tonttijako/lohkominen??!!

Isla25

Hei!

Talonrakennusprojektia aloittemassa ja pää ihan sekaisin. Osasiko joku kertoa missä järjestyksessä seuraavat asiat tulee tehdä? Eli talonpaikka on tällä hetkellä kaavoittamaton ja rakennuslupaa pitäisi hakea.
Seuraavat asiat siisi tulisi tehdä: tonttijako, lohkominen ja lainhuudatus?!?! Mikä näistä ensin ja kuka hoitaa myyjä vai ostaja?

Kiitos jo etukäteen°

2

689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+11

      Tonttijako liittyy vain kaava-alueisiin, joten jos kyse on kaavoittamattomasta alueesta, ei tonttijakoa tarvita lainkaan.

      Määräalan lainhuudatus käynnistää automaattisesti lohkomisen, joten ensin määräalan osto ja sitten lainhuudatus.

      Koska kyse ei ole kaava-aluuesta, tarvitset ennen rakennuslupaa poikkeamispäätöksen. Kannattaa siis jo ennen määräalan ostoa selvittää kunnan rakennusvalvonnasta, onko paikkaan ylipäätänsä mahdollista rakentaa ja millä edellytyksillä.

      • poikkari?

        Poikkaria tarvitset, jos rakennat rannalle, jossa ei ole kaavaa. Älä tee kauppoja ennen kuin selvität lupa-asiat. Ensiksi yhteys kunnan rakennusvalvontaan. Ota selvää myös vesi- ja viemäriasioista etukäteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3167
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2668
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1477
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe