Siitos % ?

kevätnakki

Minun urosmäykkyni on syntynyt neiti A ja herra B lemmenleikeistä. Nyt äitini on ottanut narttumäykyn, joka on neiti C ja herra D:n tytär. Näistä pennun emo, neiti C on oman mäykkyni isän, eli herra B:n ja rouva X:n tytär aikaisemmasta pentueesta. Periaatteessa pennun emo on siis mäykkyni siskopuoli, mikä tekee koirastani pennun enopuolen.

Jos joku käsitti tästä äskeisestä litaniasta jotain, niin kertokaa voiko minun mäykkyni ja äitini mäykky saada pentuja, joiden sukusiitosprosentti ei ole liian korkea? En löytänyt tähän enään laskuria netistä ja minulla ei ole kminkäänlaistaokemusta asiasta,joskin äkkiseltään tämä ei tunnu hyvältä.

6

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -jke-

      Eikö helpointa olisi laittaa suunnitellun pentueen isän ja emän kennelnimet/rekisterinumerot kennelliiton jalostustietokantaan ja katsella vierestä kun tietokanta muodostaa sukupuun ja laskee pentueen sukusiitosprosentin?

    • OlliL

      Miksi ihmeessä haluat teettää pentuja juuri oman ja äitisi koirista. Ei rotua tuollatavoin pidä pilata, todenäköista on että noin toimiessasi teet karhunpalveluksen rodulle. Jokaisen pentueen alulle saattamiselle tulisi olla jonkinlainen järkevä peruste jonka seurauksena rotu jalostuu eikä heikkene.Hyvä peruste ei todellakaan ole se että sinä ja äitisi saisitte kullanmussukoistanne jälkeläisiä.
      Jos olet vakavissasi kiinnostunut kasvattamisesta niin hakeudu aluksi oman kennelpiirisi järjestämälle kasvattajakurssille.

      • kevätnakki

        Ei mun väkisin tarvitse pentuja teettää koirallani ollenkaan, kunhan kysyin asiasta teoriassa juuri siksi kun minulla ei ole kokemusta asiasta.

        Kurja juttu, kun täällä riittää näitä päsmäreitä heti tuomitsemassa vaikka ei tiedä/tunne asiaa.


      • xena_X

        En tajua noita kasvattajia.. kai ihmiset nyt saavat teettää vaikka yhdet pennut ja myydä ne sitten eteenpäin.. ei koirien kasvattaminen mitään tähtitiedettä ole! Kai se sitten on niin kauheaa kun omat eurot jäävät saamatta kun joku ei kannakkaan niitä jonnekkin kenneliin.. tosin olen kuullut että kenneleissäkin on hirveästi eroja.. että kallis hinta ja sukupuu ei ole mikään tae ns. superjälkeläisestä


      • juu...
        xena_X kirjoitti:

        En tajua noita kasvattajia.. kai ihmiset nyt saavat teettää vaikka yhdet pennut ja myydä ne sitten eteenpäin.. ei koirien kasvattaminen mitään tähtitiedettä ole! Kai se sitten on niin kauheaa kun omat eurot jäävät saamatta kun joku ei kannakkaan niitä jonnekkin kenneliin.. tosin olen kuullut että kenneleissäkin on hirveästi eroja.. että kallis hinta ja sukupuu ei ole mikään tae ns. superjälkeläisestä

        "En tajua noita kasvattajia" "Kai ihmiset saavat teettää vaikka yhdet pennut".

        "Ihmisestä" tulee "kasvattaja" samalla hetkellä kun hän teettää ne yhdetkin pennut.

        Jos tarkoitat "kasvattamisella" ns. pennuttamista niin olet oikeassa - ei se tähtitiedettä ole. Mutta tuloskaan ei usein ole kovin taivaallinen. Kyllä jokainen osaa talonkin rakentaa. Se, kuinka pitkään se pysyy pystyssä onkin jo eri juttu.

