"taikajuomat" ja rohdot

Green eyed witch

Tahtoisin opetella keittämään rohdoksia ja taikajuomia eri vaivoihin, esim. fyysisiin ja henkisiin ongelmiin. Luutakomero-sivuilta löytyi jotain reseptejä mutta ne ei olleet sisäisesti otettavia. Tahtoisin nimenomaan yrtti- ja taikajuomia, joita voisin itse keitellä esim. flunssaan tai hermostuneisuuteen. Sen tiedän että mitään lemmenjuomia ei ole olemassakaan.

Voisiko joku auttaa minut alkuun vihreässä noituudessani antamalla linkkejä, reseptejä ja vinkkejä? Olen itse yrittänyt etsiä netistä, mutta ainakaan suomeksi en löydä.

Eli onko teillä jotain hyviä reseptejä, ja miten voisi opetella luomaan hyviä sekoituksia itse? Mitkä yrit sopivat sisäisesti otettavaksi ja mitkä eivät?

5

1160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylmänmarja

      Kaikki, mitä aiot sisäisesti nauttia, on tarkastettava ensisijaisesti yrttiparantamista käsittelevistä kirjoista. Mene kirjastoon ja aloita vaikkapa lukemalla Virpi Raipala-Cormierin Luontoäidin kotiapteekki.

      Kaikenlaisten keitosten kanssa täytyy myös olla hyvin varovainen. Väärät annokset tai liian pitkät nautinta-ajat voivat poksauttaa munuaiset. Yrteissä on myös paljon sellaisia, joita ei voi käyttää sisäisesti lainkaan, vaikka niitä perinteisesti olisikin käytetty. (Vaikkapa suopursu.)

      • Green eyed witch

        Kiitos vastauksesta. Voisin kyllä käydä lainaamassa :)

        Jos jollain on reseptejä tai linkkejä sellaisiin "mietoihin" resepteihin jossa käytettäisiin vasta-alkajalle sopivia "turvallisia" yrttejä kuten vaikka basilikaa, niin olisi kiva saada ohjeita. Tekisi vaan mieli keitellä jotain oppimisen aloituksen kunniaksi. Vaikka jotain rentouttavaa yrttijuomaa...


      • yrteistä
        Green eyed witch kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Voisin kyllä käydä lainaamassa :)

        Jos jollain on reseptejä tai linkkejä sellaisiin "mietoihin" resepteihin jossa käytettäisiin vasta-alkajalle sopivia "turvallisia" yrttejä kuten vaikka basilikaa, niin olisi kiva saada ohjeita. Tekisi vaan mieli keitellä jotain oppimisen aloituksen kunniaksi. Vaikka jotain rentouttavaa yrttijuomaa...

        Sinun kannattaa lukea Sinikka Piipon kirjat Kasvien salaiset voimat, sekä Mielen ja Rakkauden kasvit.
        Tästä linkistä saat myös paljon tietoa: http://www.yrttitarha.com/
        Varoittaisin samasta kuin edellinenkin vastaaja. Käytäthän vain mausteyrttejä, sekä luonnosta keräämiäsi vaarattomia kasveja. Esim. horsma, poimulehti, apilankukka käyvät hyvin. Älä käytä varsinaisiksi lääkekasveiksi määriteltyjä kasveja näissä keitoksissasi.


    • anon1337

      Jos enemmän kiinnostaa yrtti- ja luonnonlääkintä Frantsilan yrttitila muunmuassa järjestää koulutuksia. Mutta ne taas perustuu enemmän siihen luonnonaineisiin kuin maagisella tasolla.

      Ja edelleen netissä olevia asioita kannattaa varoa. Vaikka mitä reseptejä löytyy kun vain kaivaa ja niitten sisällys voi olla ristiriidassa esim suomen lainsäädännön kanssa. Hyvä on suunnata kirjastoon sinne luonnonlääkintä ja puutarhaosioihin.
      Aloittaa perus yrttiteen tekemisestä tai ruoka-aineina kokeiluna. Nyt on hyvä aika kerätä nokkosta, maitohorsmaa (nuorta vartta) ja vaikka koivunlehtiä.
      Käytännöllisyydestä aloittaa ja siinä kun tutustuu ja syventyy niin voi alkaa tutkia niitä maagisiakin ominaisuuksia.

    • Mizty

      Yksi mitä käytän eniten on sitruunamelissa. Sitä saa tuoreena hyvinvarustetuista elintarvikeliikkeistä, ja kuivattuna luontaistuotekaupoista. Itse käytän sitä lähinnä teenä rentoutumiseen ja unen saamiseen. Muitakin vaikutuksia on, mutta itse en niitä nyt ulkomuistista muista. Tuo yrttitarha-sivusto on kyllä semmoinen mihin kannattaa tutustua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      67
      2801
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2554
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      431
      2217
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1692
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1477
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      26
      1283
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      18
      1165
    Aihe