mitä olette mieltä muut rappujen tekijät?

kohde 1.
9 rappua, joista 6 on hissi(5 kerrosta) ja 3(3 kerrosta) juoksuja. Kohteessa 3 saunaa, joissa jokaisessa 2 pukuhuonetta. Lisäksi pesula ja 4 kuivaushuonetta ja kolme valtavaa kellaria. myös 2 siivottavaa kerhohuonetta.

kohde 2.
6 rappu, joista 1(4 kerrosta) on hissillinen ja muut 5 (3 kerrosta) rappua juoksuja. Lisäksi 2 saunaa, joissa molemmissa 2 pukuhuonetta. Lisäksi vielä pesula ja kuivaushuone ja joka rapussa oma kellari.

kohde 3.
8 rappua, jotka ovat kaikki juoksuja (6kpl 3 kerroksisia ja 2kpl 4 kerroksista) paikassa myös 2 saunaa toisessa 2 puhuonetta toisessa 1, ja lisäksi pesula, kellarit ja 3 kuivaushuonetta. lisäksi kerhohuone.

kohde 4.
3 rappua, joka kaikki juoksuja, kerroksia kaikissa vain 2 :) ja tietysti löytyy myös kellarit ja pesula sekä vitun iso kerhohuone.

kohde 5.
5 rappua, joista 2(4 kerrosta) on hissi, loput 3 (3 kerrosta) on juoksuja. paikassa 2 saunaa ja molemmissa 2 pukuhuonetta, lisäksi jätti pesula, 3 kuivaushuonetta, 3 erillistä kellaria.

kohde 6.
1 rappu, jossa hissi, ei kellareita tai saunoja tai pesuloita.

kohde 7.
8 rappua, kaikki 4 kerroksisia ja juoksuja. 2 saunaa, joissa 2 pukuhuonetta molemmissa, ja tietty pesula, 1 kuivaushuone ja kerhohuone.

Siivousohjelma:
raput tehdään kaikissa kohteissa 3 krt viikossa, joista yksi kerta täytyy olla pesu. Luonnollisesti ikkuna lasit täytyy myös pestä 3 krt/vko, saunat pestään 2krt/vko, pesulat 1krt/vko, kellarit, kerhohuoneet, kuivaushuoneet, lastenratashuoneet, pyörävarastot 1krt/vko. Hissit siivotaan 3krt/vko, joista yksi on pesu. Kiteet alatasoja myöten 1 krt/vko.

Eli päivässä rappuja Ma,Ti,Ke ja saunoja ym. Ti,To. Eikö tää 40 rapun päivä tahti oo jo aika kohtuuton? Muutenkin kohteet tuntuu ihan liian isoilta ja muka kaikki pitäs ehtiä tehdä välillä 8.00-15.30 jos pesen yhdenkin kohteen, joudun jättämään jonkun toisen tekemättä, enkä ole edes mikään kovin hidas! Kusetetaanko mua pahemman kerran vai oonko vaan tosi huonokuntonen, kun en saa näitä tehtyä, pomo ei muuten jousta yhtään kaikki on aina tehtävä niin kun se sanoo, tai muuten saa lähteä. Kertokaa joku mielipiteenne...
222845
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

ja heti , ettiköön pomosi uuden "hullun"kuulostaa ihan järkyttävältä.
Toihan tossa on kamalinta,,aina on joku joka tekee..

Äänestä
  • oon tehny jo 2 vuotta, nyt tulin monen viikon sairasloman jälkeen ja alue oli muutettu tollaseks...ennen oli semmonen 30 rappua, mitä pidän ihan kohtuullisena määränä.

    Äänestä

  • Olen samaa mieltä, ei kukaan jaksa tollasta!

    Äänestä

  • siivooja kirjoitti:

    Olen samaa mieltä, ei kukaan jaksa tollasta!

    mä kun valitin pomolle, se ilmotti, että kesä on tulossa sit helpottaa.

    Äänestä

  • väsynyt kirjoitti:

    mä kun valitin pomolle, se ilmotti, että kesä on tulossa sit helpottaa.

    Kyllä noi työnantajat pitäisi saada jotenkin ymmärtämään KOHTUUS!!!
    Menepä "ison bossin" juttusille ja näytä työtehtäväsi viikon ajalta. Kysy suoraan pystyisikö hän tekemään vaaditut tehtävät työajan puitteissa laadukkaasti?

    Ei mitään armoa tuollaisille hiostajille!
    Jos et jotain ehdi tekemään, jätät vaan ja sanot ettei hullukaan jaksa tuota tahtia!
    Kumpi on parempi: hommata uusia työntekijöitä vai menettää asiakkaat???

    Äänestä

  • väsynyt kirjoitti:

    oon tehny jo 2 vuotta, nyt tulin monen viikon sairasloman jälkeen ja alue oli muutettu tollaseks...ennen oli semmonen 30 rappua, mitä pidän ihan kohtuullisena määränä.

    Minäkin siivosin rappuja joskus 90-luvun alussa. Laman pukattua kunnolla päälle minulle kävi juuri kuten sinulle, eli kohteita lisättiin (palkkaa ei tietenkään) niin, että lopuksi tein oman työni lisäksi (oli alunperin mitoitettu 8 h/päivä kohteeksi) päälle toisen siivoojan alueen (oli mitoitettu 4 h/päivä kohteeksi). Eli minun tuli suoriutua työmäärästä, joka oli OIKEASTI 12 h/päivä, 8:ssa tunnissa ja tietysti hyvää jälkeä tehden. Arvaapa miten siinä kävi... olin vähällä sairastua burn outtiin, mutta onneksi tajusin lyödä ajoissa hanskat tiskiin ja lähteä hankkimaan itselleni ammattia jossa työntekijää kunnioitetaan vähän enemmän.

    Äänestä

ryhtynyt johtajaksi, olitko mopin varsi?

Äänestä
  • oletko sä idiootti?

    Äänestä

Aika raskaalta kuulostaa, rappujen siivous ei ole kevyimmästä päästä ja silti luokituksissa siitä maksetaan vähiten tuntipalkkaa ainakin meillä. Mullakin on ollut paljon rappuja joskus, suurin osa hissittömiä ja todella kauheassa kunnossa aina ja tietenkin aika vedettynä liian tiukalle.

Voisiko olla mahdollista että vaihtaisit osan joihinkin muuntyylisiin kohteisiin, esim. toimistoihin? Tulisi vaihtelua ja jalat ainakin saisi toisenlaista liikerataa kuin raskasta rappujen ravaamista.

Ikkunoiden puhdistus ei kai sentään tarkoita pesua? Meillä ainakin riittää tahrojen poisto, siinähän ei kauan mene eikä aina tahroja olekaan. Rappujen pesukerrankin voi huoletta jättää, jos vähempikin riittää. Sitä ei kukaan huomaa millä tavalla ne on puhdistettu, jos jälki on riittävä.

Kerhohuoneissakin riittää aika kevyt puhdistus yleensä, harvemmin sitten lattian pyyhintää... Enhän toki tiedä millaiset kohteesi ovat, mutta joka tapauksessa pakko vaan tehdä kevyempi siivous vaikkei jälki itseäkään miellytä, jos aikaa ei ole riittävästi. Siivoojia, hyviä varsinkin on aina vaikea löytää, tuskin sinusta luovutaan jos ilmoitat että asialle on tehtävä jotain.

Äänestä
  • juu siis ikkunat pestään kerran kuussa lasta meiningillä ja joka kerta suihekepullon ja viledan kanssa.

    Äänestä

Määrittele "pesu"

Äänestä
  • ämpäri kouraan, sinne pesuaineet ja vitusti rättejä ja ei kun hankaamaan joka ikinen nurkka mitä rapusta löytyy.

    Äänestä

  • väsynyt kirjoitti:

    ämpäri kouraan, sinne pesuaineet ja vitusti rättejä ja ei kun hankaamaan joka ikinen nurkka mitä rapusta löytyy.

    Jos minä sanon ajelevani koneella pitkin päivää, se kertoo ihan yhtä ympäripyöreästi omasta työstäni kuin sinä omastasi. Sinä siis joko A)märkäpyyhit B) peset C)jotain muuta

    jokatapauksessa tuntuu olevan koulutuksen paikka, ammattitaitoa on sekin ettei tapa itseään turhalla työllä.

    Äänestä

  • Näkkäri kirjoitti:

    Jos minä sanon ajelevani koneella pitkin päivää, se kertoo ihan yhtä ympäripyöreästi omasta työstäni kuin sinä omastasi. Sinä siis joko A)märkäpyyhit B) peset C)jotain muuta

    jokatapauksessa tuntuu olevan koulutuksen paikka, ammattitaitoa on sekin ettei tapa itseään turhalla työllä.

    mitä jos määrittäisit itse sen ja sulla ei itelläs taida olla hajua työn raskaudesta, mun mielestä se on ihan normaali pesu, ei koneellinen vaan käsipelillä, ei siinä mitään sen kummempaa. kuin paljon oot rappuja tehnyt?

    Äänestä

  • väsynyt kirjoitti:

    mitä jos määrittäisit itse sen ja sulla ei itelläs taida olla hajua työn raskaudesta, mun mielestä se on ihan normaali pesu, ei koneellinen vaan käsipelillä, ei siinä mitään sen kummempaa. kuin paljon oot rappuja tehnyt?

    Puhdistusaineliuoksen levitys, hankaus harjalla/hankauspesimellä ja lopuksi kuivaus. Tätäkö tarkoitit? Kuka tollo tällaista tekee ylläpitosiivouksena? Jos sinä, niin pysyn kannassani, mene kouluun.

    Vai tarkoititko pesulla märkäpyyhintää? Vai mitä, tarkenna hyvä ihminen.

    Äänestä

  • Näkkäri kirjoitti:

    Puhdistusaineliuoksen levitys, hankaus harjalla/hankauspesimellä ja lopuksi kuivaus. Tätäkö tarkoitit? Kuka tollo tällaista tekee ylläpitosiivouksena? Jos sinä, niin pysyn kannassani, mene kouluun.

    Vai tarkoititko pesulla märkäpyyhintää? Vai mitä, tarkenna hyvä ihminen.

    oletko ikinä tehnyt rappuja, niiden viikko siivoojana? nyt ei ole kyse peruspesusta tai vastaavasta vaan yleisestä siivouksesta eli jos on pakko pilkkua viilata mene tekemään se muualle.

    Äänestä

kyllä kuulostaa ihan kohtuuttomalta, aivan liikaa! Saat varmasti helpomman kohteen toisesta firmasta..
Kaikkien teidän yksityisellä sektorilla pakertavien kannattaisi kysellä esim kunta tai valtion sektorilta töitä. Pääkaupunkiseuduilla on laitoshuoltajille vakituisia ja määräaikaisia töitä, määräaikaisia usein jatketaan uudelleen. HUS:lla ja Helsingin kaupungilla on reippaille ja työtä pelkäämättömille töitä. Työ on helpompaa kuin yksityisellä ja palkka parempi. Tunnollinen täytyy kyllä olla. Laiminlyöntejä ei sallita.

Tiedän mitä touhu on yksityisellä joten ei kun vaihtamaan vaan paikkaa,,

Äänestä
  • juu oon tällä hetkellä töissä kohtalaisen isossa firmassa, jonka värit on sinivalkoiset mutta kyseessä ei ole engel. Tälla firmalla on ties kuinkamonenlaisia palveluita...

    Äänestä

Ehdottomasti sinulla on liian paljon töitä. En näe rappujen määrän olevan ongelma, mutta muut tilat sekä 11 saunaa on yhdelle työntekijälle aivan liikaa. Sinulla pitäisi olla työpari tuota työmäärää jakamassa. Mielestäni on kohtuutonta vaatia ikkunalaseja pestäväksi 3 krt viikossa. Niille riittäisi tarpeen mukainen pyyhintä ja pesu vaikkapa 2 krt vuodessa.

Olisi mielenkiintoista tietää perustuuko työmääräsi mitoitukseen vai mihin? Paljonko kohteista tulee yhteensä neliöitä? Onko kohteissa paljon mattoja, imuroitavaa pinta-alaa jne.? Kuinka suoritat rappujen ja hissin pesun, silläkin on merkitystä?

Kuitenkin työmääräsi on ehdottomasti liian paljon yhden ihmisen hoidettavaksi.

Äänestä
  • Työnantajan kanssa ei nykyään voi neuvotella vastaus on että jos työ ei huvita niin työppärissä on 20 tulossa töihin eikä työsuojelukaan puutu näin vähäpätöisen ihmisen asiaan kuin siivooja olen kokeillut. Jonkunhan se pitäisi mitotuksia valvoa vaan missä on sellainen elin en ole viellä löytänyt. Kaikki ovat vaan myöntäneet että liikaa on ja rutkasti työtä mutta ei maha mittään.Väsynyt minäkin.

    Äänestä

  • siivooja kirjoitti:

    Työnantajan kanssa ei nykyään voi neuvotella vastaus on että jos työ ei huvita niin työppärissä on 20 tulossa töihin eikä työsuojelukaan puutu näin vähäpätöisen ihmisen asiaan kuin siivooja olen kokeillut. Jonkunhan se pitäisi mitotuksia valvoa vaan missä on sellainen elin en ole viellä löytänyt. Kaikki ovat vaan myöntäneet että liikaa on ja rutkasti työtä mutta ei maha mittään.Väsynyt minäkin.

    sähän sen sanoit ketään ei kiinnosta paskanvertaa paljon sitä työtä on, aina löytyy joku joka suostuu sen tekemään.

    Äänestä

hyvä ihminen johonkin toiseen työhön.. ainakin siivoustyötä on muutakin.. jos kuulut liittoon tai sinulla on mahdollisuus työsuojelu ihmisen kanssa keskusteluun tee se.. kysy muuten työn antajaltasi onko teillä työterveyshuoltoa.. se on lakisääteinen nykyään ja siellä voit ainakin kertoa jaksamisestasi..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


väsynyt kirjoitti:

kohde 1.
9 rappua, joista 6 on hissi(5 kerrosta) ja 3(3 kerrosta) juoksuja. Kohteessa 3 saunaa, joissa jokaisessa 2 pukuhuonetta. Lisäksi pesula ja 4 kuivaushuonetta ja kolme valtavaa kellaria. myös 2 siivottavaa kerhohuonetta.

kohde 2.
6 rappu, joista 1(4 kerrosta) on hissillinen ja muut 5 (3 kerrosta) rappua juoksuja. Lisäksi 2 saunaa, joissa molemmissa 2 pukuhuonetta. Lisäksi vielä pesula ja kuivaushuone ja joka rapussa oma kellari.

kohde 3.
8 rappua, jotka ovat kaikki juoksuja (6kpl 3 kerroksisia ja 2kpl 4 kerroksista) paikassa myös 2 saunaa toisessa 2 puhuonetta toisessa 1, ja lisäksi pesula, kellarit ja 3 kuivaushuonetta. lisäksi kerhohuone.

kohde 4.
3 rappua, joka kaikki juoksuja, kerroksia kaikissa vain 2 :) ja tietysti löytyy myös kellarit ja pesula sekä vitun iso kerhohuone.

kohde 5.
5 rappua, joista 2(4 kerrosta) on hissi, loput 3 (3 kerrosta) on juoksuja. paikassa 2 saunaa ja molemmissa 2 pukuhuonetta, lisäksi jätti pesula, 3 kuivaushuonetta, 3 erillistä kellaria.

kohde 6.
1 rappu, jossa hissi, ei kellareita tai saunoja tai pesuloita.

kohde 7.
8 rappua, kaikki 4 kerroksisia ja juoksuja. 2 saunaa, joissa 2 pukuhuonetta molemmissa, ja tietty pesula, 1 kuivaushuone ja kerhohuone.

Siivousohjelma:
raput tehdään kaikissa kohteissa 3 krt viikossa, joista yksi kerta täytyy olla pesu. Luonnollisesti ikkuna lasit täytyy myös pestä 3 krt/vko, saunat pestään 2krt/vko, pesulat 1krt/vko, kellarit, kerhohuoneet, kuivaushuoneet, lastenratashuoneet, pyörävarastot 1krt/vko. Hissit siivotaan 3krt/vko, joista yksi on pesu. Kiteet alatasoja myöten 1 krt/vko.

Eli päivässä rappuja Ma,Ti,Ke ja saunoja ym. Ti,To. Eikö tää 40 rapun päivä tahti oo jo aika kohtuuton? Muutenkin kohteet tuntuu ihan liian isoilta ja muka kaikki pitäs ehtiä tehdä välillä 8.00-15.30 jos pesen yhdenkin kohteen, joudun jättämään jonkun toisen tekemättä, enkä ole edes mikään kovin hidas! Kusetetaanko mua pahemman kerran vai oonko vaan tosi huonokuntonen, kun en saa näitä tehtyä, pomo ei muuten jousta yhtään kaikki on aina tehtävä niin kun se sanoo, tai muuten saa lähteä. Kertokaa joku mielipiteenne...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu