Ansa, Marko Leino

alvari.raappavaara

Muutaman vuoden tauko terävöitti Leinon kynän. Ansa on ajankohtainen, liki nykyajassa liikkuva kuvaus huumekaupan arkitodellisuudesta Venäjä-Suomi-Ruotsi akselilla. Pääosin todentuntuinen ja uskottava, valitettavasti.
Vahvinta Leinolla on kuvallisuus ja ihmiskuvaus. Takautumat tuovat henkilöihin syvyyttä ja selittävät huonojen vaihtoehtojen valintoja. Laittoman ja laillisen raja ylittyy myös poliisitoimen toimesta. Aivan mustavalkoinen ei kirjan alamaailmakaan ole, kuten ei todellisuuskaan.
Tyyli vaihtuu kertojan myötä, lukija saa koota eri minäkertojien palapelistä kokonaisuuden. Nautittavinta huumoripuolella lie kotimaisen pienyrittäjä-roisto Turusen sisäinen ajatusmaailma maasta yleensä ja kollegoista erityisesti.
Pääosassa on kuitenkin petos. Liki kaikki pettävät kaikkia, niin poliisit kuin roistot. Suomalaiset serbejä, serbit venäläisiä, venäläiset toisiaan, joku itseäänkin ja loppu on karu. Muutama petoskierros vähemmänkin ehkä olisi riittänyt, mutta nykytrendi näyttää edellyttävän liki viittäsataa sivua uskottavuuden vuoksi. Armenialaissyntyisen pääkonnan olemus on äärirajoilla realismin kentässä, mutta kun muistelee parin vuoden takaista venäläistä huvipurtta, joka täytti yksin melkein koko Katajanokan laiturin niin mikään ei liene liikaa sillä ilmansuunnalla.
Genren henkilökohtaisella SM-listalla asettain Leinon kärkikolmikkoon, Joensuun ja Jokisen rinnalle, mitaleita jakamatta.
Rohkenen suositella.

3

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjjjjjjjjuuuuuuuu

      Olen lukenut kirjaa jonkin matkaa. Hauskoiksi tarkoitetut kohdat eivät kyllä ole kovin hauskoja, ja se rasittaa...

      • Elämän valttikortit

        Kirja on ihan hyvä, mutta vähän sellainen... jollaista missään muualla kuin Suomessa ei kirjoiteta. Juuri sitä "hautas löysin ja kukkaset nauraneet ei" -osastoa.


    • firyal

      Pidin myös kovasti Marko Leinon "Ansa"-kirjasta!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4358
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      145
      3122
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2448
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2353
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2005
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1594
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1434
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe