tonttijako/lohkominen??!!

Isla25

Hei!

Talonrakennusprojektia aloittemassa ja pää ihan sekaisin. Osasiko joku kertoa missä järjestyksessä seuraavat asiat tulee tehdä? Eli talonpaikka on tällä hetkellä kaavoittamaton ja rakennuslupaa pitäisi hakea.
Seuraavat asiat siisi tulisi tehdä: tonttijako, lohkominen ja lainhuudatus?!?! Mikä näistä ensin ja kuka hoitaa myyjä vai ostaja?

Kiitos jo etukäteen°

2

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+11

      Tonttijako liittyy vain kaava-alueisiin, joten jos kyse on kaavoittamattomasta alueesta, ei tonttijakoa tarvita lainkaan.

      Määräalan lainhuudatus käynnistää automaattisesti lohkomisen, joten ensin määräalan osto ja sitten lainhuudatus.

      Koska kyse ei ole kaava-aluuesta, tarvitset ennen rakennuslupaa poikkeamispäätöksen. Kannattaa siis jo ennen määräalan ostoa selvittää kunnan rakennusvalvonnasta, onko paikkaan ylipäätänsä mahdollista rakentaa ja millä edellytyksillä.

      • poikkari?

        Poikkaria tarvitset, jos rakennat rannalle, jossa ei ole kaavaa. Älä tee kauppoja ennen kuin selvität lupa-asiat. Ensiksi yhteys kunnan rakennusvalvontaan. Ota selvää myös vesi- ja viemäriasioista etukäteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      514
      8755
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      145
      6046
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      351
      5077
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      63
      4706
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      96
      4307
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4023
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      181
      3873
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1818
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1364
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      939
    Aihe