Hesarin mielipidekirjoitus

Tänään Hesarissa oli Helsingin taidemuseon johtokunnan varapuheenjohtaja Jussi Salonrannan mielipidekirjoitus, mikä käsitteli sitä että Suomen Pankin omistamien taideteosten pitäisi olla julkisesti näytteillä. Salonranta käyttää esimerkkinä "Akseli Gallen-Kallelan Aino-triptyykin luonnosta" minkä "kehykset swastika-kuvioineen" ovat "jo itsessään oma taideteos". Hänen mielestään maalaus kuuluisi Ateneumiin.

Ensinnäkin se ei ole luonnos vaan valmis maalaus, Ateneumissa oleva kappale on sen toisinto.

(Ja, tämä ei nyt varsinaisesti kuulu aiheeseen, miksi pitää käyttä älytöntä "swastika"-sanaa, minkä takia ei voi käyttää sen suomenkielistä vastinetta "hakaristi"? Eikä kaunista kieltämme voisi edes hieman arvostaa?)

Mutta asiaan: Ateneum on jo ääriään myöten täynnä kultakauden teoksia, ja vain pieni osa niistä on näytteillä, monet merkittävät teokset ovat varastossa (viime kesänä huomasin että esim. Edelfeltin "Kuningatar Blanka"ja "Kaarle herttua herjaa Klaus Flemingin ruumista"-maalaukset eivät olleet esillä). Ei ole siis mitään järkeä hankkia toista, lähestulkoon samanlaista, Aino-triptyykkiä. Sen näytteilläpito veisi tilan joltain toiselta teokselta. Eikä kannata hamstrata kaikkia mahdollisia eri työn toisintoja samaan paikkaan; oletetaan nyt vaikka että Ateneum palaisi eikä kokoelmia ehdittäisi pelastaa. Jos kummatkin Aino-triptyykit olisivat museon hallussa, ne kumpikin tuhoutuisivat, mutta nykyinen tilanne takaa sen että vaikka Ainotaulu palaisi, sen "varmuuskopio" säilyisi Suomen Pankissa.

0

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksköhän mä oon tuolla

        Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
        Ikävä
        43
        6871
      2. Ihana on nähdä edes ohimennen

        Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
        Ikävä
        106
        5475
      3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

        Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
        Ikävä
        23
        3632
      4. ymmärrätkö miksi minua sattui?

        Vinkki, jätit tekemättä jotain.
        Ikävä
        51
        3333
      5. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

        Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
        Ikävä
        117
        3197
      6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

        Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
        Ikävä
        25
        2935
      7. Moi kuumis.

        Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
        Ikävä
        41
        2525
      8. Saattaisimme olla yhdessä

        Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
        Ikävä
        32
        2371
      9. Oletko joutunut kestämään

        Mitä olet eniten joutunut kestämään?
        Ikävä
        45
        2058
      10. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

        Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
        Ikävä
        29
        1902
      Aihe