sallisitteko15vuotiaan tyttärene seurustella 17vuotiaan kanssa?

eli ikäeroa olis melkein kaks vuotta
6636
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Antaisin jos he olisivat samalla aaltopituudella ja 17vuotias ei tyrkyttäisi seksiä 15vuotiaalle.

Äänestä

Riippuu, mitä seurustelulla tarkoitetaan.
Jos se on keskustelua ja yhdessä aikuiseksi kasvamista, niin ok.
Jos taas kysymyksessä on seksi, niin siihen kyllä suomen laillakin taitaa olla jo sanomisensa.
15-vuotias ei yleensä ole kypsä mahdolliseen äitiyteen.

Äänestä

Toisaalta pojat kehittyvät hitaammin kuin tytöt, joten tyttö voisi ehkä seksiä halutakin, mutta poika ei vielä välttämättä. Meillä pyörii 16-v porukat, eikä niillä näytä seksi olevan mielessä. 16-v. tyttäreni kavereita on meillä lauleskelemassa ja pelailemassa illat pitkät ja huomaisin kyllä.

Äänestä

Se kaksi vuottahan on se klassinen ihanneikäero. Anna heidän seurustella, mutta yökyläjuttuja en antaisi vielä tuossa iässä. Kerro tytöllesi asioita ja pyydä häntä harkitsemaan, ettei joudu koskaan katumaan elettyä elämäänsä. Itse olin varsinainen tyrkky 15-vuotiaana 17-vuotiaalle poikakaverilleni, mutta häntä vain nauratti koko juttu, osasi hän olla muuten reilu ja mukava kaveri ja seksi siirtyi ajassa eteenpäin, silti hän oli ensimmäiseni ja kauniit muistot siitä ovat tallessa vielä lähes 40 vuoden kuluttuakin. Ajat tietenkin ovat muuttuneet, mutta kyllä ihmisen on mietittävä edelleen mitä haluavat elämällään tehdä. Kamalinta on katua jotain loppuelämänsä.

Äänestä

Kyllä sallisin seurustelun mutta en myöskään yökyläilyjä. Vaikka eihän yökyläilyn kieltäminenkään seksiä estä harrastamasta. Viisitoistavuotias tyttö voi olla paljon kehittyneempi kuin häntä kaksi vuotta vanhempi poika. Ottaisin puheeksi myöskin seksin silloin kun se murkulle sattuu sopimaan. Aina ei heidänkään kanssa kannata alkaa keskustelemaan. Väkipakolla ei kauheasti saavuta. Itse olen jo lähinnä huolestunut omasta tyttärestäni jolla ei ole seurustelukokemusta vielä lainkaan ja on neitsyt. Tyttö on kaunis mutta hänellepä ei kuka tahansa pojankoltiainen tunnu kelpaavan. Toisaalta kun kaikkia seksitauteja on nykyään lukematon määrä se on ihan hyvä, että nuoret siirtävät noita kokemuksia.

Anna rauhassa seurustella. hieman katsele päältä ja puutu asiaan mikäli liian villiksi menossa.

Äänestä

Tuollainen ikäero on ihan hyvä,kuului suhteeseen seksiä tai ei.Huonomminkin voisi valita.Nimittäin oma tyttäreni "seurusteli" ihan aikamiehen kanssa salaa alle 15-vuotiaana.Ja mitä siitä seurasi:ei-toivottu raskaus,abortti ja raskas oikeudenkäynti.Mies sai tuomionsa kyllä.
Joten ole vain tyytyväinen kun tyttäresi haluaa seurustella suurinpiirtein oman ikäisensä kanssa.se on sentään tervettä ja normaalia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hrth kirjoitti:

eli ikäeroa olis melkein kaks vuotta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu