Seuratkaapas Imatralaiset tarkkaan mistä tulevan jäähallin puuttuvat sadattuhannet nipistetään: terveydenhuollosta, lapsilta, vanhuksilta tai muulta sektorilta joilla jo nyt menee huonosti, vai karsitaanko jäähallin kustannuksia.
JÄÄHALLI
Seppojuhani
311317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
katukanavalle tänään kirjottaneelle mummolle on ainakin selvinny, mistä rahat nipistetään...
Porvareitten lapsille harrastukseen miljoonaeuroa,otetaan vaikka toimeentulotuesta tai lääkkeiden maksusitoumuksista!No lakkautetaan iltapäiväkerhot ja pari koulua!Näin imatralla!
Politiikkaa vai asukkaiden yhteisiä asioita?
ÄÄNESTÄ JA KOMMENTOI
Klikkaa peukku ylös, jos olet sitä mieltä, että ikäihmisten hoito on saatava kaikki suositukset ja vaatimukset täyttäväksi, ja henkilökunnan tulee voida vapaasti ilmoittaa puutteista valvontaviranomaisille välittömästi jok´ikinen päivä, kun NUORET TAI IKÄIHMISET ovat hoitopaikassa.
Uutisvuoksi, perjantai 22.10.2010 s. 3
”Vanhusten hoitajien voi pian olla pakko ilmoittaa epäkohdista”
”Vain joka kymmenes ikäihmisten hoitopaikka täyttää kaikki laatusuositukset.”
Etelä-Saimaa 22.10.2010 s. 4
”Laitosten usein minimissä tai jopa sen alle oleviin työntekijämääriin ei kuitenkaan ole luvassa nopeaa korjausta.
Käydään vaan koulujaja iltapäiväkerhoja. Mitä vapaa-ajalla sitten ? Runkataan ja jauhetaan paskaa suomi24:ssa(ko)? Tehään vaan iso halli nii ketterälle menestystä !
1) Jos olet tyytyväinen Imatran palveluihin klikkaa vieressä peukalo ylös -painiketta.
2) Jos olet tyytymätön Imatralta saamiisi palveluihin, klikkaa peukalo alas -painiketta.
Nyt on se aika vuodesta, jolloin kaupunkilaiset vauvasta vaariin ja mummoon voivat vaikuttaa Imatran kaupungin ensi vuoden, ja tulevien vuosien talousarvioihin ja budjettiraameihin.
Mitä palveluja karsitaan ja mitä lisätään, tai ei karsita mitään, mutta lisätään ja parannetaan palveluja ja otetaan lisää velkaa ja nostetaan veroja yli valtakunnallisen keski-arvon.
Vieläkö Imatralla löytyy kaikki kivet kääntämällä jokin arvo-palvelu, mitä voitaisiin himpun verran parantaa?
et ois saattanu löytyy joku parempiki paikka syytää miljoonia tässäkin kylässä. Siinä sitte ajelette noita kynnöspeltoa muistuttavia teitä pitkin hallille jahtaamaan sitä kumipalikkaa. Ja sit jos sattuu tuleen pipi tai muu urheiluvamma ni eiku jonottamaan honkaharjuu ja oottamaan et jos sattuis ees yx lekuri olemaan paikalla ja vielä sellanen joka osaa muutakin ku kirjottaa itelleen spiritusfortusta. Eikä tartte ihmetellä jos kohta saa kaikki Imatran lapsoset tallustaa peräkanaa mansikkalaan ku siellä on koht tän kylän viimonen koulu. Vai meinaako päättäjät että tällä kylällähän ei muuta opiskella ku lätkää??
Siinä nyt muutamia rahareikiä tässä käpylässä joihin ois voint muutaman euron upottaa. Mut onhan se hianoo ku saahaa sentää iha uus jäähalli josta hyötyy ehkä n. 2% Imatralaisista. Upeeta!
Asiat tärkeys järjestykseen!!
Ihmettelen tän kylän lehteä(uutisvuoksi),tän kylän poliitikkoja(paitsi parjattua heikkiä,saajanlehtoa,paria muuta),ihmeellistä että järjellä ei kukaan muu ajattele!Yksi rataisesta jäähallista olisi nauttineet koululaiset mansikkalassa, olisi ollut kaupungin keskellä,mitä synergia-etuja!Yleisö olisi tullut monia eri teitä,jaa ruuhkia ei oisi ollut!Toisesta radasta olisi säästynyt rakennusvaiheessa 5 000 000 miljoonaa heti lapsille,nuorille,vanhuksille ja vammaisille!Joka vuosi säästyisi
500 000 euroa näille samoille ryhmille,jotka eivät saa ääntään kuuluviin ,kuin näiden muutaman valtuutetun suulla!Ja mitä tekee uutisvuoksi, laulaa mutaman porvarin taskuun ropoja,hyi!Imatra on niin kehittynyt,kuin miten se pitää huolta koululaisista,lapsista,yksinhuoltajista,vanhuksista,sairaista(fyysiset ja psyykkiset)!Mielestäni verovaroilla ja alennuksilla ei tarvitse tukea,jo ennestään rikkaita,menestyneitä!Saanen olla tätä mieltä,mutta ymmärrän myös että voin olla väärässä?
Kaupungilla on sen verran velkaa, että jäähallista säästetyt rahat olisivat menneet velkoihin.
Tilaaja/tuottajamallia rakennetaan kuumeisella kiireellä. Kenelläkään ei ole kyllä minkäänlaista käsitystä millainen malli pitäisi olla. Säästöistäkin puhutaan. Kuinka paljon säästöjä sitten tulee, kenelläkään ei ole mitään aavistusta.
Mitään poliittisen toimintatavan muutosta on turhaa odottaa tällä kaudella. Kaupuginvaltuuston ja kaupunginhallituksen puheenjohtajien lausunnot; uudesta avoimesta toimintakulttuurista ovat osoittautuneet katteettomiksi.
Kaupunkia johdetaan täysin järjettömsti. Vesi,- ja viemäriverkko hajoaa käsiin. Määrärahaa kunnostuksiin ei ole. Näillä määrärahoilla jos kunnostusta jatketaan, verkot ovat kunnostettu 50 vuoden kuluttua.
Tätäkään kritiikkiä tuskin olisi saanut kirjoittaa.
Ovatko palveluja tarvitsevat – tilaajat ja ostajat; köyhät ja kippeet; hyvi vanhat ja lapsoset – veronmaksajat ja asukkaat, haluttu Imatran kaupungin elitistihallinnon taholta harkitusti unohtaa?
kaupungin lahja vanhuksille, sairaille ja lapsille... JÄÄHALLI????!!!!! miettikääs sitä kun seuraavan kerran äänestätte kunnallisvaaleissa.ja mikäli vanhat merkit paikkansa pitää sekin on muutamassa vuodessa umpihomeessa.
Onko se jäähalli tarkoitettu vain rikkaiden lapsille?? Minkälainen tuloraja pitää ylittää että voi viedäå lapset urheilemaan??
kotihaas
Tilaaja on esimerkiksi tekninen toimi ja tuottaja on joku halvimman tarjouksen esittäjistä.
Varkaudessahan, lehden mukaan on koko tekninen puoli ulkoistettu YIT:lle. Säästöjä on tullut kuulemma hirveästi. Sopimus on seitsemän vuotinen indeksikorotuksineen.
Kuulostaa jonkun mielestä hyvältä. Kuitenkin osakeyhtiölaki velvoittaa yritystä. Tarkoitus on saada maksimaalinen hyöty toiminnasta. Varkauden kokoisen kaupungin tekniikan ylläpitoon ei riitä minkään pienen yrityksen resurssit. YIT käyttää apunaan alihankkijoita, joiden selkänahasta katteet revitään.
Kapitalismiin kuuluu olennaisesti se, että yritykset kilpailevat keskenään. Lopuksi Suomessa on vain muutama iso yritys jotka voisivat ottaa kaupungin infrastruktuurin hoitaakseen. Silloin on hyvä jakaa Suomi alueisiin joista jokaine hoitaa omansa. Näinhän tietenkään ei voi tapahtua koska kartellit on kielletty.
Kilpailutus
Tarjouskilpailun tarkoituksena on saavuttaa kaupungin investointikohteissa säästöjä. Urakoiden kilpailutuksen tavoitteena on, että kilpailevat yritykset pyrkivät tarjoamaan hyvää laatua edullisemmin kuin vastaava kilpaileva yritys.
Onko käytännössä näin?
Oletetaan esimerkiksi, että Imatran kaupunki pyytää suuresta investointikohteesta tarjouksia, ja olettaa, että hinta laskee laskusuhdanteessa normaalitasoon nähden, mutta käytännössä kaikki tarjouksen jättäjät nostavat hintaa kustannusarviosta.
Jätettyjen tarjousten hintataso yritysten kesken on hyvin lähellä toisiaan.
Mistä Imatran kaupungin hallinto ja veronmaksajat tietävät onko kyseessä
kartelli vai terve kilpailu yritysten kesken?
Hintakartelli
http://www.kilpailuvirasto.fi/cgi-bin/suomi.cgi?sivu=kartellit-ja-horisontaaliset-kr#1
”Hintakartellissa voidaan myös sopia, ettei tiettyä hintaa saa alittaa tai ylittää.”
Tarjouskartelli
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tarjouskartelli
”Toiminta voi myös olla avointa ja kaikki tarjoajat antavat lähes samanlaisen tarjouksen, jotta kilpailuttajan olisi pakko tyytyä kartellin sopimaan hintatasoon. Tarjouskartelli on houkutteleva menettelytapa silloin, kun hyödykkeelle ei ole muodostunut selvää markkinahintaa. Jos kilpailuttajan pitkäaikainen käyttäytyminen on ennustettavissa, voivat tarjoajat vuorotella voittaakseen tarjouskilpailun, jolloin ei synny painetta kartellin hajoamiseen.”
Kuka valvoo veronmaksajien etua?
Jos kattelee kuka on puheenjohtjan valtuustossa tai hallituksessa niin kaikki menee läpi,kun myö ollaan viksui naisii!ja tiedetään lätkästä kaikki ja budjetoinnista viel enemmän!
niin ja sosiologiast kaik!
alttu | 6.8.2010, ”Kaupungilla on sen verran velkaa, että jäähallista säästetyt rahat olisivat menneet velkoihin.”
Muistaakseni ennen jäähallin rakentamispäätöstä kerrottiin lehdessä, että jäähallin rahoitus otetaan vuosikatteesta.
Samoin on ollut esillä kaupungin lainakannan lyhentäminen tällä valtuustokaudella.
Vuosien 2011 ja 2012 talousarvioissa olisi siis lyhennettävä kaupungin lainakantaa ja veroprosentti pidettävä karvan verran alle valtakunnallisen keskiarvon.
Voisiko jäähalli olla hätätilassa suljettuna jonkin aikaa, että saadaan asukkaitten kannalta prioriteetissa korkeammalla olevat asiat kuntoon?
Kyllä nämä mainitsemasi saajanlehdot, heikit ja kumppanit osaavat tuijottaa omaan napaansa niin hel... ja unohtaa arkiset todelliset tarpeet,älkää nyt hyvät huulesta vedettävät imatralaiset kuvitelko jäähallin (oli se sitten missä tahansa) olevan meille imatralaisille hyväksi. Kyllä täällä olisi pitänyt PIKAISESTI saada koulu ja päiväkodit TURVALLISIKSi ja toimiviksi. Jäähallisssa rikkaitten aikuiset jätkät käy huvittelemassa mutta koulussa on PAKKO käydä ja päiväkodit taas takaavat hoitopaikan lapsille joiden (monenkin) vanhempien on PAKKO käydä ansiotyössä elääkseen.Lopettakaa jo paskan jauhaminen jäähallin puolustajat!!!
Jos kannatat, että Ukoskan jäähalli myydään eniten tarjoavalle: Peukku ylös
Kaikki 28901 imatralaista äänestämään!
Kukahan kaupungin päättäjistä on niin rehellinen, että myöntää pririsoinnin menneen pieleen eli jäähallin rakentaminen olisi ollut niitä viimeisimpiä siinä järjestyksessä. Koulut ja päiväkodit ovat alaarvoisia kuntonsa ja homeongelman vuoksi, kaupungin kiinteistöjen ilmanvaihto on surkeaa ja henkilökunnallamme (mm. sairaalassamme) on helvetinmoiset työolosuhteet kuumuuden ja epäsopivien työtilojen vuoksi, PUHUMATTAKAAN POTILAITTEN KÄRSIMYKSISTÄ edellä mainittujen asioiden vuoksi. MUTTA SAADAANHAN JÄÄHALLI porvaripentujen käyttööä!
Niin hallitus, kuin valtuustokin antoi lisämäärärahan jäähallille tietämättä tarjousten jättäjien nimiä.
http://www.imatra.fi/djulkaisu/kokous/20101444-4.HTM
Millä perusteella tarjousten jättäjien nimiä ei ilmoitettu ? Oliko lisämäärärahaa haettaessa yleisesti tiedossa tarjouskilpailun voittaja ? Ketkä tiesivät tarjouskilpailun voittajan nimen ? Ja lopuksi vielä yksi kysymys: Onko mielestäsi vastuullista toimintaa antaa lisämääräraha noilla perusteilla ?
Ps. Mitä helvettiä menitte hyväksymään lisämäärärahan ?
”Tarjouksen jättivät lähes kaikki hyväksytyn osallistumishakemuksen jättäneet urakoitsijat. Saatujen pää- ja sivu-urakoiden tarjoushintojen erot olivat erittäin pieniä.”
Oliko valtuustolle ja hallitukselle sekä virkamiehille yllätys, että kaikkien tarjouksen jättänriden hinta nousi kustannusarviosta ilmeisesti NORMAALITASOLLE, vaikka lamasta ei olla vielä selvitty?
Sanoin valtuustossa, että hallitus käsitteli kaksi kilpailutus asiaa samassa kokouksessa. Toisessa näkyi tarjoukset esityslistassa. Jäähallin kohdalla ei näkynnyt, niin hallituksessa, kuin valtuustossa tarjousten jättäjiä.
Kun sanoin näin, niin Urpalaisella tuli kiire moittia minua, etten saa levitellä väärää tietoa.
En kuitenkaan ole vieläkään nähnyt tarjouksia, joten väitän olevani oikeassa.
Erittäin vastuutonta rahan kylvämistä, koska valtuusto ei pytynnyt näkemään tarjousten jättäjiä ja täten ei pystynnyt evästämään hallitusta.
Olisiko hyvä järjestää varhennettu Avoimien ovien päivä?
Myös kaikki kunnanvaltuutetut: Tervetuloa!
(Ilmainen kahvi korvapuusti)
EIKÖ se ole lapsillekin hyvä? vai pitääkö rahat laittaa sinun rullatuolin muttereihin. Liikuntapaikkoja tarvitaan varsinkin imatralla. Eiköhän sitä rahaa menee turhempaankin kuten venäjäläisten palvomiseen.
Niinpä. Ja arvaappa heikkeneekö liikuntapalvelut muualta Imatralta esim niskalta kun väkeä siirretään
uuteen jäähalliin töihin...
Ja nuo lisärahat saadaan varmastikkin kasaan kun luovutaan koskiksesta ja muista nuorisopalveluista.
Imatrankosken urheilukentän toiminnot ? Koulun vierellä on se pikkukenttä jota toki talvella jäädytettäisiin. Kaupungilla olisi mahtava tontti myydä sijoittajille Vuoksen varrelta. Olisi yksi parhaimpia
paikkoja rakentaa kiinteistöjä nykyiselle I-kosken kentälle, unohtamatta toista "ykköstonttia" Linnalan pesis-kenttää....
Rakennetaan hiihtoputki,aloitus on ehkä parin vuoden sisällä.Jonkin asteinen aiesopimus on tehty.
Hyvä juttu.
Rakentaa jo vuosia sitten kuten entinen pesulanjohtaja esitti, silloin Penalle naurettiin. Hän myös esitti halvemman kategorian majoituksia niillekkin vaan naurettiin. Vaan ei naureta enää. Penalla oli visioita,mutta
eipä vaan toverit älynneet ;) vaan se ei liene ollut yllätys siihen aikaan. Putkelle on vielä tilaa ilman muuta
Imatralle. Ei tartte ajella enää Vuokatiin tahi Leppävirralle.
Kyllähän moni oli tietoinen kenelle ja millä hinnalla jäähallia rakennetaan ja kuinkahan vielä rakennuskustannukset lisääntyvätkään. Entäpä sitten hallin käyttö, miten maksut lopulta määräytyvät ja kuka maksaa käytöstä mitenkin. Kyllä ne taksoitukset menee niin, että rikkaitten aikuiset jätkät peleilevat veronmakasjien kustannuksella ja junnut maksavat joko talkootyöllä tai rahana. Tässä hyvä esimerkki siitä, miten kaupungissamme asiat rullaa, kun kaikissa luottamustehtävissä on vuosikymmenet toimineet samat päätöksentekijät ja muilla ei ole mitään sanottavaa.