Siniset silmät katoava luonnonvara

vähiin käy ja loppuu

Lapsia joilla siniset silmät syntyy vähäiset 16% USAssa nykyään wikipedian mukaan. Isketään halolla päähän kun asiasta ei puhuta missään. Silmän väriin vaikuttaa mm. OCA2 geeni, etsikää googlella OCA2 brain ja katsokaa reality TVtä, jossa ei ole väkisin kirjoitettuja vuorosanoja sillä silmällä.

8

942

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ou nouuu

      ruskeasilmäisyys periytyy vallitsevasti ja tarkittaa sitä että loppujen lopuksi me olemme kaikki ruskeasilmäisiä.

      • muttamutta

        Mutta geeni voi kulkea väistyvänä melkein loputtomiin! Ruskeasilmäiset, joilla on ruskea ja sininen geeni, voivat saada keskenään sinisilmäisen lapsen. Joten eivät ne sinisilmäiset ole kokonaan katoamassa, mutta ehkä muuttumassa harvinaisemmiksi.


    • jaks

      siniset silmät on tylsät, kylmät ja kovat.

      • :)

        Siniset silmät ovat juuri hienot, loistavat kuin safiirit! Tykkään myös vihreistä silmistä paljon sillä ne ovat nätit, mutta ei ruskeissakaan mitään vikaa ole onhan nekin nätit jos ovat oikein ruskeat! ;)

        Se on rikkaus jos sinulla on vaikka siniset silmät sillä suurimmala osalla maailma on _perus_ruskeat_silmät_. Täällä Suomessa ruskeat silmät on ehkä WAU!, mutta ulkomailla kuten Kreikassa, Italiassa ja Aasiassa siniset silmät ovat harvinaisuus. :)


    • aergqergqwrg

      Väärin. Käy ensin ala-asteen matematiikka ja harkitse asiaa. Kerro sitten uusi vastaus.

      • green eyes

        tutkimuksen mukaan, sinisilmäisellä ihmisellä on suurin riski sokeutua vanhalla iällä
        sekä sairastua silmäpohjan rappeutumaan ja kaihiin.
        nuoruusiän diabetes ja sinisilmäisyys on lähes 100 % sokeutuminen vanhuusiässä!
        miksi näin?
        tutkimukset jatkuu.


    • j-p-j

      hyvä jos katoaisivat..mutta eivät katoa

    • Hoplaamies

      Älkää lisäänykö ruskeasilmäisten kanssa, on jo yksi vaihtoehto.
      Ainakin se jarrutus.
      Terveisin Sinisilmä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      141
      1775
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1678
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1430
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1315
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      216
      1197
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      279
      1123
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1093
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      979
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      898
    Aihe