai jotain ja siinä kun klikkaat play niin alkaa asentaa samalla jotain muutankin. tuollainenkin kait voi olla mahdollista.

        "luultavastii olen avannut jonkun "väärän" linkin jostain ja kattonut jonkun videopätkän tai jotain ja siinä kun klikkaat play niin alkaa asentaa samalla jotain muutankin. tuollainenkin kait voi olla mahdollista."
        Ei ole mahdollista, jos on kaikki ohjelmat päivitettyinä. Tai kyllä, jos hyväksi käytetään paikkaamatonta aukkoa, mihin ei vielä paikkaa ole julkaistu.


    • vikasi..

      kun kaljapäissäsi asentelet kaikenmaailman ohjelmat. Tee koneelle tili jonka nimeksi vaikka "hiprakka" ja käytä sitä juopotellessa. Ja tottakai kaikki oikeutet kuten juopoilta kuuluukin ;) tolta tilita.

      • tällä kertaa ihan noin mennyt :)


      • †††

        †††


      • ††† kirjoitti:

        †††

        :))


      • † † †
        ††† kirjoitti:

        †††

        † † †


      • ...**...
        † † † kirjoitti:

        † † †

        ...mitään, mä vaan testasin merkistöä.


    • st rg eg er g

      mieleen. Mulla ei ole monesti mitään viruksia tms. koneella ollut. Mutta kerran oli sitkee tapaus. Enkä tietenkään muista nimeä. Noh, jostain olin sen koneelleni saanut, ja oli tutkat ja muut vimosen päälle. Se oli sellanen, että se oli jossain, missä lie ollut, ja se aina jääräpäisesti asenteli itsencä C:lle, jolloin räikät alkoi soimaan ja se piti poistaa. Mutta sen kansion ja tiedoston etsiminen oli pirun iso homma, siis missä se lymyili. Eli jonkin sortint troijalainen, mitä mikään skanneri ei löytänyt, oli kai jokin uutuus. Siitä on aikaa jo, mutta kuten usein, se oli just näitä showchost exe juttuja. Se oli suosittua kun winissä on se paljon puhuttu showchost exe kans.

      Niettä tuli mieleen, että oisko sulla aktivoitunut joku ajat sitten loudattu virus? Meinaan vaan, että vaikka sait sen pois, se voi vielä lymyillä jossain.... Niettä laita koko kone skannaukseen yöksi.

      • ilmeisesti vundoa mutta ei tämä sitä kauraa ollut tai sitten on ja pahempi versio :)
        no kuitenkin olen levollisin mielin koska tämä oli loppujen lopuksi aika helppo nakki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      144
      6232
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      193
      3864
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      31
      2741
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      478
      2740
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2365
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      185
      2033
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      134
      1495
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      58
      1314
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1294
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      89
      1064
    Aihe