        Tähtitieteen sijasta olisi - vähän rodusta riippuen - kyllä hyvä osata genetiikan perusteet, jotta välttäisi edes ne koiran terveyteen ja luonteeseen liittyvät riskit.


    • menee

      Jos oikein ymärsin niin oman koirasi isä on sama kuin äitisi koiran emän isä?

      Nyt jos oma koirasi ja äitisi koira saavat pentuja - ja OLETETAAN, että mitään muita yhteisiä tekijöitä ei ole, jotka nostaisivat sukusiitosastetta - tulee pentujen sukusiitosasteeksi sama kuin paritettaessa serkut keskenään. Serkusparitusta pidetään yleisesti "sopivan" rajana yksittäisen pentueen kohdalla - ihan niin kuin meillä ihmisilläkin. Se ei kuitenkaan tarkoita, että asia olisi kunnossa, jos KAIKKI paritukset rodussa tehtäisiin samalla tavalla. Näin ollen serkusparitustakin tulee aina harkita hyvin tarkkaan. (Ja eri mielipiteitäkin asiasta toki löytyy niin kuin aina...).

      Sukusiitoskertoimen osalta pentueen teettäminen on siis (vähän rodusta riippuen) periaatteessa OK, mutta vain jos koirat ovat ehdottoman terveitä. Jos suvussa esiintyy edes satunnaisesti jotakin sairautta, älä teetä pentuja tällaisella sukusiitosasteella, koska pentujen sairastumisen mahdollisuus on tällöin paljon normaalia suurempi.

      Toinen asia sitten on se, kannattaako pentuja ylipäätään tehdä kyseisillä koirilla. Eli ovatko oma ja äitisi koira niitä keskivertoa parempia koiria, joita yhdistämällä on todennäköistä saada myös keskimääräistä parempia jälkeläisiä. "Paremmalla" tarkoitetaan tietysti sekä terveyttä, luonnetta, rakennetta että rodunomaisia käyttöominaisuuksia, jotka on puolueettomasti todettu erilaisissa tarkastuksissa, testeissä, kokeissa ja näyttelyissä. Ota yhteys rotujärjestösi jalostusneuvojan niin saat asiasta arvion.

      Nyrkkisääntö on nimittäin se, että omalle nartulle löytyy 99% tapauksista se paras kumppani jostain muualta kuin oman tai kaverin katon alta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 4 kuoli kolarissa

      Kenen vastuulla tienhoito? Sohjoa ja vettä tie täynnä. Oliko säästetty tienhoidossa? Järkyttävä onnettomuus.
      Joensuu
      318
      11810
    2. Suomea odottaa karu kohtalo

      Mitäs menitte uhkailemaan ja leikkimään kovaa. Ei mitään mahdollisuuksia Venäjää vastaan.
      Maailman menoa
      415
      3328
    3. Nainen, moraali on koetuksella sun kanssa

      Koen nyt olevani rappiolla ja kyllä, omaa syytäni ja itsekontrollin puutetta, mutta olethan kyllä puoleensavetävä, ettei
      Ikävä
      95
      1848
    4. Kuka on oikein

      Kaivattusi?
      Ikävä
      89
      1636
    5. Mikä on lempikuvasi

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      83
      1623
    6. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      92
      1111
    7. Onko kenelläkään tästä tietoo?

      https://www.haapavesi-lehti.fi/artikkeli/lukijalta-ilkka-repo-etsii-nimettoman-kirjeen-lahettajaa Olisi tärkeä saada te
      Haapavesi
      41
      1081
    8. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      73
      937
    9. Ihastukselleni

      Kun viimeksi nähtiin, niin sisälläni repesi myrsky ja salamat iskivät kuin rajuilma. En halunnut katsoa sinua, en halunn
      Ikävä
      21
      923
    10. Ovatko miehet niin heikkoja ja lahjattomia, etteivät siedä tasa-arvoa?

      Muutenhan ei ole mitenkään perusteltavissa, miksi miesten pitäisi saada etuoikeuksia ja etumatkaa. Sehän tarkoittaisi, e
      Maailman menoa
      253
      887
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (72) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja