Jo on ihme, molin sivut täynnä siivoustyöpaikkoja ja kun haen noista isoista firmoista, niin eivät ota "tällä kertaa...päläpäläpälä". Pääseekö vain opiskelijat töihin?
Tietääkö kukaan siivousfirmaa joka palkkaisi työntekijän Hgistä, ei opiskelija.
Tietääkö kukaan siivousfirmaa joka palkkaisi työntekijän Hgistä, ei opiskelija.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Montako vuotta sinulla on kokemusta siivoustyöstä? Millaisissa paikoissa olet siivonnut? Oletko tällä hetkellä työttömänä työnhakijana? Tiedän yhden paikan, jossa tarvittaisiin siivoojaa, jos vastaat noihin kysymyksiin ensin.
sen jälkeen muissa töissä valmistuttuani, olen työttömänä tällä hetkellä sapattivapaan jälkeen, en palaa vanhaan työhön, omasta tahdostani, haluaisin osa-aikaista aluksi.
Osaatko sano missä päin ko paikka olisi ja minkätyyppistä siivousta sekä tuntimäärä/pv?
Eli aika vähän kuitenkin siivouskokemusta. Paikka (Helsingissä), jossa siivoojaa tarvittaisiin, on vuoden määräaikainen alue, 6 h/pv ja 5 pv/vko ja ehdottomasti vaaditaan ammattitaitoa, niin kuin varmasti joka siivoustyöpaikassa. Toisaalta jos on ahkera, näppäräsorminen, palvelualtis ja on halu opiskella siivousammatin niksit ja halu tehdä siivoustyötä, eli ei vain viettää aikaa istuskellen taukotilassa ja saada helpolla rahaa elämiseensä, niin vähälläkin kokemuksella toki voi hyvää siivousjälkeä tehdä. Työ sisältää vessojen ja käytävien siivousta ja yhdistelmäkoneella ajoa eli WC:n hygieeninen siivous täytyy ehdottomasti olla hallussa ja HALUA siivota vessoja; vessanpöntön siivoojia vessapaperilla EI ehdottomasti kaivata! Sellainen (mies) on jo meillä, kysymys on vain miten hänet saisi muuttamaan tapansa! Istuskelijoita ei myöskään kaivata, heitäkin on ollut ja viime viikot olen kädet kierossa ja jalat lyijynä umpiuupuneena jynssännyt kahden mieslusmuilijan jälkiä, jotta alue olisi puhdas kun uusi siivooja aloittaa. Jos vessojen siivous on vähänkään vastenmielistä, silloin ei kannata mennä sellaisiin paikkoihin, joissa WC:t kuuluvat tehtäviin. Pitää ymmärtää, että ollaan tekemisissä ihmisten terveyden kanssa! Yksi hyvä kriteeri omalle siivoukselle on kysyä itseltään, haluanko minä itse käydä mikrobien levittäjän siivoamassa vessassa.
Oletko mies vai nainen? Kysymykseni varmaankin ymmärtänet.
Hups, tulipa vaihdettua nikki huolimattomuuttaan, kirjoitin siis tuon 'työtä..' viestin.
Lisäksi tähän alueeseen, johon uutta siivooja etsitään, kuuluu kaksi isoa pukuhuonetta suihkutilat, joiden käyttöaste on korkea eli päivittäin kertyy paljon pölyä, joka pitää puhdistaa ja suihkut tietty pestä.
siivouspalvelu etsi siivoojia Metro-lehdessä hiljattain. En ole itse ollut Brantsulla, mutta tiedän firman, pitkään toiminut perheyritys.
Seureen pääsee vaikka ei olisi kokemustakaan minkäänlaista.
Palkkakin ihan hyvä kannattaa kokeilla.